Kadınlardan 25 Kasım etkinlikleri: Geri adım atmayacağız

  • kadın
  • 15:48 20 Kasım 2023
  • |
img
HABER MERKEZİ - Şirnex ve Mêrdîn'de gerçekleştirilen 25 Kasım etkinliklerine katılan kadınlar, özel savaş politikalarına karşı tek bir adım dahi geri atmayacaklarını vurguladı.  
 
Botan bölgesi kentlerinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylem ve etkinlikleri sürüyor. Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad/TJA) Şirnex’in Qilêban (Uludere) ilçesinde kadın buluşması gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) binasında yapılan buluşmaya çok sayıda kadın katıldı. 
 
Yerine kayyım atanan Cizîr Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu, 25 Kasım’ın kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi. Kutlu, "Kürt kadınları yaşamın her alanında mücadele ediyor. Birçok kadın, kadına yönelik şiddetin son bulması için canını verdi. Bugün burada toplanıyorsak, kadın mücadelesi veriyorsak bu mücadele veren kadınlar sayesindedir. Sayın Abdullah Öcalan, biz kadınları yoktan bugünlere getirdi. Ama bugün tecrit altında ve kendisinden haber alınamıyor. Tecritle bizi önderliğimizden uzaklaştırmak istiyorlar. Ama tecridi bize kabul ettiremezler. Çözümün anahtarı İmralı’dadır. Artık tecridin kalkmasını değil, fiziki özgürlüğün sağlanması gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu. 
 
Kutlu, kadınlara dönük özel savaş politikalarına da değinerek, "Uzman çavuşların, bekçilerin eliyle Kürt kadınları düşürülmeye çalışılıyor. Kadının bedeni metalaştırılıyor. Her gün katlediyorlar. Şiddet sadece fiziki değil sözlü, ekonomik, psikolojik olarak karşımıza çıkıyor. Bu şiddetin son bulması için kadınların öncü olması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
MÊRDÎN 
 
Mêrdîn’in Dêrik (Derik) ilçesinde yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapıldı. Barış Annelerinin yanı sıra çok sayıda kadın eyleme katıldı. HDP binası önünde toplanan kadınlar, “Tecavüzcü çeteler hesap verecek” pankartı açtı. Kadınlar, ilçe meydanına kadar “jin, jiyan, azadî” ve “kadın katliamlarına hayır" yazılı dövizlerle yürüdü. 
 
Yürüyüş sonrası konuşan yerine kayyım atanan Dêrik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, "Kadın katilleri, kadına yönelik suç işleyen failler bizzat erkek devletin yargısı, yasaları ile korunma zırhına alınmıştır" dedi. Kentte 22 yaşındaki kadına tecavüz etmekle yargılanan korucu Yakup A. ile Çetin T., Harun Y. ve Suud Ö.’nün sevk edildikleri mahkemece serbest bırakılmasını hatırlatan Esmez, bunun Kürt kadınlar üzerinden yürütülen özel savaş politikalarının sonucu olduğunu söyledi. 
 
Esmez, “Mücadelemizden tek bir adım dahi geri atmayacağız. Bulunduğumuz her yerde öz savunmayı örgütleyeceğiz” dedi.
 
Açıklama, “jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu.