Tuba Özel’i katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet cezası

  • kadın
  • 13:01 10 Temmuz 2024
  • |
img
 
 
ELİH - Êlih’te boşandığı Tuba Özel’i katleden Murat Atılgan’a yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.  
 
Êlih’te 2023 yılında boşandığı Tuba Özel’i katleden Murat Atılgan’ın yargılandığı davanın karar duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Özel’in ailesi, avukatları, Elîh Barosu Kadın Hakları Merkezi ile tutuklu yargılanan fail ve avukatları katıldı. Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Kadın Meclisi ile sivil toplum kuruluşları da duruşmada seyirci olarak bulundu. 
 
İddia makamı, failin “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını isterken, fail ve avukatları “tahrik” indirimi talebinde bulundu. Tuba Özel'in avukatları ise failin “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme, fail Atılgan hakkında “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vererek, cezada indirime gitmedi.