‘Kutuplaştırma siyasetine izin vermeyeceğiz’

img
MERSİN - Başörtüsü düzenlemesine ilişkin açıklama yapan Yeşil ve Sol Parti Mersin İl Örgütü, “Ayrımcılığa ve kutuplaşma siyasetine geçit vermeyeceğiz!" dedi.
 
Yeşil Sol Parti Mersin İl Örgütü, binalarında "Kadın politikaları seçim malzemesi yapılamaz" başlıklı bir açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda basın metnini Yeşil Sol Parti Mersin İl Eşsözcüsü Zeliha Burcu Acar okudu. "Ayrımcılığa ve kutuplaşma siyasetine geçit vermeyeceğiz!" diyen Acar, kadın bedeni, giyimi kuşamı kadınların taleplerinden bağımsız olarak seçim sürecinin malzemesi haline getirilerek manipüle edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.
 
‘KUTUPLAŞTIRMA ARACINA DÖNÜŞTÜ’
 
Başörtüsünün temel bir insan hakkı olarak görülerek herhangi bir yasaya ihtiyaç duyulmadan güvence altına alınması gerektiğini belirten Acar, "Türkiye’nin çoklu ve ağır bir krizle pençeleştiği, kadınların ve LGBTİ+ların hayatta kalma mücadelesi verdikleri, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın artarak devam ettiği, kadın cinayetlerinin katliama dönüştüğü bir süreçte, başörtüsü meselesinin ana muhalefet ve iktidar eliyle gündeme taşınmasının siyasi bir anlam ve sonucu olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin ikinci yüz yılının nasıl şekilleneceğini belirleyecek olan seçim sürecinin başlamış olması ile eş zamanlı yapılan başörtü tartışmalarında meselenin haklar meselesi olmadığı da görmek gerekir. Başörtüsü sorunu, yakın Türkiye siyasetinde kutuplaşma aracı olarak kullanılmıştır. Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi olarak kadın ve LGBTİ+ örgütleriyle omuz omuza yürüyerek, toplumun her kesiminin sürece dâhil olmasını sağlayacak, mecliste, sokakta ve yaşamın tüm alanlarında sesimizi, sözümü yükselterek anayasaya teklifinin geri çekilmesini sağlayacak ve tek adam rejimine son vereceğiz" dedi.