Öğrencilerden baskılara karşı yürüyüş

img
İZMİR – KYK yurtlarında yaşanan ihmaller ve baskıları protesto eden öğrenciler, “İnsanca yaşamaya yetecek ve enflasyon karşısında erimeyecek KYK bursu sağlanmalıdır” dedi. 
 
İzmir Öğrenci Dayanışması, Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda asansörün düşmesiyle Zeren Ertaş isimli öğrencinin yaşamını yitirmesi ve kendilerine yönelik baskıları yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen öğrenciler,"Ölmeye değil okumaya geldik" yazılı pankart ile Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne doğru yürüyüşe geçti. Çeşitli meslek odaları temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte sık sık "Katil KYK hesap verecek", "Gençliğin katili saray rejimi" ve "Biji berxwedana ciwanan" sloganları atıldı.
 
‘ÖĞRENCİLERE BÜTÇE AYRILMADI’
 
Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Öğrenciler adına açıklamayı yapan Rohat Ayaz, öğrencilerin canının üç kuruşluk masraftan daha değersiz görüldüğünü söyledi. Ayaz, “Zeren’i yaşamdan kopartan ne basit bir olay ne de bir kaza, bile bile yaşanmış bir cinayettir. Ülkenin dört bir tarafında sokaklara çıktık. Hiçbirimiz sağlıklı ve güvenli koşullarda barınamıyor, beslenemiyoruz. Nitelikli, bilimsel bir eğitim hakkından mahrumuz. Açlıkla, yoksullukla, işsizlikle, yetmediği yerde ise baskıyla terbiye edilmeye çalışıyoruz. Ederi üç kuruş olan önlemler alınmadığı için öğrencilerin öldüğü, hayatta kalanların ise umutsuz bir karanlığa hapsedilmeye çalışıldığı bir ülke burası. Yeni dönem KYK bursuna yapılan zammı açıklayan iktidarın adeta öğrencilerle alay ediyor. Mehmet Şimşek şirketlerin 8 trilyonluk vergi borcunun silineceğini açıklarken, öğrencilere bütçe ayrılmamasını protesto ediyoruz” dedi.
 
‘SORUMLULAR HESAP VERMELİ’
 
Ayaz, öğrencilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:
 
“* Nitelikli ve ücretsiz barınma, beslenme koşulları derhal sağlanmalıdır.
 
* Eğitim her düzeyde eşit, parasız, bilimsel olmalıdır.
 
* Üniversitelerimizde var olan baskı uygulamalarına son verilmelidir.
 
* Asansör denetimleri tekrar mimar ve mühendis odalarına devredilmelidir.
 
* Tüm öğrencilere yetecek sayıda yurt inşa edilmelidir.
 
* İnsanca yaşamaya yetecek ve enflasyon karşısında erimeyecek KYK bursu sağlanmalıdır.
 
* Zeren’in yaşamını yitirmesine neden olan sorumlular hesap vermelidir.”