Aykol: Kürt partileri her kapatmanın ardından büyüyerek siyasete giriyor

img
ANKARA - HEP’ten HDP’ye Kürt siyasi hareketine dönük “parti kapatma” politikasını değerlendiren gazeteci, yazar Hüseyin Aykol, “Her kapatma halkta bir tepki topluyor ve partiler büyüyerek siyasete giriyor” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) kapatma davası sürerken, 5 Ocak’ta partinin hazine yardımı hesaplarına AYM tarafından bloke konulmasına karar verildi. Karar, “siyasi soykırım operasyonlarının” bir parçası olarak ifade edilirken, gazeteci yazar Hüseyin Aykol, Halkın Emek Partisi’nden (HEP) HDP’ye, Kürtlerin taleplerini Meclis’e taşıyan partilere yönelik siyasi baskıları ve parti kapatmalarını değerlendirdi.
 
TÜRKİYE’DE PARTİ KAPATMALARI 
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sonrası ilk ve tek parti olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birlikte, Türkiye’nin çok uzun süre faşist diktatörlük ile yönetildiğine dikkat çeken Aykol, çok partili hayata geçiş denemelerinde CHP tarafından açılan partilerin yine CHP tarafından kapatıldığını vurguladı. 1946'dan sonra çok partili döneme geçildiğini hatırlatan Aykol, “Bu dönemde bolca sağ parti kuruluyor. Sol, hatta komünist partilerin Türkçe versiyonları kuruluyor. Bunlar, rejim komutanları tarafından kapatılıyorlar. 50'li yıllarda iktidara gelen Demokrat Parti (DP), seçimleri kazandıkça tek parti oluyor ve gelişmek isteyen partileri bir şekilde kapatıyorlar” dedi.
 
TİP 'KÜRT HALKI' DEDİĞİ İÇİN KAPATILDI
 
1950-1960’lı yıllarda parti kapatma ve açmaya yönelik bir yasa olmadığını, herhangi bir sulh ceza mahkemesinin herhangi bir gerekçeyle parti kapatabildiğini belirten Aykol, 1961 Anayasası’nda partilerin “özel bir Anayasası’nın olması” gerektiğine yer verildiğini aktardı. Aykol, “Bu yetkiyi yeni Anayasayla kurulan AYM’ye veriyorlar. AYM, partileri her yıl denetliyor, uyarılarda bulunuyor. Kurulması zor ama her yıl hangi parayla faaliyet gösterdikleri, paraları nasıl harcadıkları denetlenen, kuruluş programı olan, bu programda ‘komünist’, ‘Kürt halkı’ gibi kavramlar geçiyorsa uyarılan buna göre değiştirilmezse kapatma davası açılan bir sistem kuruluyor. Nitekim AYM’nin 60’lı yılların sonuna doğru ilk kapattığı partilerden biri Türkiye İşçi Partisi’dir (TİP). TİP, komünist kelimesi geçtiği için değil, ‘Kürt’ kelimesi geçtiği için kapatılıyor” diye konuştu.
 
KÜRTLERİN SİYASET SAHNESİNE ÇIKIŞI: HEP
 
12 Eylül askeri diktatörlüğünün bütün siyasi partileri kapattığını hatırlatan Aykol, Kürt siyasetçilerin Kürt halkı lehine politika üretmek üzere 80’li yıllarda mevcut siyasi partilerin içinde siyaset yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Aykol, sözlerini şöyle sürdürdü: “90’lı yıllarda Kürt halkının ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi iyice genişledi. Dolayısıyla kendi partisini, sorununu Meclis’te konuşacak, çözümü için adımlar attıracak partilere ihtiyaç doğdu. 1990 yılında Sosyaldemokrat Halkçı Parti’de (SHP) siyaset yapan bazı Kürt milletvekilleri Paris'te Kürt sorunu ile ilgili bir konferansa katıldı. Türkiye’ye döndüklerinde ‘Orada Kurdistan lafı geçti, oraya nasıl katılırsınız?’ şeklinde büyük bir antikampanya yapılınca, SHP korktu ve milletvekili arkadaşlarımızı partiden attı. Bunun üzerine partinin içinde kalan bazı milletvekilleri de atılan milletvekilleri ile bir araya gelerek HEP’i kurdular. HEP, 7 Haziran 1990’da kuruldu. Kürtler o tarihte siyaset sahnesine kendi istekleri ile çıkmış oldular.”
 
HEP'İN KAPATILMASI
 
Aykol, HEP’in Kürt halkının taleplerini, Meclis’te dile getirmek üzere kurulduğunun altını çizdi. SHP Genel Başkanı’nın değişmesinin ardından HEP’e davette bulunulduğunu söyleyen Aykol, seçimde 20’den fazla milletvekili seçildiğini aktardı. Seçimlerin ardından SHP’nin bir kısım milletvekillerinin ve başkanının rahatsız olması sonucu HEP’in SHP’den yeniden ayrıldığını ve HEP olarak devam ettiğini anımsatan Aykol, “Seçilen 21 milletvekilinden sadece 18’i geldi. 3 milletvekili de HEP’den seçildikleri halde ya korktular ya da değiştirdiler. 20 Milletvekili olsalardı grup kuracaklar, Kürt milletvekilleri daha güçlü siyaset yapabileceklerdi. HEP’in söz alışları, tavırları Türk devletini rahatsız etti ve parti hakkında kapatma davası açıldı. 14 Temmuz 1993’e kadar süren bir dava oldu ve parti AYM tarafından kapatıldı” dedi.
 
HEP, ÖDP, DEP VE HADEP ÜZERİNDEKİ DEVLET BASIKISI
 
Kürt halkının HEP’in kapatılma sürecinde 19 Ekim 1992 Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP) adında yeni bir parti kurulduğunu aktaran Aykol, ÖDP’nin de seçime giremeden 1993 yılında kapatıldığına dikkat çekti. Demokrasi Partisi'nin (DEP) Kürt halkını partisiz bırakmamak üzere 7 Mayıs 1993’de kurulduğunu vurgulayan Aykol, şunları kaydetti: “HEP’ten önce ÖDP’e ardından da DEP’e geçen milletvekilleri uzun süre yargılandı. Birçoğu yıllarca cezaevinde kaldı. 94’te AYM DEP’i de kapattı. AYM süreçlerinde Kürt halkının partisiz kalmaması için yeni bir parti kuruluyor ve o da faaliyetlere başlıyor. O partilerden biri Halkın Demokrasi Partisi (HADEP). Bakın ne kadar öngörülüyor! 16 Haziran 1994'te DEP kapatılırken 11 Mayıs 1994’de HADEP kuruluyor.”
 
Aykol, HADEP’in kendi adıyla genel seçimlere girmesi ve bir buçuk milyon oy toplaması nedeniyle tarihi bir öneme sahip olduğunu aktardı. Baraja takılan HADEP'in bu iddia ile yerel seçimlere girdiğini aktaran Aykol, şöyle konuştu: “HADEP, 37 belediye başkanlığı kazandı. Bunlardan biri de Amed’ti. Bu şekilde güçlenen, kendi adına seçimlere giren, belediye başkanlığını kazanmaya başlayan bir parti var. Ona da hemen kapatma davası açıldı. Ancak bu kapatma davası biraz uzun sürdü. HADEP 2003’e kadar gündemdeydi. AYM onu da 2003’te kapattı. Tabi bu kapatma süreci sürerken Demokratik Halk Partisi (DEHAP) Kuruldu. DEHAP 1997’de HADEP’nin kapatılmasından önce kurulmuştu. Sonra bunun kapatma davası da devam etti. Bu partinin kapatma davasının bütün süreçleri tamamlandığı halde kapatmayı unutmuş durumdalar. Bu parti de şu anda duruyor.”
 
YÜZDE 10 BARAJI YIKILDI: DTP DÖNEMİ
 
2005 yılında kurulan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) ilk eş başkanlık sistemini getirdiğinin altını çizen Aykol, DTP’nin Kurdıstan illerinde halkı örgütleyerek kendi milletvekillerini ile seçime girdiklerini ve Meclis'te grup kurduklarını hatırlattı. Aykol, “Rejim, ‘Biz bu %10 barajını Kürtler için getirmiştik. Yüzde 10 barajı yıkıldı. Bu barajı düşürelim her seçim şeyinde partiler seçim barajını düşürme sözü verdiler ama tabi bugüne kadar sürdü. Başsavcılık ve AYM bunu iptal ettiyse de hayatına devam etti. Bu ısrar sonucunda eş başkanlık sistemi mevcut” diye belirtti.
 
'KÜRT SORUNU MECLİS’TE KONUŞULAMIYOR' 
 
Aykol, DTP’nin 2009’da kapatılacağının belli olmasının ardından 2 Mayıs 2008’de kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 94 belediye başkanı ve Genel Meclis’te bulunacak kadar bol sayıda milletvekiliyle getirdiğini söyledi. DTP milletvekillerinin BDP’ye geçtiğini ve isim değişikliğine gittiğini ifade eden Aykol, “Şimdiye kadar saydığım partiler Kürt sorunu öncelikli. Kürt sorununda Meclis'te konuşma, çözüm bile beklenmiyor. Çözüm, ‘çözüm süreci’ döneminde konuşulmaya başlandı” dedi.
 
HDP’NİN KURULUŞU
 
Türkiye halklarının birlikte mücadele edebileceği bir parti hayaline işaret eden Aykol, HDP kuruluşuna ilişkin şunları söyledi: “HDP, önce kongre olarak kuruldu. Bu kongrede, 40’tan fazla örgüt ve yapı bir araya geldi ve kongreden parti çıkarma kararı alındı. HDP, 15 Ekim 2012’de kuruldu, kendi ismiyle Meclis’e girdi ve ilk girdiği seçimde tam 80 milletvekili çıkardı. Daha sonraki seçimlerde baskılarla bu sayı 67’ye düştü ama girdiği her genel seçimde grup derdi olmadan, ciddi bir milletvekili sayısıyla Meclis’e girdi. Daha sonraki 2 yerel seçimde de belediye başkanı sayısını arttırdı.”
 
KÜRTLERİN KAZANIMLARI
 
Devletin AYM eliyle Kürt sorunuyla ilgili partileri defalarca kapattığını söyleyen Aykol, her kurulan partinin daha da genişleyerek yola devam ettiğine dikkat çekti. Kürtlerin kurduğu sağcı partilerin de kapatıldığına dikkat çeken Aykol, “Eskiden ‘Kürt’ lafının bile parti kapatmaya vesile yapıldığı ortamda bizler, Kurdistan kelimesini kullanabiliyoruz. 1990'larda ‘Kurdistan, Kürt’ kelimesini haberlerimizde kullanamıyorduk, şimdi kullanabiliyoruz. İnsanlar çocuklarına Kürtçe isimler kullanabiliyorlar, nüfus kağıdına yazdırabiliyorlar. Geldiğimiz noktada devlet Kürt sorununu kabul etmiş durumda ama o da mümkün olduğunca haklarını vermemeye, az vermeye çalışıyor” diye konuştu.
 
KÜRT DİLİ MÜCADELESİ
 
Aykol, devletin kurucu mantığının Türkler dışındaki tüm halkları “hizmetimizde olabilir ancak” şeklinde tanıdığına dikkat çekti. Kürt milletvekillerinin Meclis’e kendi kimlikleri ile girebilmesinin hala benimsenmediğinin altını çizen Aykol, şunları söyledi: “Tutanaklarda ‘yabancı dil’ diyorlar, Kürtçe okunduğunu çok iyi biliyorlar. Leyla Zana’nın yargılanmasının, hapse atılmasının sebeplerinden biri Kürtçe yemin etmesidir. Vedat Aydın, Devlet Su İşleri salonunda yapılan genel kurulda Kürtçe sunum yaptığı için yöneticiler divanı terk etti, Aydın gözaltına alındı, Kürtçe sunumu çeviren arkadaşla birlikte Ulucanlar Cezaevi’nde birkaç ay kaldı. Dava devam ederken Diyarbakır’a gittiğinde evinden alınıp işkence ile katledildi. Güvenlik güçleri, Aydın’ın cenazesine saldırdı. O gün Amed'te sayısı belli olmayan bir katliam yaşandı. Sadece Kürtçe konuştuğu için bunlar yaşandı.”
 
'KÜRTLERE KARŞI SAVAŞI DİRİ TUTUYORLAR' 
 
HDP’nin başarısının devlette düşman anlayışını ve baskıları arttırdığını söyleyen Aykol, “HDP’nin sosyal demokrat çizgisi devleti çok korkutuyor çünkü bu çizgi çok fazla insanı bir araya getiriyor. Kendilerini var etmek için savaş çıkarıyorlar, Kürtlere karşı savaşı diri tutuyorlar ve HDP’nin bir an önce kapatılmasını istiyorlar” diye konuştu. 
 
AKP’nin iktidarda kalabilmek için MHP'nin oylarına ihtiyaç duyduğunu ve çözüm sürecinden vazgeçtikten sonra tekrar Kürtlere dönük savaş politikasına döndüğünü söyleyen Aykol, HDP’nin kapatılmasında da MHP’nin etkili olduğunu vurguladı. 
 
'AYM’NİN MEŞRUİYETİNİ ZEDELEYECEK'
 
Yargıtay Başsavcılığı’nın, 2021 yılında 2 haftada hazırladığı yüzlerce sayfalık iddianameyi hatırlatan Aykol, “AYM basıklar sonucunda iddianameyi kabul etti ve HDP’ye tebliğ etti. HDP, 5 Kasım 2021’de ön savunmasını verdi. Bunun üzerine Başsavcılık esas hakkında mütalaasını verdi. AYM, 5 Ocak günü aldığı bir ara kararla HDP’nin hazine yardımını bloke etti. Hazine yardımı son seçim sonuçları üzerinden kazanılmış bir paradır.  Azaltılamaz, vermemezlik yapılamaz. AYM Bloke kararında Erdoğan'ın ayak oyunlarıyla gönderdiği adamlar rol aldı. HDP’ye yönelik bloke kararı yasa dışı da bir durumdur. Her kapatma halkta bir tepki topluyor ve partiler büyüyerek siyasete giriyor. Kürt halkının ve etnik grupların halkların ve dini grupların birlikte mücadeleye ısrarla geldiği bir durum oluyor. Her şeye rağmen AYM’den bir kapatma kararı çıkarsa AYM’nin uluslararası meşruiyeti zedelenecek” sözlerine yer verdi.
 

Diğer başlıklar

20:46 Kepçe kiralayan halk cenazelerini çıkarıyor
20:41 Kurdistan Bölgesi Hükümeti yardım kampanyası başlattı
20:35 Avukat Hesen, ödülünü Abdullah Öcalan’a armağan etti
20:32 Gazetecilere 'Buraya neden geldiniz?' sorusu
19:55 Enkaz 3 gün sonra ortaya çıktı: Yardımlar izne tabii!
19:44 Depremzede yakınları e-Nabız’dan bilgi alabilecek
19:28 Deprem bölgesindeki HDP'li vekillerden bakanlıklara çağrı
19:24 Trafiğin kilitlendiği Nurdağı’nda ambulanslar çıkamıyor
19:15 Avşar Otel enkazından 6 kişi çıkarıldı: AKP’ye oy verdik şimdi neredeler!
19:07 Sanal medyada bant daraltmaya tepki: Sansürdür
18:47 Erdoğan'dan ‘deprem bölgesinde devlet yok’ diyenlere hakaret
18:38 Amed’den Semsûr ve Bazarcix’a erzak yardımı
18:35 Depremde can kaybı 9 bin 57’ye yükseldi
18:29 Akar Apartmanı’ndan 2 kişi daha sağ çıkarıldı
18:14 NetBlock: Türkiye’de Twitter kısıtlandı
18:12 Siyaset Bilimci Koç serbest bırakıldı
18:10 Silopiya Belediyesi Mereş’e aş evi gönderdi
18:01 3 gündür enkaz altında olan 2 kadın kurtarıldı
18:00 BM önündeki eylemde depreme dair dayanışma çağrısı
17:55 HDP Amed’de tüm kadrolarıyla depremzedelerle
17:36 Cenazeler gömülüyor, devletin haberi yok
17:35 Unutulan kent Nurdağı: Ne kent var ne kimse
17:32 Adana'da hastaneler yaralılara yetişemiyor
17:31 Tepki gösterilen Ulaştırma Bakanı bölgeyi terk etti
17:30 Semsûr’da 5 kişi enkazdan sağ çıkarıldı
17:23 HDP’den depremzedeler için kampanya
17:22 Deprem bölgesindeki gazetecilerin engellenmesine tepki
17:17 TTB Merkez Konseyi üyelerinin duruşması ertelendi
17:11 Deprem yardımına 'polis kontrolü' şartı
17:10 Depremde yaşamını yitirenler Gever’de defnedildi
17:04 Kürkçüler Cezaevi'nde çatlaklıklar oluştu
17:04 TMMOB Amed İKK’den meslektaşlarına çağrı
16:59 Enkazı görüntüleyen gazeteciler gözaltına alındı
16:49 İzmir'de 'Bir Kira Bir Yuva' kampanyası
16:38 Gazeteci Candemir hakkında yeni soruşturma
16:33 Depremzede yakını: Ekipler yetersiz, yandaş medya gerçeği söylemiyor
16:23 Kimliği tespit edilmeyen cenazeler 24 saat sonra defnedilecek
16:19 Depremde 10 doktor hayatını kaybetti
16:14 Sancar: Rant, yolsuzluk düzeni insanlarımızın üzerine çökmüştür
16:13 Depremde yaşamını yitiren 10 kişilik Wanlı aile defnedildi
16:12 Mereş’te 4 yakını enkaz altında: Ülkem dünyanın her yerinde ancak burada değil
16:02 Amedspor 3 bin depremzedeye 24 saat hizmet veriyor
15:31 Serhat’tan deprem bölgeleriyle dayanışma seferberliği
15:31 Bozdağ Galeria İş Merkezi önünde: Yavaşlık teknik bir yöntem!
15:14 'Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular deprem bölgesindeki aileleriyle görüştürülsün'
14:34 Üçüncü günde deprem bölgesine giden Erdoğan: 10 bin TL dağıtacağız
14:32 Emek ve Özgürlük İttifakı: OHAL değil, toplumsal seferberlik
14:19 Semsûr’da cenazeler ve yaralılar hastane koridorlarında bekletiliyor
14:16 800 sağlıkçı deprem bölgesine gitmek için İTO’ya başvurdu
14:07 Sancar yaralıları ziyaret etti: Durum oldukça vahim
13:54 OHAL kararı Meclis’e sunuldu
13:53 Tuvalet ve sıcak yemek yok, 15 kişiye bir battaniye veriliyor
13:52 Maraş cezaevi boşaltıldı
13:51 Şirnex’ten Semsûr’a yardım
13:50 Ekoloji örgütleri: OHAL deprem felaketini fırsata çevirme hamlesi
13:46 Mereş, Semsûr, Meletî ve Dîlok’ta son durum
13:32 Deprem vergileri 5’li çeteye yedirildi
13:31 Mereş'te 3 torununu kaybetti: Cenazeleri kendimiz çıkarıyoruz
13:20 Rihalılardan tepki: Belediye yardım etmiyor
13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 Günay: Şimdi dayanışma zamanı
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbistan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Depremzedeler için seferberlik CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor
15:04 Deprem bölgesi 10 ilde OHAL ilan edildi
14:37 Amed’te yaralananların isim listesi
14:33 HDP Amed Kriz Masası'ndan açıklama