Tanış ve Deniz karakolda kaybedildi: 22 yıldır failler korunuyor

ŞIRNEX - Silopiya’da 22 yıl önce kaybedilen Serdar Tanış’ın kardeşi avukat Hakim Tanış, aradan geçen süre zarfında faillerin korunduğunu belirtti. Ebubekir Deniz’in 92 yaşındaki annesi Emine Deniz ise, hala oğlundan bir haber bekliyor. 
 
Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde, 25 Ocak 2001 tarihinde çağrıldıkları İlçe Jandarma Komutanlığı’na gittikten sonra bir daha dönmeyen Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopiya İlçe Başkanı Serdar Tanış ve İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz’in kaybedilişlerinin üzerinden 22 yıl geçti. Aradan geçen zamana rağmen tek bir sorumlu dahi ceza almadı. Kaybedilişlerinden sorumlu tutulan Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında herhangi bir inceleme başlatılmazken, aile ve avukatlar iç hukuk yollarını tükettikten sonra dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. AİHM ise, yaptığı yargılamada Türkiye’yi mahkum etti. 
 
Tanış ve Deniz için adalet arayışı 22 yıldır sürüyor. 
 
‘22 YILDA FAİLLER KORUNDU’
 
Dosyanın avukatı ve aynı zamanda Serdar Tanış’ın kardeşi Hakim Tanış, ağabeyini 16 yaşındayken kaybetti. Ağabeyinin kaybedilişinden sonra okuduğu bölümü değiştiren kardeş Tanış, hukuk bölümüne geçti. Avukat olduktan sonra ağabeyinin dosyasına müdahil olan Tanış, faillerin bulunması için yıllardır hukuk mücadelesi veriyor.
 
Aradan geçen 22 yılda sadece faillerin korunduğunu belirten Tanış, “Kamuoyunun da bildiği üzere 25 Ocak 2001'de HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz, Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’na gittikten sonra bir daha kendilerinden herhangi bir haber alınmadı. Haber alınmadığı gibi bir mezar taşına dahi sahip değiller. Gerek hukukçu kimliğimle, gerekse de kardeşi ve yakınları olarak devletten ne hukuki ne de insani hiçbir destek göremedik maalesef. Devlet hiç bir zaman ‘faili meçhul’ dosyalarda vatandaşının yanında olmadı. Failler sürekli dokunulmazlık zırhıyla korundu ve sürekli talep etmemize rağmen bugüne kadar bir mezar taşına bile sahip olamadık. Bu 22 yıllık süreçte sadece failler korundu. Ailelerin herhangi bir mağduriyeti giderilmedi” dedi. 
 
HUKUKİ SÜREÇ
 
Hukuki süreç ile ilgili Tanış, şunları aktardı: “Dosya başta Silopi Savcılığı tarafından yürütülmekteydi. Daha sonra Devlet Güvenlik Mahkemeleri nedeniyle dosya Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı intikal etti. DGM'lerin kalkmasından sonra dosya tekrar Silopi'ye gönderildi. Özel yetkili mahkemeler kurulduktan sonra ise dosya tekrar Diyarbakır'a gönderildi. Bu aşamada söz konusu dosyanın avukatlığını yapan meslektaşlarım dosyayı AİHM'e gönderdi. Bu hususu belirtirken kendisini özlem ve rahmetle yad ettiğim Tahir Elçi'de bu dosyanın avukatlarındandı. 2015 yılında AİHM Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti. Ancak AİHM'in mahkumiyet kararına rağmen gerekli soruşturma yine yürütülmedi ve dosya daha sonra Silopi Başsavcılığında takipsizlikle sonuçlandı. Bunun üzerine her türlü iç hukuk yollarını tükettik. Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından başvurumuz kabul edilmedi. Bunun akabinde 2020 yılında tekrar AİHM'e başvurumuzu yaptık. Dosya hukuki anlamda bulunduğu aşamada tekrar AİHM'de. Hem daha önce verilmiş olan ihlal kararına rağmen etkili bir soruşturma yürütülmediğinden hem de AİHM'in vermiş olduğu karar karşısında Türkiye’nin pasif kalmasından ötürü dosya Avrupa Bakanlar Komitesi’nin de bilgisi dahilindedir." 
 
‘FAİL LEVENT ERSÖZ’
 
Faillerin devlet zırhı ile korunduğunun altını çizen Tanış, “Ergenekon silahlı terör örgütü davasında ki duruşmada Silivri'de aileler olarak müdahil olma talebinde bulunduk. ‘Faili meçhul’ dosyalar ve özellikle takip ettiğimiz Serdar Tanış ve Ebubekir dosyası hakkında müdahil olma talebinde bulunduk. Ama talebimiz sürekli olarak reddedildi. Her ne kadar dosya kapatılmış olsa da Ergenekon var olan bir gerçektir. Bölgedeki ‘faili meçhul’lerin aktörleri hep aynı kişilerdir ve devletin o zaman ki en üst rütbelerinde yer alan şahıslardı. Ancak ne yazık ki bu şahıslar iktidarın siyasi konjonktürlerinin menfaatleri doğrultusunda korunmaktadır. Daha önceki iktidarlar tarafından da korundu şuan ki mevcut iktidar tarafından da korunuyor. Olayın özü budur. Cinayetlerin aydınlatılmamasının nedeni dokunulmazlık zırhı içinde yer almalarından kaynaklanıyor. Devletin, iktidarın himayesinde oldukları için faillere dokunulmuyor. Ergenekon diye bir oluşum vardı. İsterse buna JİTEM deyin, isterseniz Ergenekon deyin ne derseniz deyin. Kürdistan'da coğrafyasında binlerce ‘failli meçhul’ cinayetlere imza atmış kişilerdir. Bu kişilerde belli kişilerdi, kamu personelleriydi. Yüksek derece de rütbeli olan şahıslardı. Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in faili bizzat o dönemin Şırnak Alay Komutanı Levent Ersöz'dür" ifadelerini kullandı. 
 
‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’
 
Failler açığa çıkana kadar hukuki mücadeleyi sürdüreceğini söyleyen Tanış, “Ağabeyim gözaltında kaybettirildikten sonra bu olay beni derinden sarsmıştı. Normalde lise eğitimimi görürken sayısalcı kimliğimle tanınıyordum. Doktor olma gibi bir talebim vardı. Bu olay olduktan sonra bende yarattığı derin üzüntüden dolayı hukukçu olma iddiasıyla yola koyuldum. Ömrümün yettiği kadar hukuk mücadelesini sürdüreceğim" diye kaydetti. 
 
22 YILDIR OĞLUNU BEKLİYOR
 
HADEP İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz’in annesi Emine Deniz (92) ise, 22 yıldır evine gelen herkesin oğluyla ilgili bir haber getirdiği heyecanıyla yaşıyor. Anne Deniz, şunları belirtti: "Ebubekir Irak’a gidiyor diye evden çıktı. O zaman TIR şoförüydü. Geçimini o şekilde sağlıyordu. Ama o günün akşamında bize haber geldi ve gözaltına alındığı söylendi. İnanmadık, O ve Serdar nerede bir araya geldiler bu olay nasıl ikisinin başına geldi bilmiyorum. O gittiği gün hastaydım ve yataktaydım. Daha sonra polis geldi ve bize ‘gözaltındalar’ dediler. Çocuklar ertesi günün sabahında karakola gitti. Her yerde fotoğraflarının asılı olduğunu gördüklerini söylediler. O günden bu yana da kendilerinden bir haber alınmadı. Onlara ne oldu, ne yaptılar çok merak ediyorum. Sadece bedenimde bir ruh var o kadar. Polis ‘devletimiz iyi bir devlet teyze’ dedi. Bende onlara ‘gelin onu benim yüreğime anlatın’ yanıtı verdim. Allah hakkımızı yanlarında bırakmasın. Biz birçok defa kan verdik ama fayda etmedi. Yaktılar mı, suya mı attılar bilmiyoruz. O günden beridir oğlumdan tek bir haber alamadım. Katilleri açıklamadılar. Devlet, faillerin kim olduğunu biliyor. Ama söylemiyor. En azından ne yaptıklarını söylesinler. 22 yıldır oğlumu bekliyorum. Eve misafirliğe gelen herkes ondan bir haber getirmiş gibi heyecanlanıyorum, ellerim titriyor. Tek isteğim onlardan bir haber almak. Tek derdim ve yaram onlar.”
 
MA / Zeynep Durgut
 

Diğer başlıklar

19:55 Enkaz 3 gün sonra ortaya çıktı: Yardımlar izne tabii!
19:44 Depremzede yakınları e-Nabız’dan bilgi alabilecek
19:28 Deprem bölgesindeki HDP'li vekillerden bakanlıklara çağrı
19:24 Trafiğin kilitlendiği Nurdağı’nda ambulanslar çıkamıyor
19:15 Avşar Otel enkazından 6 kişi çıkarıldı: AKP’ye oy verdik şimdi neredeler!
19:07 Sanal medyada bant daraltmaya tepki: Sansürdür
18:47 Erdoğan'dan ‘deprem bölgesinde devlet yok’ diyenlere hakaret
18:38 Amed’den Semsûr ve Bazarcix’a erzak yardımı
18:35 Depremde can kaybı 9 bin 57’ye yükseldi
18:29 Akar Apartmanı’ndan 2 kişi daha sağ çıkarıldı
18:14 NetBlock: Türkiye’de Twitter kısıtlandı
18:12 Siyaset Bilimci Koç serbest bırakıldı
18:10 Silopiya Belediyesi Mereş’e aş evi gönderdi
18:01 3 gündür enkaz altında olan 2 kadın kurtarıldı
18:00 BM önündeki eylemde depreme dair dayanışma çağrısı
17:55 HDP Amed’de tüm kadrolarıyla depremzedelerle
17:36 Cenazeler gömülüyor, devletin haberi yok
17:35 Unutulan kent Nurdağı: Ne kent var ne kimse
17:32 Adana'da hastaneler yaralılara yetişemiyor
17:31 Tepki gösterilen Ulaştırma Bakanı bölgeyi terk etti
17:30 Semsûr’da 5 kişi enkazdan sağ çıkarıldı
17:23 HDP’den depremzedeler için kampanya
17:22 Deprem bölgesindeki gazetecilerin engellenmesine tepki
17:17 TTB Merkez Konseyi üyelerinin duruşması ertelendi
17:11 Deprem yardımına 'polis kontrolü' şartı
17:10 Depremde yaşamını yitirenler Gever’de defnedildi
17:04 Kürkçüler Cezaevi'nde çatlaklıklar oluştu
17:04 TMMOB Amed İKK’den meslektaşlarına çağrı
16:59 Enkazı görüntüleyen gazeteciler gözaltına alındı - YENİLENDİ
16:49 İzmir'de 'Bir Kira Bir Yuva' kampanyası
16:38 Gazeteci Candemir hakkında yeni soruşturma
16:33 Depremzede yakını: Ekipler yetersiz, yandaş medya gerçeği söylemiyor
16:23 Kimliği tespit edilmeyen cenazeler 24 saat sonra defnedilecek
16:19 Depremde 10 doktor hayatını kaybetti
16:14 Sancar: Rant, yolsuzluk düzeni insanlarımızın üzerine çökmüştür
16:13 Depremde yaşamını yitiren 10 kişilik Wanlı aile defnedildi
16:12 Mereş’te 4 yakını enkaz altında: Ülkem dünyanın her yerinde ancak burada değil
16:02 Amedspor 3 bin depremzedeye 24 saat hizmet veriyor
15:31 Serhat’tan deprem bölgeleriyle dayanışma seferberliği
15:31 Bozdağ Galeria İş Merkezi önünde: Yavaşlık teknik bir yöntem!
15:14 'Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular deprem bölgesindeki aileleriyle görüştürülsün'
14:34 Üçüncü günde deprem bölgesine giden Erdoğan: 10 bin TL dağıtacağız
14:32 Emek ve Özgürlük İttifakı: OHAL değil, toplumsal seferberlik
14:19 Semsûr’da cenazeler ve yaralılar hastane koridorlarında bekletiliyor
14:16 800 sağlıkçı deprem bölgesine gitmek için İTO’ya başvurdu
14:07 Sancar yaralıları ziyaret etti: Durum oldukça vahim
13:54 OHAL kararı Meclis’e sunuldu
13:53 Tuvalet ve sıcak yemek yok, 15 kişiye bir battaniye veriliyor
13:52 Maraş cezaevi boşaltıldı
13:51 Şirnex’ten Semsûr’a yardım
13:50 Ekoloji örgütleri: OHAL deprem felaketini fırsata çevirme hamlesi
13:46 Mereş, Semsûr, Meletî ve Dîlok’ta son durum
13:32 Deprem vergileri 5’li çeteye yedirildi
13:31 Mereş'te 3 torununu kaybetti: Cenazeleri kendimiz çıkarıyoruz
13:20 Rihalılardan tepki: Belediye yardım etmiyor
13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 Günay: Şimdi dayanışma zamanı
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbistan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Depremzedeler için seferberlik CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor
15:04 Deprem bölgesi 10 ilde OHAL ilan edildi
14:37 Amed’te yaralananların isim listesi
14:33 HDP Amed Kriz Masası'ndan açıklama
14:28 KESK: Depremin gerçekliğini saklamak insanlık dışıdır
14:17 HDP Amed’te enkaz alanlarında halkı ziyaret etti
14:14 İMO Başkanı Sümer: Kent planlamaları ranta çevrildi
14:11 DBP ve HDP heyeti Bazarcix’ta: Devlet enkaz altında kaldı