Sarısözen: İktidar ideolojik bir saldırıya geçecek

img
İSTANBUL - AKP’nin Hür Dava Partisi ile ideolojik bir saldırıya geçeceğini belirten gazeteci-yazar Veysi Sarısözen, “Abdullah Öcalan’ın paradigması temelinde köklü bir ideolojik yapılandırma gerçekleştirilmeli” dedi.  
 
Seçimlerin ardından mazbatasını alarak 3’üncü kez Cumhurbaşkanı olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ilk görüşmesini Cumhurbaşkanlığı törenine davet ettiği NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı. Görüşmenin temel gündemini ise Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilileri onarmayı amaçladığı Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği oldu. Görüşmenin hemen ardından Erdoğan’ın geri adım atabileceği yorumları yapılmaya başlandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Türkiye’nin bu konudaki ikili tavrını değerlendiren gazeteci yazar Veysi Sarısözen, ekonomik kriz ve savaş politikaları üzerinden pazarlıkların yapıldığını söyledi. 
 
Yeni dönemin ipuçları üzerinde duran Sarısözen, AKP’nin Cumhur İttifakı’na aldığı Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini verdiğine işaret ederek,  “Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor” dedi. 
 
Veysi Sarısözen
 
YENİ DÖNEMİN İPUÇLARI 
 
Erdoğan’ın seçimlerin ardından sarayda yapılan törene NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i davet etmesinin yeni dönemde bu ilişkilerin nasıl olacağı yönünde birçok ipucu verdiğini belirten Sarısözen, uluslararası finans oligarşisinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak ekonominin başına getirilmesinin bu durumla bağlantılı olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 3’üncü Dünya Savaşı’na katılmasının ardından yenilgiye uğradığını dile getiren Sarısözen, “Kobanê direnişi temelinde 2015 yılında itibaren adım adım çöküntüye sürüklendi. Her yenilen devlet gibi Türkiye'de eninde sonunda birbirlerini henüz yenemeyen iki küresel güçten birine teslim olacaktı ve muhtemelen şimdi batılı küresel devletlerin güdümüne girme eğiliminde. Onlara teslim olduğuna dair çok ciddi belirtiler var. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in davete icabet etmesi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya almanın önündeki engel olan Erdoğan’ı ikna etmekte olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Türkiye yenilmiş olduğu savaşın bedelini adım adım ödeyecektir” diye belirtti.
 
‘ÇIKIŞ KOLAY OLMAYACAK’
 
Türkiye’nin uzun yıllardır NATO ve Rusya arasında “denge” politikası yürüttüğünü, fakat NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in yemin törenine katılmasıyla Türkiye’yle bazı mesafelerin alındığının açık göstergesi olduğu tespitinde bulunan Sarısözen, NATO’nun Türkiye’nin özellikle ekonomik krizden çıkması için kimi adımlar atabileceğini söyledi. Sarısözen, bu adımlara rağmen “krizden çıkışın” kolay olmayacağını dile getirdi. 
 
KÜRTLERİ NE BEKLİYOR?
 
Türkiye'nin ekonomik krize girmesinin temel nedenin Kurdistan'da yürüttüğü savaştan kaynaklı olduğunu dile getiren Sarısözen, bu savaşın bütçesinin de halklara kesildiğini belirtti. Sarısözen, Türkiye’nin NATO’yla olan pazarlığında Kürtlerin kazanımların hedeflendiğine işaret ederek, “Büyük olasılıkla batılı devletlerle yaptığı görüşmelerde, Kürt halkının kazanımları ve özerklik talebi üzerinden pazarlık yaptığını düşünüyorum. Erdoğan, ‘size ekonomimi teslim edeceğim ama siz de Kurdistan’daki savaşı sürdürmeme izin verin’ talebinde bulunmuştur. Vaktiyle Lozan Antlaşması esnasında bu kirli anlaşma yürürlüğe girmişti. Batılı ülkeler Türkiye’ye devlet olma meşrutiyeti verirken, aynı zamanda Kuzey Kırdistan’nı asimilasyoncu ve soykırımcı saldırılarının rüşveti olarak verdiler. Yine buna benzer bir durumun gelişebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Lozan’ın yüzüncü yıl dönümüne az bir süre kala yaşanan son gelişmelerle birlikte uluslararası güçlerin Kürt kazanımları ve statüsü üzerine pazarlıklar oluşturduğunu ifade eden Sarısözen, küresel güçlerin Kurdistan'da eskiye oranla daha karmaşık ve sinsi planlarının olduğunu belirtti. 
 
HÜR DAVA PARTİSİ’NE GÖREVLER 
 
Seçim sonuçları kapsamında Cumhur İttifakı çatısı altında Meclis’e giren Kürt karşıtı Hür Dava Partisi’ne de yeni dönemde iktidar tarafından kimi görevler verileceğini aktaran Sarısözen, şunları söyledi: “Erdoğan kabinesine baktığımızda, bunu anlayabilirsiniz; Türk devleti, Kurdistan’daki hakimiyetini sağlayamayınca, yeni yöntemlerini devreye koydu. Hür Dava Partisi’ni de bu amaçlar doğrultusunda kullanmak istiyor. Erdoğan kabinesinde yerini alan Hür Dava Partisi’nin özellikle Kürt kökenli olup, Türk İslam senteziyle hareket etmesi iktidar için kullanışlı bir aparat haline geliyor. İktidar Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini veriyor.
 
Özellikle Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor. Buradan çıkan sonuç, Kürt özgürlük hareketinin var gücüyle desteklenmesi ve özellikle de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ya da Yeşil Sol’un seçim sürecinin tartışmalarından bir an önce sıyrılıp kendini yeniden yapılandırması ve güçlendirmesi gerekir. İttifak alanlarını genişletmesi, ideolojik olarak tüm bulanıklıkları kaldırması ve Abdullah Öcalan’ın paradigmaları temelinde yeniden köklü bir şekilde ideolojik yapılandırmayı gerçekleştirmesi lazım. Bunları başarılırsa, Barzanilşetirme eğilimi engellenmiş olur ve Kürt özgürlük hareketini tasfiye etme planı boşa çıkar.”
 
ÜÇÜNCÜ YOL STRATEJİSİ 
 
Seçimlerde Kürt halkının mevcut rejime karşı en sert cevabı verdiğini dile getiren Sarısözen, iktidarın her dönemde olduğu gibi bu dönemde de istediği sonucu alamadığını söyledi. Hür Dava Partisi’nin Türkiyelileşme projesi önünde önemli bir engel teşkil edeceğini belirten Sarısözen, “Hür Dava Partisi’nin niteliğine, niceliğine bakacak olursak, son derece tehlikelidir. Aşırı İslamcı, milliyetçi bir eğilim, Türkiyelileşme önünde büyük bir engeldir. Kürt özgürlük hareketinin, halk kitlelerini Öcalan’ın çok daha önce söylediği tarzda bir İslam inancı çizgisine çekmesi gerekiyor. Bu çizgi İslam gerçeğini görmek, onu dikkate almak, gelenekleri hesaba katmak ve Türkiyelileşmenin Kürdi çizgisini kuvvetlendirmek demektir. Çünkü Türkiyelilik demek, Kurdileşmekten uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Türkiyelileşme, Kürdi olanın, Türki olanla demokratik temelde ilişki kurmak anlamına geliyor” dedi.
 
APO’SUZ TÜRKİYELİLEŞME! 
 
Yeni dönemde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasının esas alınması gerektiğinin altını çizen Sarısözen, şöyle devam etti: “Dolayısıyla ortada sanki bir Kürt sorunu yokmuş gibi, Türkiye’yi Apo’suz bir çizgiye getirmek çok tehlikeli sonuçlar getirir. Apo’suz Türkiyelileşme, asimilasyona götürür. Apo’suz Kürdileşmek özgürlük hareketini mihverinden çıkarır ve Barzanici, sahte milliyetçi bir çizgide yok olmaya götürür. Yani burada merkezde duran şey, Abdullah Öcalan'ın paradigmalarıdır. Bu paradigmalar temelinde Kürdi oranda Türki olanın arasında demokratik temelde ek iş birliğinin imkanı yaratıldığı zaman bu çizgi başarıya ulaşır.” 
 
HDP’nin ve Yeşil Sol Parti’nin seçim sonuçlarını ve kendilerine dönük eleştirileri bir tarafa bırakarak, yeniden yapılanma sürecine girmesi gerektiğini vurgulayan Sarısözen, yerel seçimler için bir an önce hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. 
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

20:54 FilmAmed Festivali başladı: Özgür sinema kazanacak
20:48 Colemêrg vekilleri: Kent valisi AKP yöneticisi gibi çalışıyor
20:25 Mersin’de 10 kişi tutuklandı
20:22 Fas’taki depremde 2 bin 960 kişi yaşamını yitirdi
20:15 Akman’ın cenazesi 10 ay sonra ailesine verildi
19:51 Firdevs Babat’ı katleden faile ceza talebi
19:45 261’inci haftasına giren KHK eyleminde mücadele kararlılığı
19:35 Eyn İsa’daki saldırıda bir kişi katledildi
19:09 Yeşil Sol Parti Wan’da STÖ’lerle buluştu
18:54 Kobanê Davası: ‘Kardeş kanı akmasın’ demek örgütsel eylem mi?
18:34 Efrîn'de işlenen suçları BM’ye aktardı: Acil soruşturma başlatılsın
17:44 Hasret Tutal’ı katleden Gülel’e haksız tahrik indirimi!
17:37 Vartinis Davası’nda JİTEM, Musa Anter ve Madımak kararları hatırlatıldı
17:18 Rapor: Türkiye organize suç endeksinde Avrupa birincisi
16:54 Yönetmenler sansüre karşı Altın Portakal'dan çekildi
16:48 Emelianova dosyasında gizlilik kararı
15:51 Bozan’dan valiye: Çalışmalarımızı tartışmak haddine değil
15:47 Yeşil Sol Parti’den 400 isme kongre davetiyesi
15:27 Gever’de askeri hareketlilik
15:11 Artı Medya Vakfı: Yenileniyoruz
14:55 Yeşil Sol Parti'den esnaf ziyareti
14:50 Evran’ın taziyesine kitlesel ziyaret
14:38 Şırnak Valiliği'nden 14 bölge için yasak kararı
14:36 Binarê Qendîl’e SİHA saldırısı: 1 kişi katledildi
14:34 Polisin açtığı ateş kazaya neden oldu
14:14 Barolardan avukat Erdal Çam’ın katledilmesine ortak tepki
13:57 Selma Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası
13:17 Efrîn’de biri kadın 3 kişi kaçırıldı
13:12 Çocuğun beyanlarına rağmen cinsel taciz faili beraat etti
12:56 ÖHD'den eş zamanlı açıklama: İmralı tecridine son verin
12:45 'Çocuğa cinsel taciz' davasında tutuklama talebi
12:28 Etiyopya'da bin 329 kişi açlıktan yaşamını yitirdi
12:21 Koca'dan 'Eris' varyantı açıklaması
11:53 Bergama'da tarım alanında JES inşasının önü açıldı
11:30 Sanatçı Kadir Çat hakkında takipsizlik kararı
11:24 Binler gazeteci Evran'ı son yolculuğuna uğurladı
11:22 Yazdığı kitabı 'incelemede' gerekçesiyle verilmiyor
11:08 Yeşil Sol Parti: Deprem için toplanan paralar nerede?
11:07 Aslan'ın duruşması heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
10:57 Karabağ'dan göç eden Ermenilerin sayısı 30 bine yaklaştı
10:30 Qoser’de 2 gözaltı
10:28 Ceylan’ın failleri 14 yıldır bulunmadı
09:38 Tütün emekçisi kadınlar emeklerinin karşılığını alamıyor
09:37 Siyasetçilerden KDP’ye tepki: Tüm Kürtlere zarar veriyor
09:05 Kurdistan'ın mamostesi: Deniz Bülbün
09:04 Mersin’de 12 gözaltı
09:03 Av. Şakar: KDP savaş suçunun açığa çıkmasını engelledi
09:03 Din alimleri: Birlikte mücadeleyle tecrit kalkar
09:02 Gündoğan’ın doğası atık su tehdidi altında
09:02 Êlih Çayı imara açılıyor: Sofrada kimyasal olacak
09:01 Evran'ın 30 yıllık hakikat mücadelesi
09:00 7 kez ziyaret ettiği İmralı’yı anlattı: Hukukun karadeliği
09:00 27 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:35 Musul’da düğünde yangın: 100 ölü
07:52 Trendyol işçileri serbest
26/09/2023
19:16 Gever’de Kültür ve Sanat etkinliği düzenlenecek
19:08 Müftüoğlu’nun iddianamesi çıktı: Gazetecilik faaliyetlerinden suçlandı
19:00 Mor Dayanışma: Mersin’de sığınma evleri güvencesiz
18:45 Mahkeme başkanından tepki çeken sözler: Bu dosya cinayet davası değil!
18:23 Dışari’nin yargılandığı dava ertelendi
18:04 Eylemde olan Trendyol işçileri gözaltına alındı
18:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği: Kirli politikalarınızdan vazgeçin
17:42 Feminist kadınların duruşması ertelendi
16:43 Hesekê’de Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylem
16:29 İHD 2022 raporu: Bin 452 kişi gözaltında kötü muamele gördü
16:14 DFG ve MKGP'den Evran'ın ailesine taziye ziyareti
16:14 BEKSAV Eşbaşkanı Kaplan serbest bırakıldı
16:14 Trendyol depo işçileri: Sesimizi duyun
16:05 DEDAŞ’ın ‘kaçak kullanım’ cezası gerçek dışı çıktı
14:43 KJAR: Üyemiz Werîşe Muradî rejim güçleri tarafından kaçırıldı
14:05 Gazeteci Çapan’ın davası düştü
14:02 Seyit Evran’ın Abdullah Öcalan’a mesajı
13:48 HDP binasına saldıran Sütçü'nün tutuklanması talebine ret
13:41 Kobanê Davası: Habur Sınır Kapısı’nı geçen herkes Kandil’e mi gidiyor?
13:04 Bana'daki abluka raporu: Köylüler evlerinden çıkamıyor
13:03 Semsûr’da vinç devrildi: 3 işçi ağır yaralı
12:53 Yeşil Sol Parti’nin kongre sloganı belli oldu
12:40 Yeşil Sol Parti’de tecride karşı topyekun mücadele kararı
12:07 Dêrazor’a sızma girişimi
11:33 İmralı'ya gidiş için iki ayrı başvuru
11:01 Danıştay bakanlığın imar planını 11 yıl sonra iptal etti
10:28 Evran, Qamişlo’da son yolculuğuna uğurlanacak
10:07 Seyit Evran'ı anlattı: Kurdistan'ın hafızasıydı
09:58 Gazeteci Evran’ın taziyesine emniyetten engel
09:30 Ev baskınlarında şiddet ve ihlaller arttı
09:23 FilmAmed yarın başlıyor
09:21 Din alimleri: Cenazelere yönelik zulme yeter demeli
09:19 Deştin’de 31 yıllık direniş kazandı
09:17 Depremzede kadınlar neler yaşıyor?
09:15 Vartinis Davası zamanaşımına doğru gidiyor
09:13 Abdullah Öcalan’ın ilk avukatlarından Keskin: Tecrit ilk günde başladı
09:11 Yeni anayasa tartışmaları: Değişim için barış ortamına ihtiyaç var
09:10 'Tecride karşı girişimlerimiz olacak'
09:06 Otlu peynirin alıcısı da satıcısı da fiyatlardan şikayetçi
09:05 Yıllardır değişmeyen soru: Kurdistan neresi?
09:03 Seyit Evran'dan komplo değerlendirmesi: Yok edilmek istenen fikir dünyaya yayıldı
09:02 63 yaşındaki Samur maruz kaldığı çıplak aramayı anlattı
09:00 26 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
25/09/2023
20:50 BEKSAV Eşbaşkanı Kaplan gözaltına alındı
20:38 Atılım gazetesi dağıtımcısı Gözütok tutuklandı
20:06 Özel savaş politikalarına karşı bildiri dağıtımı
19:47 'Evran hayatını Kürt halkına adadı'
19:26 TÜBİTAK tesislerinde patlama: 1 ölü
18:50 Yeşil Sol Parti için iki isim önerisi
17:55 Efrîn’de yurttaşlara ateş edildi
17:49 30 yıl sonra tahliye edilen İldem’e kitlesel ziyaret
17:45 Erzirom’da bir kadın katledildi
17:38 Menteşe Gökova Körfezi'nde orman yangını
17:36 İzmir Adliyesi önündeki çatışmada 1 ölü, 5 yaralı
17:20 Kobanê Davası: Değişen siyasi iklime göre dava dosyası genişletildi
15:57 Gazeteci Candemir'e ‘milli takımı kutlamama’ soruşturması
15:51 İstiklal patlaması davasında 3 tahliye
15:23 Amed'te Hevsel Şenliği düzenlenecek
15:17 21 yaşında girdiği cezaevinden 51 yaşında tahliye oldu
15:15 Sokakta oluşan ‘gölete’ kayyımın ismi verildi!
14:47 Cinsel istismar failinin davası yeniden görülecek
14:21 Gazeteci Işık, Evran’ı yazdı: Zaferin kavgayla geleceğine iman etmişti
14:11 Êlih Emek ve Demokrasi Platformu: Kıdem tazminatı işçilerin kazanımıdır
14:06 Patnos L Tipi Cezaevi raporu: İşkence, soruşturma, sürgün
13:54 DFG: Evran'ın bıraktığı miras Özgür Basın mücadelesinde yaşayacak
13:53 Gazeteci Bayram tahliye edilmedi
13:44 Kobanê Davası: Tutukluluğa gerekçe yapılan iddialar 8 yıl öncesinin iddiaları
13:37 İzmir’de dengbêj konseri verilecek
13:17 İzmir Adliyesi önünde çatışma
13:16 Zorava’da gözaltına alınan yurttaşlar serbest
12:20 Evran’ın ‘Son yolculuğa çıkarken’ başlıklı mesajı
11:47 İran’da 6 ayda 41 kadın ve 11 çocuk katledildi
11:38 'Seyit Evran yolumuzu aydınlatan meşale oldu'
10:49 Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı Mevduat ile ilgili yeni karar
10:19 Gazeteci Seyit Evran yaşamını yitirdi
09:56 6 kentte sağanak yağış bekleniyor
09:50 Çin’de kömür madeninde yangın: 16 ölü
09:03 DBP'li Akgün: Söz değil, eylem zamanı
09:03 Hatay'da sağlıkçıların yükü ağır, hastalar tedavi olamıyor
09:02 İmralı tecridi: 449 görüşme başvurusu sonuçsuz kaldı
09:01 Yeşil Sol Parti deprem raporu hazırlayacak
09:01 Abdullah Öcalan: Senaryoyu başkası yazdı, tiyatro İmralı’da oynandı
09:00 Karamus: Tehditleri KDP'ye bildirmemize rağmen tedbir alınmadı
09:00 25 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:40 KNK’ye saldırı Xwebûn’un manşetinde
07:32 AKP'nin seçim kutlamasında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
24/09/2023
23:43 Qamişlo’da Abdullah Öcalan için yürüyüş
23:22 Amed Ekolojik Film Günleri son buldu
22:38 Hatay’da ağır hasarlı bina çöktü: 1 ölü
22:14 Bangladeş'te dang humması salgınında 909 kişi hayatını kaybetti
19:16 Ege Üniversitesi'nden yemeklere yüzde 207 zam
19:10 İzmir Mor Dayanışma’dan şiddete karşı örgütlenme çağrısı
18:37 Tahran’da 30 bombanın etkisiz hale getirildiği açıklandı
17:45 İşkence uygulayan Turgut Y. serbest bırakıldı
17:38 Depremde yıkılan Ebrar Sitesi'nde yaşayanlar: Müze değil adalet istiyoruz