Sarısözen: İktidar ideolojik bir saldırıya geçecek

img
İSTANBUL - AKP’nin Hür Dava Partisi ile ideolojik bir saldırıya geçeceğini belirten gazeteci-yazar Veysi Sarısözen, “Abdullah Öcalan’ın paradigması temelinde köklü bir ideolojik yapılandırma gerçekleştirilmeli” dedi.  
 
Seçimlerin ardından mazbatasını alarak 3’üncü kez Cumhurbaşkanı olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ilk görüşmesini Cumhurbaşkanlığı törenine davet ettiği NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı. Görüşmenin temel gündemini ise Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilileri onarmayı amaçladığı Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği oldu. Görüşmenin hemen ardından Erdoğan’ın geri adım atabileceği yorumları yapılmaya başlandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve Türkiye’nin bu konudaki ikili tavrını değerlendiren gazeteci yazar Veysi Sarısözen, ekonomik kriz ve savaş politikaları üzerinden pazarlıkların yapıldığını söyledi. 
 
Yeni dönemin ipuçları üzerinde duran Sarısözen, AKP’nin Cumhur İttifakı’na aldığı Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini verdiğine işaret ederek,  “Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor” dedi. 
 
Veysi Sarısözen
 
YENİ DÖNEMİN İPUÇLARI 
 
Erdoğan’ın seçimlerin ardından sarayda yapılan törene NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i davet etmesinin yeni dönemde bu ilişkilerin nasıl olacağı yönünde birçok ipucu verdiğini belirten Sarısözen, uluslararası finans oligarşisinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak ekonominin başına getirilmesinin bu durumla bağlantılı olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 3’üncü Dünya Savaşı’na katılmasının ardından yenilgiye uğradığını dile getiren Sarısözen, “Kobanê direnişi temelinde 2015 yılında itibaren adım adım çöküntüye sürüklendi. Her yenilen devlet gibi Türkiye'de eninde sonunda birbirlerini henüz yenemeyen iki küresel güçten birine teslim olacaktı ve muhtemelen şimdi batılı küresel devletlerin güdümüne girme eğiliminde. Onlara teslim olduğuna dair çok ciddi belirtiler var. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in davete icabet etmesi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya almanın önündeki engel olan Erdoğan’ı ikna etmekte olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Türkiye yenilmiş olduğu savaşın bedelini adım adım ödeyecektir” diye belirtti.
 
‘ÇIKIŞ KOLAY OLMAYACAK’
 
Türkiye’nin uzun yıllardır NATO ve Rusya arasında “denge” politikası yürüttüğünü, fakat NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in yemin törenine katılmasıyla Türkiye’yle bazı mesafelerin alındığının açık göstergesi olduğu tespitinde bulunan Sarısözen, NATO’nun Türkiye’nin özellikle ekonomik krizden çıkması için kimi adımlar atabileceğini söyledi. Sarısözen, bu adımlara rağmen “krizden çıkışın” kolay olmayacağını dile getirdi. 
 
KÜRTLERİ NE BEKLİYOR?
 
Türkiye'nin ekonomik krize girmesinin temel nedenin Kurdistan'da yürüttüğü savaştan kaynaklı olduğunu dile getiren Sarısözen, bu savaşın bütçesinin de halklara kesildiğini belirtti. Sarısözen, Türkiye’nin NATO’yla olan pazarlığında Kürtlerin kazanımların hedeflendiğine işaret ederek, “Büyük olasılıkla batılı devletlerle yaptığı görüşmelerde, Kürt halkının kazanımları ve özerklik talebi üzerinden pazarlık yaptığını düşünüyorum. Erdoğan, ‘size ekonomimi teslim edeceğim ama siz de Kurdistan’daki savaşı sürdürmeme izin verin’ talebinde bulunmuştur. Vaktiyle Lozan Antlaşması esnasında bu kirli anlaşma yürürlüğe girmişti. Batılı ülkeler Türkiye’ye devlet olma meşrutiyeti verirken, aynı zamanda Kuzey Kırdistan’nı asimilasyoncu ve soykırımcı saldırılarının rüşveti olarak verdiler. Yine buna benzer bir durumun gelişebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Lozan’ın yüzüncü yıl dönümüne az bir süre kala yaşanan son gelişmelerle birlikte uluslararası güçlerin Kürt kazanımları ve statüsü üzerine pazarlıklar oluşturduğunu ifade eden Sarısözen, küresel güçlerin Kurdistan'da eskiye oranla daha karmaşık ve sinsi planlarının olduğunu belirtti. 
 
HÜR DAVA PARTİSİ’NE GÖREVLER 
 
Seçim sonuçları kapsamında Cumhur İttifakı çatısı altında Meclis’e giren Kürt karşıtı Hür Dava Partisi’ne de yeni dönemde iktidar tarafından kimi görevler verileceğini aktaran Sarısözen, şunları söyledi: “Erdoğan kabinesine baktığımızda, bunu anlayabilirsiniz; Türk devleti, Kurdistan’daki hakimiyetini sağlayamayınca, yeni yöntemlerini devreye koydu. Hür Dava Partisi’ni de bu amaçlar doğrultusunda kullanmak istiyor. Erdoğan kabinesinde yerini alan Hür Dava Partisi’nin özellikle Kürt kökenli olup, Türk İslam senteziyle hareket etmesi iktidar için kullanışlı bir aparat haline geliyor. İktidar Hür Dava Partisi’yle Kurdistan’da ideolojik bir saldırıya geçeceğinin sinyallerini veriyor.
 
Özellikle Kurdistan’da Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek, dağıtmak ve Kurdistan’da Barzanici bir eğilimi güçlendirmek istiyorlar. Bir yandan fiili savaşı sürdürürken, bir yandan da bu ideolojik saldırılarını gerçekleştirmek istiyor. Kürt sorununu bu sinsi planlarla çözmeyi amaçlıyor. Buradan çıkan sonuç, Kürt özgürlük hareketinin var gücüyle desteklenmesi ve özellikle de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ya da Yeşil Sol’un seçim sürecinin tartışmalarından bir an önce sıyrılıp kendini yeniden yapılandırması ve güçlendirmesi gerekir. İttifak alanlarını genişletmesi, ideolojik olarak tüm bulanıklıkları kaldırması ve Abdullah Öcalan’ın paradigmaları temelinde yeniden köklü bir şekilde ideolojik yapılandırmayı gerçekleştirmesi lazım. Bunları başarılırsa, Barzanilşetirme eğilimi engellenmiş olur ve Kürt özgürlük hareketini tasfiye etme planı boşa çıkar.”
 
ÜÇÜNCÜ YOL STRATEJİSİ 
 
Seçimlerde Kürt halkının mevcut rejime karşı en sert cevabı verdiğini dile getiren Sarısözen, iktidarın her dönemde olduğu gibi bu dönemde de istediği sonucu alamadığını söyledi. Hür Dava Partisi’nin Türkiyelileşme projesi önünde önemli bir engel teşkil edeceğini belirten Sarısözen, “Hür Dava Partisi’nin niteliğine, niceliğine bakacak olursak, son derece tehlikelidir. Aşırı İslamcı, milliyetçi bir eğilim, Türkiyelileşme önünde büyük bir engeldir. Kürt özgürlük hareketinin, halk kitlelerini Öcalan’ın çok daha önce söylediği tarzda bir İslam inancı çizgisine çekmesi gerekiyor. Bu çizgi İslam gerçeğini görmek, onu dikkate almak, gelenekleri hesaba katmak ve Türkiyelileşmenin Kürdi çizgisini kuvvetlendirmek demektir. Çünkü Türkiyelilik demek, Kurdileşmekten uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Türkiyelileşme, Kürdi olanın, Türki olanla demokratik temelde ilişki kurmak anlamına geliyor” dedi.
 
APO’SUZ TÜRKİYELİLEŞME! 
 
Yeni dönemde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasının esas alınması gerektiğinin altını çizen Sarısözen, şöyle devam etti: “Dolayısıyla ortada sanki bir Kürt sorunu yokmuş gibi, Türkiye’yi Apo’suz bir çizgiye getirmek çok tehlikeli sonuçlar getirir. Apo’suz Türkiyelileşme, asimilasyona götürür. Apo’suz Kürdileşmek özgürlük hareketini mihverinden çıkarır ve Barzanici, sahte milliyetçi bir çizgide yok olmaya götürür. Yani burada merkezde duran şey, Abdullah Öcalan'ın paradigmalarıdır. Bu paradigmalar temelinde Kürdi oranda Türki olanın arasında demokratik temelde ek iş birliğinin imkanı yaratıldığı zaman bu çizgi başarıya ulaşır.” 
 
HDP’nin ve Yeşil Sol Parti’nin seçim sonuçlarını ve kendilerine dönük eleştirileri bir tarafa bırakarak, yeniden yapılanma sürecine girmesi gerektiğini vurgulayan Sarısözen, yerel seçimler için bir an önce hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. 
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

00:39 'Öldürme’ yasasına tepki: Sokağın gücünü göstermesi gerektiği bir sürece girdik
23/07/2024
22:57 Hayvanları ‘öldürme’ yasası komisyondan geçti
21:38 Kayyım nöbeti 42’nci gününde: Kurdistan’ı görün
20:43 İntihar eden işçiyi LC Waikiki önünde andılar
20:38 'Öldürme' yasası protesto edildi: AKP elini hayvanlardan çek
19:47 TJA’dan Silopiya’da okuma etkinliği
19:45 ‘Ulusal birlik ruhuyla kenetlenmeye çağırıyoruz’
19:32 Amed’de kadınlar özel savaş politikalarını konuştu
19:27 Vetfa Ecevit davasında ‘özel savaş politikaları’ vurgusu
18:34 Kayyıma karşı ‘Demokrasi İçin Kadınlar’ oluşumu
17:57 İzmir’de ırkçı saldırı
17:29 Trabzonspor ‘Zimanê Kurdî’ paylaşımını kaldırdı
16:56 Cizîr’de kaza: 1 ölü
16:41 ‘Yerel hizmetler ve ortak akıl’ buluşması: Amed model bir kent olabilir
16:35 Orman kıyımına karşı Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru
16:10 Hasta tutsak Tiryaki: 3 aydır revire çıkarılmıyorum
15:50 Belediyeden 'çöp' provokatörleri hakkında suç duyurusu
15:47 Mersin’de 13 yaşındaki çocuktan haber alınamıyor
15:39 Özel: MHP’lilerin tek fikri AKP’lileri savunmak
15:35 Filistinli gruplar 'ulusal birlik' hükümetinde anlaştı
15:33 Tahliyesi 5 kere engellenen tutsak özgürlüğüne kavuştu
15:28 İzBB'de eylemler devam ediyor
14:56 Sulama kanalında kadın cenazesi bulundu
14:47 Merkez Bankası faizi yüzde 50’de sabit bıraktı
14:15 Elektrik akımına kapılan anne ve kızı yaşamını yitirdi
14:03 Askerlerle trafo sökmeye gelen DEDAŞ'a tepki
13:28 DEM Parti’den İlçe Eşbaşkanı Özperçin’in tutuklanmasına tepki
13:18 İpek Bakırhan yarın Qers’te son yolculuğuna uğurlanacak
12:53 HDP’li siyasetçilerin ilk duruşma tarihi belli oldu
12:45 Mazlum Ebdî'den Türkiye ve Suriye'ye mesaj
12:39 Metal işçisi kadınlardan eşitlik için 15 talep
12:23 Bahçeli'den tehdit
11:55 Bakırhan'ın annesi hayatını kaybetti
11:54 Oy pusulalarını yakan AKP'liler hakkında dava
11:21 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
11:14 Bursa'da yan yana iki fabrikada yangın
10:55 DEM Parti'nin sonuç bildirgesi: Temel görev ortak mücadele hattı
09:44 Kürt ve feminist kadınlar saldırılara karşı mücadele hattı inşa ediyor
09:42 Fransız senatör Abdullah Öcalan ile görüşmek için bakanlığa başvurdu
09:22 Saldırılar ekosistemi bozuyor
09:20 Hastane yemeğinden zehirlenen çalışan: Tedavi edilmedik, rapor verilmedi
09:19 Dr. Berwarî: Hedef işgal, kazanımlar tehlikede
09:17 Lozan'ın 101’nci yılı: Kürtler birlik olmalı
09:13 Kurdistan'a kaybettiren çizgi: KDP
09:07 Klimaların çalışmadığı hastane için enfeksiyon uyarısı
09:04 İşte kayyımların AKP'li 'özel' memurları
09:01 Tahliye edildiği cezaevindeki ihlalleri anlattı
09:00 23 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:29 35 parti ve örgütten saldırılara ortak tepki
22/07/2024
23:08 Sahilde halay çeken gençler gözaltına alındı
22:35 Cizîr'de 2'nci Geleneksel Futbol Turnuvası başladı
20:53 Türkiye’nin saldırıları protesto edildi
20:33 Kayyım nöbeti: İktidar meşruluğunu yitirmiştir
20:06 AKP’den hayvanları ‘öldürme’ yasasında ‘ötenazi’ oyunu
19:27 Cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yüksel defnedildi
18:23 Çanakkale’de deprem
16:43 Hayvanları öldürme tasarısında AKP-CHP görüşecek
16:40 Kadınlar için soyadı düzenlemesi paketten çıkarıldı
16:32 Tutsak yakınlarının 'Özgürlüğe ses ver' direnişi sürüyor
16:31 Cinsel saldırı suçundan yargılanan akademisyene hapis ve para cezası
16:19 DEDAŞ çiftçilerin trafolarını söktü
15:43 Şirnex'te yaralı bulunan kişi yaşamını yitirdi
15:35 'Öldürme' yasası görüşmeleri protestolarla başladı
14:58 Cezaevinde şüpheli ölüm: Çakmak gözden kaçmış!
14:32 Abdullah Öcalan'a 3 aylık aile görüş yasağı
14:21 CHP'den hayvanları 'öldürme' yasasına karşı 'direnme' çağrısı
13:34 Koçyiğit: Ülkede tarihin en büyük yoksulluğu yaşanıyor
13:34 Suya giren çocuk hayatını kaybetti
13:30 Kemal Türkler mezarı başında anıldı
12:56 Gazeteciler 'haber' verdi: Geçinemiyoruz
12:43 Emeklilere zam farkı ödemesi tarihi belli oldu
11:48 Merkez Bankası'nın dolar tahmini
11:31 Tiryaki: Iğdır Emniyet Müdürü AKP temsilcisi gibi davranıyor
11:03 Kendini yaktığı iddia edilen tutuklu yaşamını yitirdi
11:00 CPT’den İmralı yanıtları
10:57 Savaş uçakları Metîna’yı bombaladı
10:04 Saldırılar ve KDP işbirliğine tepki: Birlikle karşı durulabilir
09:38 Agirî Dağı’nda kaybolan dağcıların cansız bedenine ulaşıldı
09:13 Ev işçilerinin talebi İLO sözleşmesinin imzalanması
09:05 Kızıl Kurdistan'a dair yeni bir telgraf: Kemalist yönetim endişeli!
09:03 Hilal Kar'ın faili 1 aydır yakalanmadı
09:02 Bakanlık talimatıyla tekli hücrede tutulan tutsağa baskı arttı
09:00 Peköz: Ankara’nın stratejisinde Hewlêr dahil Kürtlere yer yok
09:00 22 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:56 Wan’da ev baskını
21/07/2024
23:36 Kuzey ve Doğu Suriye’de 480 tutuklu tahliye edildi
23:29 Minbic’ın 5 köyüne saldırı
22:31 Habur Çayı'na düşen 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
22:04 Hayvan hakları savunucularından muhalefete çağrı
21:05 ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
20:17 KDP'ye tepki: Ortadoğudaki sorunun çözümü de adresi de belli
20:09 Gabar’da hayatını kaybeden mühendisin kimliği açıklandı
20:05 Aydın'daki yangın kontrol altına alındı
19:31 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alındı: Serbest bırakıldı
19:20 Aydos Ormanı’ndaki yangın kontrol altına alındı
17:51 Bağcılar’da tecrit gündemli halk toplantısı
17:29 DEM Parti heyeti, Gabar Dağı’nda incelemede bulundu
16:51 Göle düşen otomobildeki 4 kişi yaşamını yitirdi
16:51 Gabar'da enkaz altında kalan mühendis yaşamını yitirdi
16:47 Bağcılar'da 'işgal ve ihanet' protestosu
16:20 Baro: Şirketler Şirnex doğasını rant kapısı haline getirdi
15:59 TOKİ inşaatında iş cinayeti
15:36 Bakırköy Cezaevi önünde 'Özgürlüğe ses ver' eylemi
15:12 İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın
14:07 İzmir'de bir kadın katledildi
13:45 Emniyet müdürü bankamatik çalışanlarının provokatif eyleminde
13:38 DEM Parti Sözcüsü Doğan: PYD ile de görüşün
13:19 Şırnak Valiliği: 2 işçi kurtarıldı, 1'i enkaz altında
12:55 DAİŞ yöneticisi Hebiba yakalandı
12:30 Tahribatın sürdüğü Gabar’da sondaj kulesi devrildi
12:14 Bayındır: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan'a statü
11:17 DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları belli oldu
10:36 Bakırhan'dan KDP'ye: İşgale ortak olmayın
09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 'Öldürme' yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti