Bakanlıktan ormana kurulacak maden hakkında 'ÇED gerekli değil' kararı

img
KÜTAHYA - Altıntaş ilçesinde ormanlık bölgede evlere ve tarım arazilerine yakın bir bölgede açılmak istenen mermer ocağı için "ÇED gerekli değil" kararı verildi. 
 
Kütahya Altıntaş ilçesi Yenikaraağaç Köyü'nde Hayrettin Ünal Madencilik isimli şirket tarafından kurulmak istenen mermer ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil" kararı verdi. Maden ve İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 yıllık maden işletme ruhsatı da verilen alanın 24,97 hektarlık kısmında kurulacak olan ocaktan yıllık 150 bin metreküp mermer çıkarılması planlanıyor. 
 
YERLEŞİM YERLERİNE YAKIN 
 
Maden sahası orman alanı içinde yer alırken, yerleşim yerleri ve tarım arazilerine de çok yakın bir konumda bulunuyor. Maden sahasına en yakın yerleşim yeri kuş uçumu 410 metre uzaklıkta bulunan Yenikaraağaç Köyü’ne ait konutlarken, yine en yakın tarla vasıflı arazi ise 356 metre uzağında. Maden sahası içerisinde mevsimsel akışa sahip dere yatakları da bulunurken, alanın yaklaşık 200 metre uzağında bir gölet yer alıyor. Öte yandan maden sahası Porsuk Havza Koruma Alanında kalıyor.