Aya Yorgi Koyu'nda doğa tahribatı

img
İZMİR - Çeşme Aya Yorgi Koyu'nda yapılmak istenilen kamp alanı için iş makinalarıyla doğa tahrip ediliyor. 
 
Çeşme Ekoloji Platformu, Çeşme Aya Yorgi Koyu'nun iş makinalarıyla tahrip edilmesine ilişkin koyda basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Aya Yorgi'de ekokırım suçu işleniyor" ve "Aya Yorgi'de talana izin vermeyeceğiz" dövizleri taşındı.
 
Platformu üyesi Menekşe Ecer, eşsiz doğa ve yaşam alanı olan Çeşme Aya Yorgi Koyu'nda ekokırım suçu işlendiğini belirtti. Bölgenin 3'üncü derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olduğunu söyleyen Ecer, "Aya Yorgi'de turizm amaçlı kamp alanı yapmak için gerçekleştirilen kaçak inşaat çalışmasında yüzlerce zeytin, sakız ve çam ağacı kesilmiş, muhteşem sahil hafriyat döküm alanına dönüştürülmüş, denize uzanan tepelik oyularak tüm fauna ve doku tahrip edilmiş, hafriyat denize boşaltılarak tahribat gerçekleştirilmiştir" dedi.
 
BAKANLIĞIN BİLGİSİ DAHİLİNDE 
 
Bölgenin hazine arazisi olduğunu da anımsatan Ecer, "Derin tahribata ilişkin Çeşme Belediyesi'nin de 4 Ocak 2024 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bildirimde bulunduğu dilekçesinden de anlaşıldığı üzere, bakanlık bilgisi dahilinde gerçekleştirilen bir katliamla karşı karşıyayız. Çeşme Ekoloji Platformu olarak alanda yaptığımız inceleme ve görüntüleri paylaşarak bu ekokırım suçunu kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Biran önce tahribatın sona erdirilerek, rehabilitasyon çalışmalarına başlanması çağrısında bulunuyoruz" diye belirtti.