Fırtına Vadisi'nde imar tepkisi

img
RİZE - Çamlıhemşin Fırtına Vadisi'nin koruma statüsünün düşürülerek imara açılmasına tepki gösteren yurttaşlar, vadinin tümden yok olmaması için direneceklerini vurguladı. 
 
Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Fırtına Vadisi'nde devam eden inşaat çalışmalarına dair yörede yaşayan yurttaşlar tarafından vadi içinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Fırtına'ya dokunma taş olursun", "Fırtına Vadisi'nde Ali Cengiz oyunu istemiyoruz" ve "Bu Fırtına Deresi aksun çağlasun" dövizleri taşındı. 
 
Yöre halkı adına konuşan yurttaşlardan Hatice Ergüder, vadide tünel yapmak için dinamitler patlatıldığını, Fırtına deresinden çakıl alındığını söyledi. Bölgenin 1'inci Derece Doğal Sit Alanı olduğunu anımsatan Ergüder, "Kadim köy patikaları, tarihi taş kemer köprüler, Tabiat ve Varlıklar kurullarında saklanıp, imarla yerleşime açılmak isteniyor. Karadeniz'in birçok noktasında imara açılan dere yataklarında yaşanan onca trajik olaya karşın Fırtına deresi yatağındaki çay tarlaları imara açılıyor, ticaret ve konut amaçlı imar planları yapılıyor. Özü itibariyle dünyanın 200 önemli ekolojik ve Avrupa'nın 100 koruma alanından biri olan Fırtına Vadisi, deresi, ormanı, çayın, merası ve tarihi konak, köprüleriyle gözümüz gibi korumamız gerekir" dedi. 
 
'MÜCADELEDE ISRARLIYIZ'
 
Koruma statüsünün düşürülmesiyle yapılaşmanın vadinin üst bölgelerine doğru ilerleyeceğini kaydeden Ergüder, iklim krizinin etkisini arttırdığını ve kullanılabilir suya ulaşımın zorlaştığını vurguladı. Böylesi bir dönemde bol yağış alan Fırtına Vadisi'nin imara açılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Ergüder, "Kafkas ırkı arılarımız, çiçeklerimiz gitti, şimşir ormanlarımız kurudu. Şimdi de 1 kilometrelik tünelin açılması, dinamitlerin patlatılmasının olası sonuçları, köylerdeki insan ve hayvan yaşamına olumsuz etkileri, yamacın jeolojik yapısı değişir. Çok açıktır ki bu gidişata dur demezsek, önümüzdeki dönemde Fırtına Vadisi'nden geriye bir şey kalmayacak. Çamlıheşmin insanı HES'ten bu yana bütün bunlara göğüs germekte, vadinin doğasını, insanın ve kültürünü savunmaya inatla, ısrarla devam etmektedir" diye konuştu.