KESK Amed Şubesi: Erhan Gümüş’ü serbest bırakın

img

AMED- KESK Amed Şubeler Platformu, ESM Şube yöneticisi Erhan Gümüş’ün serbest bırakılmasını istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu  (KESK) Amed Şubeler Platformu Amed Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 1 No’lu Şube’de, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Amed Şube Sekreteri Erhan Gümüş’ün gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının yapıldığı salona “Baskılar,  gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” pankartı asıldı.

Gümüş’ün daha önce 2023 yılının Ağustos ayından itibaren, kendilerini kolluk görevlisi olarak tanıtan kişilerin taciz ve fiziki takibine maruz kaldığını söyleyen Eğitim-Sen 2 No’lu kadın Sekreteri Emine Nas Koreli, “Son olarak 18 Aralık 2023 günü aracıyla evine giderken, söz konusu kişilerce önü kesilip ‘Devlet adına seni son kez uyarmaya geldik, yolun son çıkışındasın’ denilerek, tehdit edilmişti” dedi.

Bu tehdit ve tacizlere ilişkin, 20 Aralık 2023’te İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’ne başvuruda bulunulduğunu hatırlatan Koreli, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, takipsizlik kararı verildiğini söyledi. “Bu tehditlere boyun eğmeyen arkadaşımız son olarak intikam almaya yönelik yaklaşımla gözaltına alınmıştır” dedi.

‘TOPLUMSAL MUHALEFETİ SUSTURMA POLİTİKASI’

KESK olarak bu durumu kabul etmediklerini dile getiren Koreli, KESK üye ve yöneticilerine yönelik anti-demokratik uygulamaların toplumsal muhalefeti susturma politikasının bir parçası olduğunu söyledi. KESK’in kamu emekçilerinin talep ve beklentileri doğrultusunda mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü, sendikal hak ve özgürlüklerini yok sayan uygulamalara karşı durduğunu belirten Koreli, Erhan Gümüşün serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Koreli son olarak, “İktidarı ve kendini Anayasa’nın, yasaların üzerinde gören yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz; temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, Anayasa’yı hiçe sayan uygulamalara son verin” dedi.