İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı davasında mütalaa çıktı

img
İSTANBUL- İstiklal Caddesi’nde yapılan bombalı saldırıya ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, saldırının faili olduğu öne sürülen Ahlam Albashır için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1949 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapsini istedi. 
 
İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Taksim semtinde bulunan İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım 2022’de yapılan ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıya dair süren yargılamada 15'i tutuklu 36 kişinin duruşması, Çağlayan Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, 8 tutuklu 9 sanık katılırken, bazı sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.
 
Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, saldırının faili Ahlam Albashır'ın, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, "tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme" suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye karşı "tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 1930 yıldan 2 bin 970 yıla kadar ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçundan da 12 yıldan 24 yıla kadar olmak üzere 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1949 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapsini istedi.
 
‘NE VERİRLERSE İTİRAZ ETMEYECEĞİM’
 
Mütalaa hakkında istenen cezanın açıklanmasının ardından söz verilen sanık Ahlam Albashır, "Onun bomba olduğunu bilmiyordum. Ahmet'in, Ammar'ın herhangi bir insanın bu konuyla alakası yok. Bana 'sadece turist olarak gidip fotoğraf çek' dediler. Bu vefat eden insanlardan dolayı ben geceleri uyuyamıyorum. Ben yetim biriyim, kimsenin yetim kalmasını istemem. Elimden gelen bütün her şeyin bazı insanlara ulaşılması için elimden geleni yaptım. Suriye'ye giden şahısların yakalanması için Suriye'ye gitmek için hazırım. Rana'nın evine gittim yemek yiyordum. Fatma'nın bir süre evinde kaldım, onların terörle alakaları yok. Onlar bu olayda aldatıldı, bir suçu yok. Bana ne verirlerse itiraz etmeyeceğim" diye konuştu.
 
5 SANIK İÇİN BERAAT TALEBİ
 
Savcı mütalaasının devamında ise 10 firari sanığın dosyasının ise ayrılmasını talep etti. Mütalaada, 18 yaşından küçük suça sürüklenen çocuk Ahmed E. hakkında tutuklama kararı verilmesi istendi. Ayrıca mütalaada, sanıklar Zekariya Muhammed Şemnuni, Mahmud Haso, Mesut Hesso, Salih Carkes ve Muhammed Şiho'nun üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatlerini talep edildi. Diğer 20 sanığın da cezalandırılmaları istendi.
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mahmud El Yusuf, Rama El Taha ve Mahmud Elabid'in suçun vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Heyet, tutuklu sanıklar Ahlam Albashir, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan, Ahmed Carkes, Ammar Jarkas, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hasan Ali, Hazni Gölge ve Hüseyin Güneş'in tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Duruşma, yargılananların mütalaaya karşı savunmalarını yapmaları için 15 Nisan'a tarihine ertelendi. Yine sanık Bilal Elhacmos hakkında yurt dışında olduğu bilindiğinden hakkındaki gıyabi tutukluluk kararının da devamına hükmedildi. Duruşma, mütalaaya karşı son savunmalarını yapmaları için 15 Nisan'a ertelendi.