Sosyalist Kadın Hareketi’nden ‘polis tacizine’ tepki

  • kadın
  • 16:19 10 Şubat 2024
  • |
img
ANKARA - Sosyalist Kadın Hareketi, üyeleri Aysel Ertaş’ın emniyet tarafından sık sık aranıp taciz edildiğini belirterek, tepki gösterdi. 
 
Sosyalist Kadın Hareketi (SKH), Ankara TEM Şube tarafından birden çok aranarak taciz edilen üyelerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. Toplantının yapıldığı salona, “Tehditleriniz nafile direnişte ısrarcıyız, özgürlükte kararlıyız” pankartı asıldı. İHD Ankara Şube eşbaşkanlarının da destek verdiği açıklama metnini, Sosyalist Kadın Hareketi üyesi Aliye Özkan okudu.
 
TEM’DEN ARANDI 
 
SKH olarak geçen yıl Eylül ayında düzenledikleri pikniğe katılan kadınların polis tarafından arandığını belirten Özkan, “İki kadın arkadaşımız Ankara TEM’de görevli ve adının ‘Fatma’ olduğunu söyleyen biri tarafından aranmış, düzenlediğimiz piknik illegalize edilmeye çalışılmıştır. Aradan aylar geçtikten sonra bu kez 30 Ocak’ta daha önce aranan arkadaşımız Aysel tekrar aranarak, Ankara TEM’e çağrılmıştır. Arkadaşımız bu şekilde gitmeyeceğini, celp gönderilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine telefondaki kişi ‘demek celp istiyorsun peki’ diyerek, telefonu yüzüne kapatmıştır” dedi. 
 
‘KADINLAR KATLEDİLİRKEN NEREDEYDİNİZ?’ 
 
Emniyet tarafından birden çok aranan üyeleri Aysel Ertaş’ın 6 Şubat Mereş merkezli depremden ailesi ile birlikte etkilenen ve Antakya’dan Ankara’ya yerleşen bir depremzede olduğunu hatırlatan Özkan, polis tacizine tepki göstererek, “Biz sizleri tanıyoruz. Soma Katliamı’nda neredeydiniz? Akbelen’de ormanlar yağmalanırken neredeydiniz? 6 Şubat’ta insanlar günlerce göçük altında yardım beklerken neredeydiniz? Kadınlar sokak ortasında katledilirken neredeydiniz?” diye sordu. 
 
Özkan’ın ardından söz alan Aysel Ertaş ise, SKH'li kadınlarla deprem dayanışmasında tanıştıklarını belirterek, polis tacizine tepki gösterdi. Ertaş, herhangi bir suç işlemediğini, depremzedelerin seslerini duyurmaya devam edeceklerini aktardı.