Eğitim Sen’den cinsel şiddet failinin serbest bırakılmasına tepki

img
İZMİR - Karşıyaka ilçesindeki bir okulda üyelerine yönelik cinsel şiddet uygulayan Müdür Yardımcısı N.K.’nın tutulduktan sonra serbest bırakılmasına tepki gösteren Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube, fail cezalandırılıncaya kadar mücadelelerinin süreceğini belirtti.
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğtim Sen) İzmir 2 Nolu Şubesi, şiddet, taciz, mobbing ile cezasızlık politikasına karşı açıklama yaptı. Karşıyaka İlçe Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim Sen üyeleri, “İş yerlerinde şiddet, taciz, mobbing ve cezasızlık politikalarına karşı mücadelemizde kararlıyız” pankartını taşıyarak, sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganı attı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Zeliha Danyeli, Karşıyaka Şehit Ahmet Oruç Orta Okulu’nda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan N. K.’nin aynı okulda görev yapan üyelerinin telefon numarasını eskort ilanıyla internet sitelerinde yaydığını belirtti. 
 
Danyeli, “TCK 136/1, 43/1 maddeleri uyarınca Karşıyaka 1. Sulh Ceza Hakimliğince üyemizin emsal olacak güçlü mücadelesi sonucu 20 Mart Çarşamba günü tutuklanmıştır. 29 Mart Cuma günü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını öğrendik. Öğretmenimizin şahsında tüm üyelerimize ve kadınlara yönelik yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı herkese bildirir; fail gerekli şekilde cezalandırılana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ederiz” diye belirtti. 
 
‘ŞİDDETİN ÖNÜ AÇILIYOR’
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurulara rağmen idari soruşturma sürecinin yavaş ilerletildiğini söyleyen Danyeli, bu durumun ise psikolojik şiddet ve mobbing olarak devam etmesine neden olduğunu dile getirdi. Danyeli, “Arkadaşımız okul değiştirmek zorunda kalmıştır. Fail, serbest bırakıldıktan sonra görevi askıya alınmasına rağmen elini kolunu sallayarak okula geliyor. N. K. bu cüreti nereden alıyor?” diye sordu. 
 
Evde, işte, okulda, sokakta, sanal medya ve platformlarda erkek şiddetine maruz bırakıldıklarının altını çizen Danyeli, şöyle devam etti: “Şiddet vakalarının üstü örtülmeye çalışılıyor.  AKP-MHP iktidarı sorun çözmek yerine kadın düşmanı siyasetine ve nefret söylemlerine yenilerini ekliyor. Tekçi, gerici ve cinsiyetçi temelde yürütülen politikalarla toplumsal cinsiyet karşıtlığı yaygınlaştırılıyor, cezasızlık politikasıyla kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önü açılıyor. ‘Milli, yerel, geleneksel’ değerler adı altında kadınlar eve ve aileye hapsedilmeye çalışılıyor. İstanbul Sözleşmesi tek gecede feshediliyor,6284 sayılı kanun tartışmaya açılıyor. Kadına yönelik her alanda yapılan şiddet, taciz, mobbing kabul edilemez, mücadelemiz devam edecektir. Öğretmenimiz şahsında tüm kadınlara ve eğitim emekçilerine yönelik bu saldırıya duyarsız kalınmaması gerekmektedir. Herkesi duyarlı olmaya; her yerde bu şiddete karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz.”