Dr. Nergiz’i öldürmeye çalışan fail ‘MİT’te çalışıyorum’ mesajı atmış

img
MERSİN - İntörn doktor Nida Nur Nergiz’i ateşli silahla yaralayan Ersin Karakuş’un Nergiz’e attığı mesajlarda, “Bak ben MİT’te çalışıyorum. Seni ve aileni takip ediyorum” tehdidinde bulunduğu ortaya çıktı. 
 
Mersin’de intörn doktor Nida Nur Nergiz’i 23 Ekim 2023 tarihinde 7 el ateş ederek yaralayan Ersin Karakuş hakkında açılan davanın ikinci duruşması Mersin 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
Duruşma öncesi Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Şiddete uğrayan hiçbir kadını yalnız bırakmayacağız. Gerçek adalet sağlanana kadar buradayız” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın metnini Birsel Tutuş okudu.
 
CEZASIZLIK POLİTİKALARINA TEPKİ
 
Haksız tahrik indirimleri ve düşük cezaların fail erkekleri cesaretlendirdiğini kaydeden Tutuş, “Adaletsizlik ve hukuksuzluk özellikle kadınları hakkını aramak ve yasalardan yararlanmaktan alıkoyuyor. Suç iklimini besliyor. Failleri cezasızlıkla ödüllendirmeyin! Fail indirimsiz cezalandırılana, toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadelede caydırıcı ve etkili bir yargı kararı alınana kadar sürecin takipçisi olacağız. Gerçek adalet sağlanana dek buradayız” dedi. 
 
'MİT'E ÇALIŞIYORUM' 
 
Yapılan açıklamasının ardından duruşmaya geçildi. “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılanan Ersin Karakuş, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile katıldı. Sanığın avukatı "aldatma ve pişmanlık" üzerine savunma yaptı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Nida Nur Nergiz’in ablası, failin olaydan sonra kendisine ses kaydı gönderdiğini, ailesine yönelik hakaretler ettiğini ve “Kardeşini vurdum” dediğini söyledi. Fail Ersin Karakuş’un kendisine üst düzey tanıdıklarının olduğunu ve her şekilde içerden çıkabileceğini söylediğini vurgulayan abla Nergiz, fail Karakuş’un Nergiz’in telefonunu kırdığını, sürekli tehdit ettiğini ve şiddet uyguladığını belirtti. Nida Nur Nergiz’in avukatları, mahkemeye mesaj dökümünü sundu. Mesajlarda fail Karakuş’un Nergiz’e “Ben MİT’te çalışıyorum, seni ve aileni takip ediyorum” dediği kaydedildi. Avukatlar ayrıca, Karakuş’un arabasında neden ateşlenmeye hazır silah bulundurduğu sorusuna daha önce verdiği ifadelerde çelişkili cevaplar verdiğini vurguladı. Fail Karakuş’un "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" suçunun tüm maddelerini bulundurduğu bu nedenle söz konusu yasa kapsamında cezalandırılması gerektiğini belirtti. 
 
FAİL İNDİRİM TALEP ETTİ
 
Fail Karakuş savunmasında, iki ilaç kullandığını ve bunların yan etkileri nedeniyle Nergiz’i öldürmeye çalıştığını, eylem esnasında ilaçların yan etkisinde olduğu için de haksız tahrik indiriminden yararlanmak istediğini söyleyerek "ağırlaştırılmış yaralama" suçu kapsamında ceza verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti verdiği ara kararda, Nida Nur Nergiz’in ifadesine tekrar başvurulmasına, davaya konu tanıkların dinlenmesine, Karakuş’un tutukluluk halinin devamına, davanın 13 Haziran 13.30’a ertelenmesine hükmetti.