Îdir’in Qulp ilçesinde miting: Sandığa sahip çıkın

img
ÎDİR-  Qulp’ta yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen mitingde konuşan DEM Parti milletvekilli Yılmaz Hun, “DEM Parti Kürt, Azeri, Terekeme, Alevi, Sünni ve ötekidir. DEM Parti halktır, halk” diyerek, seçimlerde sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.
 
Îdir’de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Qulp (Tuzluca) İlçe Örgütü, ilçe merkezinde miting yaptı. Mitinge yüzlerce kadın ve genç katıldı. Gençler ve kadınlar, ulusal giysileri yanı sıra sarı, kırmızı ve yeşil renkli fularlar ile mitinge katıldı. Mitinge katılan kitle, uzun bir süre Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Mitinge DEM Parti Îdir milletvekili Yılmaz Hun, Îdir Belediyesi eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş, Qulp Belediyesi eşbaşkan adayları İsmet İlkutlu ile Kader Yiğitalp katıldı. Kitle miting alanında sık sık, “Jin jiyan azadî” sloganı attı.
 
‘BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’
 
Mitingde ilk olarak söz alan Kader Yiğitalp, partisinin programında yer alan eşbaşkanlık sistemine değindi. Ardından konuşan İlkutlu ise AKP belediye başkanının yaptığı yolsuzlara dikkati çekti. 
 
SANDIKLARA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI
 
Daha sonra söz alan Îdir Belediyesi eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş ise, toplumcu bir belediyecilik anlayışına sahip olduğunun altını çizdi. Güneş, “Tek bir şey söyleyeceğim; genç başladık, genç başaracağız. Sahip çıkın” dedi. Güneş, daha sonra ise yarın yapılacak seçimlerde sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu. Güneş, oy sayımı bitimi esnasında herkesin okulların önünde beklemesini istedi. Güneş aynı zamanda sayım döküm merkezinin önüne de gelme çağırısında bulundu.
 
TUTSAKLARA SELAM OLSUN 
 
Daha sonra söz alan Yılmaz Hun da, Tuzluca’da Kürt ve Azeri halkının içi içe yaşadığını belirterek, bu renkliliği çiçek bahçesine benzetti. Hun, “Çiçek bahçesinde birbiri ile kardeşçe yaşayan Tuzluca halkı; hepinizi baş gözüne geldiniz” diye konuştu. Hun, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için başlatılan ve 120’nci gününe ulaşan açlık grevlerine de dikkati çekerek, tutsaklara selam gönderdi. Hun, Türkiye’nin temel sorunun Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun demokratik yol ve yöntemler ile çözülmesi gerektiğini dile getirdi. 
 
Konuşmaların ardından alanda bulunan kitle uzun bir süre halay çekti. Renkli görüntülerin oluştuğu miting coşkulu bir şekilde sona erdi.