30 yıllık tutsak Ahmet Çakal tahliye oldu

img
İZMİR - Kırıklar Cezaevi’nde tutulan Ahmet Çakal 30 yıl sonra tahliye oldu. Çakal, "Halkımızın özgürce ve onurlu bir yaşam sürdürmesini istiyorum" dedi. 
 
Siyasi gerekçelerle 30 yıldır tutsak olan ağır hasta Ahmet Çakal, 30 yıllık hapis süresini tamamlamasıyla tahliye oldu. Buca Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye olan Çakal, 1994 yılında Aydın’da gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılama sonrası, “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. 42 yaşında girdiği cezaevinden 72 yaşında çıkan Çakal’ı cezaevi önünde ailesi, Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınlarıyla Yardımlaşma Derneği (EGE TUHAYDER) yöneticileri çiçeklerle karşıladı.
 
Cezaevi çıkışında konuşan Çaka, 30 yıllık cezaevi sürecinin kolay olmadığını ancak sabır ev umutların insanı ayakta tutuğunu söyledi. Çakal, “Cezaevinde bulunan bütün arkadaşların bu şekilde özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum. Halkımızın özgürce ve onurlu bir yaşam sürdürmesini istiyorum” dedi.