Salih Müslim: Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır

img
RIHA - Şam’da tanıştığı PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’de hayat bulduğunu belirten PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Sayın Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır” dedi. 
 
Uluslararası komplo ile 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye’den çıkmak zorunda bırakılan ve 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, 25 yıldır İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tecrit altında tutuluyor. Aradan geçen 24 yılda, halkların direnişiyle komplo boşa çıkarıldı ve bu süreçte direniş Ortadoğu coğrafyasında birçok değişime neden oldu. Bu değişimden nasibini alan yerlerin başında komplonun başladığı yer olan Suriye geldi. Her dil, din ve kimlikten insanın kardeşçe, eşit ve barış içinde yaşayabilecekleri demokratik özerk bir sistemin inşa edildiği Kuzey ve Doğu Suriye'de, Kürtler öncülüğünde verilen mücadeleyle büyük kazanımlar elde edildi. Öcalan'ın fikir ve perspektifleriyle yeni bir yaşam örülmeye başlandı. Devrimin ayrılmaz bir parçası olarak görülen kadınlar ve gençler, Öcalan'ın fikir ve perspektifleriyle örülen yeni yaşamın her alanında etkin rol sahibi oluyor. Her toplumsal örgütlenmede yer alan kadın ve gençler, YPG-YPJ, TEV-DEM, Mala-Jin ve Mala-Gel gibi kuruluşlarda öz savunma iradeleriyle yer alıyor. 
 
Öcalan ile uzun bir süre Suriye'de birlikte kalan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Öcalan’ın fikir ve perspektifleri çerçevesinde Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşananlar ile İmralı’daki tecridi Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirdi.
 
'ARAYIŞIMIZA CEVAP OLDU'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tanışıklığına değinen Müslim, arayış içinde olduğu bir süreçte tanışıklığını şu şekilde anlattı: “İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1977 yılında mezun oldum. 1978 yılında Suudi Arabistan’a çalışmaya gittim. Burada özgürlük hareketini tanıdım. Partinin bazı kadroları işçi olarak gelmişti. Bizde gençtik ve bir arayışımız vardı. Sorularımıza cevap olacak, Kürtlerin yaşadıklarını analiz eden bir hareket arayışındaydık. Gençken aradığımız hareketin oluştuğunu kadrolardan öğrendim. O zaman ilişkilenmemiz başladı ve 1980’de ilişkilerimiz arttı. Çalıştığımız için yılda bir kez izin hakkımız vardı, 1983 yılında yıllık izine çıktığımda Şam’da ilk defa Sayın Öcalan’ı gördüm ve yüz yüze konuştuk. Daha önce fotoğrafını görmediğim için önce tanıyamadım. Daha önce 1981,1982 yıllarında parti çalışmaları kapsamında bir ilişkimiz vardı telefon üzerinden. O zaman telefon bu kadar yaygın olmadığı için ayda bir konuşabiliyorduk. Daha sonraki yıllarda yine yılda bir Suriye’ye gittiğimde gördüm. Suudi Arabistan’da hareketi büyüttük. 1990’lı yıllarda ise Rojava’ya döndüm. O zaman daha çok görme ve konuşma fırsatım oldu.” 
 
'HEGEMONLARIN PLANLARINI ALTÜST ETTİ'
 
Uluslararası komplonun hegemon güçlerin bir projesi olduğunun altını çizen Müslim, amacın Ortadoğu’yu dizayn etmek olduğunu kaydetti. Hegemon güçlerin planlarını PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bozduğuna dikkat çeken Müslim, “Kendi keyiflerine göre yeniden ulus devletleri dizayn etmek için bir girişimde bulundular. Bu projelerinde Kürtlere yer yoktu ve Kürtler hesaba katılmamıştı. Katılmış ise de dar bir şekilde ele alınmıştı. Onların önünde bir engel vardı, bu milyonlarca Kürdü derin uykusundan uyandıran Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’dı. Halkın derin uykusundan uyanması hegemonların planlarını alt üst etti. Kürtlerin bir statüsü olmaması gerektiğini düşündüler. Bunun için Sayın Öcalan’dan kurtulmak istediler. Bu görevi de ‘ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanlarından biriyim’ diyen Türkiye’ye verdiler. Komplonun ilk adımları bu noktada atıldı. Uluslararası güçler Sayın Öcalan’ı teslim aldı ve Türkiye’ye teslim etti. Türkiye’nin teslim aldığı yönünde söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Bülent Ecevit ‘bizim kucağımıza bir bomba bıraktılar, ne için bıraktılar bilmiyoruz’ demişti. Ancak bu hamleleri bile projelerini hayata geçirmelerine yetmedi. Komplonun birçok etkisi oldu” diye konuştu. 
 
'ROJAVA DEVRİMİ SAYIN ÖCALAN’IN FİKİRLERİNİN ÜRÜNÜ' 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’de hayat bulduğunu belirten Müslim, “Sayın Öcalan 1979 yılında Kobanê’ye geçtikten sonra birçok kişiyi etkiledi. Lübnan’da Filistinliler ile girdiği ilişkide onları da çok etkiledi, onlara yeni ahlak ölçüleri kazandırdı. Sayın Öcalan 1982 yılında yaşanan direnişte bu ölçüler çerçevesinde birçok arkadaşını şehit ve tutsak verdi. Mahsum Korkmaz Akademisi’ne Rojava’dan birçok genç gitti, Kobanê’den katılım çok yüksekti. Şehit verilerek kazanılan mevziler uzun süre direniş ile korundu. Filistinliler 1983 yılında Lübnan’dan çıkarılınca Sayın Öcalan Şam’a geçti. Bu dönemde de birçok kişi yanına gidip geldi. Rojava halkı bir açlık içindeydi. Bu açlık karın açlığı değil devrime olan bir açlıktı. Kurdistan’ın neresinde bir direniş olursa gidip katılıyorlardı. Halk kahramanlardan hoşlanıyordu, hepsi Sayın Öcalan’ın yanındaydı. Halk dürüstlükten hoşlanıyordu, hepsi oradaydı. Hangi eve misafir olsalar hepsi mücadeleye bağlanıyordu. Bu nedenle Rojava halkının daha sıkı mücadeleye bağlanması sağlandı. Halka bir direniş geleceği aşılandı. Kürtleri terbiye etmek isteyenler 2004 yılında Qamişlo’da direniş ile terbiye edildi. 2011 yılından bu yana da Rojava’da filizlenen devrim, Sayın Öcalan’ın fikirlerinin bir ürünü. Bugün gürleşen direniş ruhunu Sayın Öcalan bu halka bin bir emekle kazandırdı” ifadelerini kullandı. 
 
'DEMOKRATİK ULUS SADECE KÜRTLER İÇİN DEĞİL'
 
“Daha önce sistem halkların bütün değerleri ile oynamıştı” diyen Müslim, Demokratik Ulus Paradigması ile hakların kaybettikleri hakikatlerini bulduğunu sözlerine ekledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin halklar üzerine etkisine değinen Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü: “40 yıl önce derin uykudan uyandırılan halklara yeni bir yaşam fikriyatı aşılanıyordu. Kürtlerin kahramanları vardı. Qazî Muhammed, Şeyh Said, Seyit Rıza gibi. Doğru bunların hepsi Kürtlerin kahramanları, ancak Kürtler için ne yaptılar? Bir mücadele var, ancak sonucuna baktığımızda öncüler idam edilmiş. Kahramanlarımızlar, büyüklerimizler, ancak amaçlarına ulaşamamışlardır. Ne için amaçlarına ulaşmadılar buna bakmamız gerek. Sayın Öcalan’ın dikkat çektiği nokta buydu. Bir zihniyet devrimi lazımdı. Sadece silah ile sonuç almak yeterli değildi. Geçmişte yaşananları tekrarlamanın faydası olmadı. Bunu denemek en kolayı olurdu, ancak en zor olanı zihniyet devrimini yapmayı tercih etti Sayın Öcalan. Demokratik Ulus’ta sadece Kürtler değil, diğer halklarında zihniyetini değiştirmen gerek. Despot devletler kendi halklarını sürüye çevirmişler. Bu insanlara koyun olmadığını, insan olduğunu anlatmak zor. Herkesin bir arada eşit bir şekilde yaşayabileceği modelin Demokratik Ulus olduğunu kavratmak gerek. Bunu silah zoruyla kavratamazsın. Öz savunman güçlü olacak ama bunun yanında zihniyet devrimi de gerçekleştirmen gerek. Biz bu güne kadar bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar dokunduğumuz herkesi dönüştürdük. Demokratik Ulus bir yılda gerçekleşecek bir proje değil, belki daha uzun yıllar alacak. Her gün bunun ürünlerini alıyoruz. Bu insanlık için bir kurtuluş. Sayın Öcalan’ın emeği bu.”  
 
'ÇAĞRISI KOBANÊ’Yİ ÖZGÜRLEŞTİRDİ' 
 
Kobanê'de DAİŞ karanlığına karşı ortaya konan tarihi direnişin 9’uncu yıl dönümü üzerinden birkaç gün geçtiğini belirten Müslim, “Kobanê Kürtler için önemli bir direniş. Kobanê’nin özgürleştirilmesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikriyatı önemli bir paya sahip. Direnenler Sayın Öcalan’ın ektiği direniş fikriyatından güç aldı. Sayın Öcalan’ın ‘Kobanê düşmemeli’ yönünde yaptığı çağrı ile dört parça Kurdistan’dan binler yönünü Kobanê’ye çevirdi. Bu zafer Sayın Öcalan’ın zaferidir” dedi. 
 
'İMRALI’DA 25 YILDIR İŞKENCE VAR' 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 25 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamama halinin 35’nci ayına girdiğini hatırlatan Müslim, “Tecrit ağırlaştırılıyor. İmralı’da 25 yıldır süren bir işkence var. Sayın Öcalan Kürtleri mezardan çıkardı, ‘Kürdistan sömürge’ diyerek destansı bir mücadele başlattı. Hegamon güçlerin planlarını altüst etti. Bugün Kürtlerin arasında olsaydı Kürtler için her şey farklı olurdu. Türkiye uluslararası güçlerin gardiyanlığını yapıyor şuan. CPT ziyaret ediyor ama bir şey paylaşmıyor. Sayın Öcalan’a ‘Neden Kürtleri mezardan çıkardın’ işkencesi yapılıyor. Şuan mezardan çıkarılan Kürtler yerine Sayın Öcalan mezara konulmak isteniyor. ‘Sen bu halkı mezardan çıkardın onların yerine seni koyacağız’ diyorlar. Bu Kürtler için büyük bir ayıp. ‘Sen beni mezardan çıkardın, yeni bir yaşam verdin, sen beni kurtardın ben seni kurtarmıyorum’ demek ahlaki olarak kabul edilemez. Bu utancı üstümüzden atmamız gerek” şeklinde konuştu. 
 
'ÖCALAN ÖZGÜR OLMADAN HER ŞEY EKSİK KALIR' 
 
Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep eden Kürtler ve dostlarının, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” şiarıyla dünyanın 74 merkezinde 10 Ekim 2023 tarihinde başlattığı küresel kampanyaya katılım çağrısında bulunan Müslim, şöyle devam etti: “Kampanyalar başladı ve devam ediyor. Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmadan ne yapsak eksik kalır. İmralı’da bir tutukluluk yok işkence var. Sayın Öcalan’ın her içtiği su, yediği lokma işkencedir. Daha önce ‘Sana zehir vereceğiz, etini yiyen haşereler de ölecek’ demişlerdi. Acaba hangi öğünde bu zehri verecekler? Sabah mı akşam mı? Bu en büyük işkencedir. Ne zaman ölümün geleceğini bilemiyorsun. Sayın Öcalan hiçbir zaman kendini düşünmemiştir. Hep istediği özgür bir yaşamdır. Bizim Önderliğe layık olmamız gerek. Bizden ne isteniyorsa bugün yapmamız gerek. Kim ne yapıyorsa daha fazlasını yapmalı ve sonuç alana kadar devam etmeli. Sayın Öcalan özgür olmadan yaptığımız her şey eksik kalır.” 
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

16:39 Birdal: Barış olmazsa bizleri büyük bir tehlike bekliyor
16:18 Milletvekili Koca: Anadil hakkı için mücadele edeceğiz
16:07 Emekliler: Kırmızı kartı göstermemize az kaldı
15:44 DEM coşkusu kent kent yayılıyor
15:22 Şirnex’te 6 kişi gözaltına alındı
15:21 Rapor: 2023'te Ege bölgesinde 515 kadın hak ihlaline maruz kaldı
15:14 Esenyurt’ta yurttaşlar özgürlük mitingine davet edildi
15:08 TJA'dan İzmir'de 8 Mart startı: Kimliğimizi, kazanımlarımızı savunacağız | YENİLENDİ
15:04 Tûşba Belediye Eşbaşkan adayları gözaltına alındı
14:56 ‘Ağır hasta tutsak Aladağ ve Gömi serbest bırakılsın’
14:27 Gözaltında kaybedilen 4 kişinin akıbeti soruldu
14:20 KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar
13:43 29 yıldır oğlunu arıyor: Unutmadık, buradayız!
13:17 Amed’de ‘Kürt sorununa çözüm’ toplantısı
13:16 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
13:09 Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek
12:46 Ezgi Zerkin'in katili ölü bulundu
12:26 Aram Yayınevi'nden 4 yeni kitap
12:25 TJA, 'Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru' şiarıyla alanlarda olacak
12:06 Asrın Hukuk Bürosu: CPT’nin İmralı'yı ziyaret etmemesi kabul edilemez
12:02 Bakırhan Şirnex'te: Sayın Öcalan'ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın
12:00 Temelli’den CPT’ye tepki: Çizilen sınırlarda insan hakkı mücadelesi yürütülemez
10:04 Rojnews editörü Ahmet 123 gündür KDP istihbaratının elinde
09:47 ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle 90 gündür açlık grevindeler
09:45 Wan’ın eşbaşkan adayları: Seçimlere 50 yıllık direniş ruhuyla hazırlanıyoruz
09:33 Dr. Berwarî: Türkiye’nin Irak’ta artan trafiği Kürtlerin kazanımlarına karşıdır
09:27 Sanatçı Taşdoğan: Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?
09:26 Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor
09:25 ‘Özgürlük ve Demokrasi Mitingi’ne çağrı: Biz kazanacağız
09:23 Tilqebîn eşbaşkan adayları: Halkın sorunlarını halkla çözeceğiz
09:12 Av. Adıbelli: İmralı kapılarının açılmasıyla ülke refaha erecek
09:09 DEM Parti’nin Dihê adayları: Bizim olanı almaya geliyoruz
09:05 Yargıtay, Zafer’leri karıştırdı: Olmayan beyana dayanarak mahkumiyet verdi
09:01 Av. Kılıç: Her şüpheli ölümünün arkasında şiddet var
09:00 24 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde
09:22 Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor
09:19 Aryen Yayınları'ndan biri Kürtçe 4 yeni kitap
09:08 Maden Mühendisi Alpaslan: Madenler kamulaştırılmalı
09:04 Aydın: Kışanak’ın tutukluluğu seçme ve seçilme hakkının ihlalidir
09:03 Av. Demir: Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için koşullar sağlanmalı
09:01 Çalıştığı ve icraya verdiği belediyenin başkanlığına aday gösterildi
09:00 22 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylem: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi