Amara’ya yaklaştıkça Özgürlük Yürüyüşü'nde heyecan arttı

HABER MERKEZİ – Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün coşku ve heyecanı Amara’ya yaklaştıkça arttı. Dün Newala Qesaba’da (Kasaplar Deresi) katledilenleri anıp PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için barış güvercinleri uçuran Özgürlük Yolcuları, çözüm sürecinin sonlandırılmasına gerekçe yapılan Serêkaniyê'den ise devleti yeniden masaya davet etti.

25 yıldır tecrit altında tutulduğu İmralı Adası’nda, aile ve avukat görüşü engellendiği için kendisinden 35 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü için 1 Şubat'ta Wan ve Qers'ten başlatılan "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"  12'nci gününe girdi. Özgürlük Yürüyüşü için Wan’dan yola çıkanların dünkü ilk durağı Riha'nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesi oldu. 
 
Qers’ten yola çıkan diğer yürüyüş kolu ile Öcalan’ın doğduğu yer olan Riha'nın Xelfetî (Halfeti) ilçesine bağlı Amara köyünde buluşacak olan Wan kolu, Riha’ya ulaşan ilk grup oldu. Ceylanpınar’daki yürüyüşte, 14 Haziran 2018'de AKP'li milletvekili Halil İbrahim Yıldız'ın ailesi tarafından yapılan saldırılarda babası ve iki kardeşi katledilen DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar da yer aldı.
 
Serêkaniyê halkı Özgürlük Yürüyüşçüleri, Üç Fidan Parkı'nda karanfiller ile karşıladı. Buradaki coşkulu karşılamanın ardından Özgürlük Yürüyüşçüleri, halkla birlikte DEM Parti ilçe örgütü binasına kadar yürüdü, bu anlarda "Herne Pêş" marşı söylenip "Bijî Serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı.
 
Gençlerin ağırlıkta olduğu yürüyüşte DEM Parti Serêkaniyê Gençlik Meclisi üyeleri "Rîberek Azad, Welatek Azad" (Özgür Önderlik, Özgür Ülke) yazılı pankart taşıdı. Gençler attıkları "Tecridi kıracağız, güneşe varacağız" sloganıyla Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep etti. Rojava sınırına yakın olan Serêkaniyê ilçesinde birçok yurttaş da evlerinin balkonundan Özgürlük Yürüyüşçülerini selamladı.
 
ÇATIŞMANIN BAŞLADIĞI YERDE ÇÖZÜM ÇAĞRISI
 
Serêkaniyê, AKP'nin çözüm sürecini sonlandırmaya gerekçe yaptığı 2 polisin öldürülmesi olayının yaşandığı yer olması nedeniyle önemli bir merkez. 22 Temmuz 2015'te iki polisin şüpheli şekilde öldürülmesinin akabinde devlet, 24 Temmuz 2015'te medya savunma alanlarına yapılan hava saldırı ile Kürt meselesinde “güvenlikçi" politikalara geri döndü. Faillerinin bulunmadığı ancak çözüm sürecinin iktidar eliyle buzdolabına kaldırıldığı o günden bu yana Kürt meselesinin sonuçları olarak ekonomiden eğitime, hukuktan adalete birçok alanda baş gösteren krizler Türkiye halklarına dayatıldı. 
 
Bu nedenle Özgürlük Yürüyüşçüleri arasında yer alan DEM Parti Milletvekili Ceylan Akça Cupolo’nun "Devleti yeniden masaya çağırıyoruz. Kürt sorununun barışçıl çözümünü, ana sütü gibi hak olan talepleri konuşmaya, tartışmaya, kabul etmeye çağırıyoruz" sözleri ile buradan devlete çağrıda bulunması dikkat çekti. 
 
Sürecin sonlandırıldığı noktada kitlesel olarak verilen mesajla birlikte bir kez daha Kürt sorununun demokratik çözümüne dair talep yükseltilmiş oldu.
 
WÊRANŞAR'DA YÜRÜYÜŞE ÇOCUKLAR ÖNCÜLÜK ETTİ
 
Özgürlük Yürüyüşçülerinin Serêkaniyê'den sonraki durağı Wêranşar (Viranşehir) oldu. Burada polisin bulaşmayı engelleme çabalarına rağmen sayıları kalabalık ilçe halkı gelenleri büyük bir coşku ile karşıladı. Ablukaya alınmalarına rağmen Özgürlük Yürüyüşçüleri ile birlikte yürümek isteyen Wêranşar halkının kararlığı sonucu polis geri adım atmak zorunda kaldı. Yürüyüşte 7'den 70'e herkes katılırken, elinde pamuk şekeri olan çocuğuyla katılan bir baba da yürüyüşte dikkat çekti. İlerlemiş yaşına ve elindeki bastonuna aldırmayan bir yurttaş da DEM Parti bayrağıyla yürüyüşte yerini aldı. İlçe örgütü önünde sonlanan yürüyüş ardından Özgürlük Yürüyüşçüleri ile Wêranşar halkı birlikte dakikalarca halay çekti.
 
Kurdistan'da yaşanan kayıplar ve katliamları unutmayan Özgürlük Yürüyüşçüleri, 12 Eylül 1980 darbesi ardından işkenceleriyle bilinen Amed Zindanı'nda 16 Mayıs'ı 17 Mayıs gecesine bağlayan 1982'de bedenini ateşe veren ve "Dörtler" olarak bilinenler arasında yer alan Eşref Anyığ'ın mezarı ziyaret etti.
 
Mezar taşına PKK'nin kurucuları arasında olan Kemal Pir'in "Biz yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz" sözünün yazılı olduğu Anyığ'ın mezarında bir kez daha mücadelenin yükseltilmesi sözü verildi.
 
Özgürlük Yürüyüşçüleri bugün Mêrdîn'in Şemrex (Mazidağ) ve Amed'in Xana Axpar (Çınar) ilçesinde yürüyüşlerini sürdürecek.
 
NEWALA QESABA’DA DUYGU VE GÖZYAŞLARI
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü için siyasiler ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla 11 gündür devam eden “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” finale yaklaşıyor. Amed’e yaklaşan Qers kolu, dün Sêrt’teydi. Veysel Karanî türbesinde dua ederek güne başlayan yürüyüşçüler, Kürt ve Ermeni halkı tarihindeki en büyük toplu mezarlardan biri olan Newala Qesaba’ya (Kasaplar Deresi) giderek burada katledilenleri andı,
Anma sırasında konuşan yürüyüşçülerden Salih Kuday’ın “Bir anne yıllarca buraya gelip çocuğunu aradı. En son kemikleri buldu. Anne bir konuşmasında ‘Ben çocuğumu kokusundan tanıyorum. Burada olduğunu biliyordum” sözleri, birçok kişiyi ağlattı. 
 
Apê Musa’nın “Yaşamın bir başka adı direnmektir” şiirinin okunduğu anmada yine sanatçı İlkay Akkaya’nın seslendirdiği “Newala Qesaba” şarkısı hep bir ağızdan söylendi.
 
Toplu mezarların bulunduğu alan için imar izni verilmesine öfke gösterildiği anmada, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için güvercinler uçuruldu, Newala Qesaba’ya karanfiller bırakıldı.
 
‘ŞEHİR MERKEZİNDEKİ EN UZUN YÜRÜYÜŞ’
 
Yürüyüşçülerin ikinci durağı ise Sêrt merkezde bulanan Güres Caddesi oldu. Büyük bir coşku ve beyaz tülbentlerle karşılanan yürüyüşçüler, kent merkezlerindeki en uzun yürüyüşü gerçekleştirdi. Sofi Mihemmed’in (80) şal û şapik ile halayın başını dakikalarca bırakmaması yürüyüşçüler için büyük bir moral oldu. DEM Parti İl Örgütü binasına varan yürüyüşçüler adına konuşan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Bu halk size önderinin ve tek muhatabın Sayın Öcalan olduğunu gösteriyor. Bunu artık öğrenmeniz gerekiyor” dedi.
 
Kadın yürüyüşçüler ardından Barış Annelerini ziyaret etti. Barış Annesi Ayşe Taşçı (Dayika Xoxê) yürüyüşçüleri “Xwezî min Serok Apo berî bimrim azad bidîti ba/ Keşke ben ölmeden önce Başkan Apo'yı özgür görseydim" sözleriyle karşıladı.  
 
MİTİNGE DÖNEN BULUŞMADAN RENKLİ GÖRÜNTÜLER
 
Yürüyüşçülerin son durağı ise Misirc ilçesi oldu. Ulusal kıyafetlerini kuşanmış kadınlar, ellerinde çiçeklerle yürüyüşçüleri karşıladı. Davul-zurna eşliğinde seçim bürosuna kadar sloganlarla yürüyen kitle, merkeze yaklaştıkça alan miting havasına büründü. Burada halaya duran yürüyüşçüler, dakikalarca çalınan müzik eşliğinde halay çekti. Halayın favorileri yine özgürlük yürüyüşçülerinden DEM Milletvekili Newroz Uysal ile Berivan Bahçeci oldu. 11 enerjilerinden bir şey kaybetmeyen kadınlar çektikleri halayda göz doldurdu.
 
Qers kolundaki yürüyüşçülerin bugünkü durakları Êlih (Batman) kent merkezi ve Amed’in Bismîl ilçesi olacak.
 

Diğer başlıklar

15:44 DEM coşkusu kent kent yayılıyor
15:22 Şirnex’te 6 kişi gözaltına alındı
15:21 Rapor: 2023'te Ege bölgesinde 515 kadın hak ihlaline maruz kaldı
15:14 Esenyurt’ta yurttaşlar özgürlük mitingine davet edildi
15:08 TJA’dan İzmir’de 8 Mart startı
15:04 Tûşba Belediye Eşbaşkan adayları gözaltına alındı
14:56 ‘Ağır hasta tutsak Aladağ ve Gömi serbest bırakılsın’
14:27 Gözaltında kaybedilen 4 kişinin akıbeti soruldu
14:20 KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar
13:43 29 yıldır oğlunu arıyor: Unutmadık, buradayız!
13:17 Amed’de ‘Kürt sorununa çözüm’ toplantısı
13:16 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
13:09 Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek
12:46 Ezgi Zerkin'in katili ölü bulundu
12:26 Aram Yayınevi'nden 4 yeni kitap
12:25 TJA, 'Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru' şiarıyla alanlarda olacak
12:06 Asrın Hukuk Bürosu: CPT’nin İmralı'yı ziyaret etmemesi kabul edilemez
12:02 Bakırhan Şirnex'te: Sayın Öcalan'ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın
12:00 Temelli’den CPT’ye tepki: Çizilen sınırlarda insan hakkı mücadelesi yürütülemez
10:04 Rojnews editörü Ahmet 123 gündür KDP istihbaratının elinde
09:47 ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle 90 gündür açlık grevindeler
09:45 Wan’ın eşbaşkan adayları: Seçimlere 50 yıllık direniş ruhuyla hazırlanıyoruz
09:33 Dr. Berwarî: Türkiye’nin Irak’ta artan trafiği Kürtlerin kazanımlarına karşıdır
09:27 Sanatçı Taşdoğan: Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?
09:26 Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor
09:25 ‘Özgürlük ve Demokrasi Mitingi’ne çağrı: Biz kazanacağız
09:23 Tilqebîn eşbaşkan adayları: Halkın sorunlarını halkla çözeceğiz
09:12 Av. Adıbelli: İmralı kapılarının açılmasıyla ülke refaha erecek
09:09 DEM Parti’nin Dihê adayları: Bizim olanı almaya geliyoruz
09:05 Yargıtay, Zafer’leri karıştırdı: Olmayan beyana dayanarak mahkumiyet verdi
09:01 Av. Kılıç: Her şüpheli ölümünün arkasında şiddet var
09:00 24 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde
09:22 Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor
09:19 Aryen Yayınları'ndan biri Kürtçe 4 yeni kitap
09:08 Maden Mühendisi Alpaslan: Madenler kamulaştırılmalı
09:04 Aydın: Kışanak’ın tutukluluğu seçme ve seçilme hakkının ihlalidir
09:03 Av. Demir: Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için koşullar sağlanmalı
09:01 Çalıştığı ve icraya verdiği belediyenin başkanlığına aday gösterildi
09:00 22 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylem: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak