Koçyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sorunun çözülmesinin ilk adımı olur

img

ANKARA - Meclis'te konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözülmesinin ilk adımını oluşturacaktır” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Koçyiğit, Êlih'te 9 Şubat’tan bu yana kayıp olan ve bugün cansız bedenine ulaşılan Rojvelat Kızmaz’ın durumana değindi. Koçyiğit, Kızmaz’ın 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun yakın arkadaşı olduğuna işaret ederek, "Rojwelat aslında aynı zamanda Gülistan Doku’nun çok yakın arkadaşı" dedi. 
 
ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için 1 Şubat’ta startı verilen "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"ne değinen Koçyiğit, "Bu yürüyüş adaletin ve barışın sağlanması yürüyüşüdür” dedi. Koçyiğit, şunları söyledi: "Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesinin ilk adımını oluşturacaktır. Direkt bu mesele ile bağlantılıdır. O anlamıyla bu yürüyüş sadece Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için değil, aynı zamanda Kürt halkının kültürel ve siyasal haklarının tanınması, anayasal yurttaşlık hakkının garantiye alınması için de yapılan bir yürüyüştür. Bütün bu taleplerin gerçek anlamda hayat bulması için de tecridin ortadan kaldırılması ve Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasıyla beraber Kürt sorununun demokratik, barışçıl yollardan çözülmesi için müzakere masasının kurulması ve baş müzakereci ve muhatap olarak bu soruna müdahil olması gerektiğini bir kez daha buradan ifade ediyoruz.
 
İŞSİZLİK SORUNU VAR
 
Bu sabah işsizlik oranları açıklandı. İşsizlik oranlarını da kategori kategori açıklıyorlar; dar tanımlı işsizlik geniş tanımlı işsizlik. Hangi tanıma göre bakarsanız bakın bir gerçek var o da bu ülkede ciddi bir işsizlik sorunu olduğudur. Özellikle kadınlar, genç kadınlar ve gençler arasında ciddi bir işsizlik olduğunu hem verilerden biliyoruz hem de yaşamın içerisinde buna tanıklık ediyoruz.
 
Bu işsizliklerle birlikte bir de yaşam maliyetleri artıyor. Gün geçtikçe enflasyon arttığı için yaşam çıkmaza girmiş durumda. Örneğin İstanbul’daki bir ailenin yaşama maliyeti 3 asgari ücrete, yani 53 bin liraya denk geliyor. Bu da bir yılda yaşam maliyetinin yüzde 80 oranında artması demek. Bu, büyük bir zulüm, açlık, sefalet.
 
BİZE AYAR VEREMEZSİNİZ
 
Bütün bu rant ve talan politikalarına karşı Türkiye’nin bütün illerinde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü yerel yönetim paradigmamızı her yere yaygınlaştırmak ve Türkiye kentlerini eşit temsil ve eşbaşkanlık sistemi ile yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun için de özel olarak kadınların desteğini bekliyoruz. 
 
Partimizi tanımayanlar ve demokratik işleyişimizi anlama kabiliyeti olmayanlar da ortalığı sürekli karıştırıp duruyorlar. Partimizin ya oraya ya da buraya dayanacağı yanılgısını çok derinden yaşıyorlar. Ama şunu söyleyelim; bütün bu spekülasyonlarla bize ayar veremezsiniz. Köklerimiz derin, tecrübemiz tarihseldir. Bunu güncelle buluşturup halklar lehine en doğru kararları veriyoruz. Bu kararların hayat bulması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 
 
GÜVENLİ KENTLER İNŞA ETMEK İSTİYORUZ
 
 Kadınlar açısından güvenli kentler inşa etmek istiyoruz. Elim de kadına yönelik şiddetin çetelesi var. Bunlar sadece birer rakam değil, her biri bir can, her biri bir yaşam. Ocak ayında tam 28 kadın ve 5 çocuk erkekler tarafından katledilmiş. Bir de bunun yanında basına şüpheli olarak yansıyan ölümler var. 25 kadın ve 3 çocuk da şüpheli olarak öldürülmüş. Peki bunları kim öldürmüş? En yakınları.  Boşanmak istedikleri eşleri, abileri, sevgilileri yani yakınındaki erkekler...Buna karşı Türkiye’de etkin bir mekanizma var mı? Hayır! İstanbul Sözleşmesi vardı ve bir gecede Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla çıktı.
 
KADINA DÖNÜK ŞİDDET KIRIMA DÖNÜŞTÜ 
 
Şimdi 6284’ü tartışmaya açan bir AKP aklı var. Buna yönelik de hiçbir önlem alınmadığını görüyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ise gerçek anlamda kadınları korumak, çocukları korumak ve onların haklarını gözetmek yerine onun dışındaki her işle meşgul. Bir kez daha ifade edelim; kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin artması artık bir kadın kırımına varmıştır. Bu kadın kırımına karşı isyan ediyoruz, itiraz ediyoruz. Bu kadın kırımına karşı dur diyecek mekanizmaların etkin bir şekilde hayata geçmesi için mücadele ediyoruz. 
 
ANADİLDE EĞİTİM VAROLAŞSAL BİR HAKTIR
 
Meclis’in yapması gereken görevleri konuşuyoruz. Aslında Meclis’in yapması gereken görevlerin başında bir de bu ülkede yaşayan 20 milyon Kürdün ve diğer halkların anadil hakkını, anadil hukukunu koruması gibi bir sorumluluğu var. Seçmeli dersler ikinci sömestr başladığı için seçmeli ders tartışmaları üzerinden Kürtçe yeniden gündem oldu. Kürtçenin okullarda seçmeli bir şekilde okutulması meselesi üzerinden anadil hakkını konuşuyoruz. Anadil varoluşsal bir haktır. Kişiye sıkı sıkıya bağlı olan asla devredilemeyen, insanın içinde doğduğu ilk evrendir. Bu anlamıyla da anadilden ayrı olmak, aslında varoluşa yönelik büyük bir tehdittir. Bu anlamıyla anadilinde eğitim ve bütün kamusal hizmetlerin anadilinde olması; dil hakkı, eğitim hakkı, kültürel hakların ihlalini, toplumsal ayrımcılık ve dışlanmayı engeller. Demokratik katılımın önündeki engelleri ortadan kaldırır, uzlaşma ve barış süreçlerinin önünü açar. Tam bir toplumsal barışın sağlanmasının en önemli başlıklarından birisi, anadilinde eğitim ve anadilinde kamusal hizmetlerdir. 
 
KÜRT HALKININ ANADİLİ SEÇMELİ OLMAZ
 
Türkiye’de Kürtçe seçmeli ders olarak çözüm sürecinde müfredata yerleştirildi. AKP bunu bir lütuf gibi ifade ediyor. Şunu söyleyelim; Kürtçenin seçmeli olmasının bile aslında yürüyen mücadele ile bağını görmek gerekiyor. Birincisi bu. İkincisi, bir anadil bu ülkede yaşayan Kürt halkının anadili seçmeli dil olamaz. Bir dili seçmeli dil ancak bir yabancı dil olursa seçebilirsiniz. Biz İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek için seçebiliriz. Almancayı, Fransızcayı seçebiliriz ama kendi anadilimizi seçemeyiz. Çünkü bizim anadilimizdir zaten. Anadilimiz seçmeli bir dil olarak seçmek zorunda kalmak en temel hak ihlalidir. O nedenle biz bir kez daha buradan ifade ediyoruz, DEM Parti olarak anadilinde eğitim ve ana dilinde kamusal hizmetlerin temel talebimizi yineliyoruz. 
 
HALKIMIZ HER ŞEYİ ÇOK İYİ GÖRÜYOR
 
Bu arada AKP ile ittifak yapıp Meclis’e taşıdıkları bazı kesimler, ‘Bu ülkede Kürtçe sorunu yoktur’ ve ‘Anadil sorunu yoktur’ gibi cümleler sarf etmişler. Biz kendilerine buradan çağrı yapıyoruz; buyursun gelsin Meclis’te 3 kelime Kürtçe söz kursun. Bakalım bu ülkede Kürtçe konuşmak serbest mi değil mi görsün. Diyecek söz bulamıyoruz. Kürt halkının ve Türkiye kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz."
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

17:16 Barış Akademisyeni Şık görevine iade edildi
17:06 Toplumsal Tecrit ve Hapishaneler: Tecrit özgür sandığımız mekanlarda yaşanıyor
17:03 Adalet Nöbeti: Tecrit insanlık suçudur, son verilsin
17:01 Adana'da 4 tutsak sürgün edildi
16:39 Birdal: Barış olmazsa bizleri büyük bir tehlike bekliyor
16:18 Milletvekili Koca: Anadil hakkı için mücadele edeceğiz
16:07 Emekliler: Kırmızı kartı göstermemize az kaldı
15:44 DEM coşkusu kent kent yayılıyor
15:22 Şirnex’te 6 kişi gözaltına alındı
15:21 Rapor: 2023'te Ege bölgesinde 515 kadın hak ihlaline maruz kaldı
15:14 Esenyurt’ta yurttaşlar özgürlük mitingine davet edildi
15:08 TJA Êlih ve İzmir'de 8 Mart startını verdi: Rabe, dem dema azadîya jina ye | YENİLENDİ
15:04 Gözaltına alınan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları serbest bırakıldı - YENİLENDİ
14:56 ‘Ağır hasta tutsak Aladağ ve Gömi serbest bırakılsın’
14:27 Gözaltında kaybedilen 4 kişinin akıbeti soruldu
14:20 KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar
13:43 29 yıldır oğlunu arıyor: Unutmadık, buradayız!
13:17 Amed’de ‘Kürt sorununa çözüm’ toplantısı
13:16 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
13:09 Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek
12:46 Ezgi Zerkin'in katili ölü bulundu
12:26 Aram Yayınevi'nden 4 yeni kitap
12:25 TJA, 'Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru' şiarıyla alanlarda olacak
12:06 Asrın Hukuk Bürosu: CPT’nin İmralı'yı ziyaret etmemesi kabul edilemez
12:02 Bakırhan Şirnex'te: Sayın Öcalan'ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın
12:00 Temelli’den CPT’ye tepki: Çizilen sınırlarda insan hakkı mücadelesi yürütülemez
10:04 Rojnews editörü Ahmet 123 gündür KDP istihbaratının elinde
09:47 ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle 90 gündür açlık grevindeler
09:45 Wan’ın eşbaşkan adayları: Seçimlere 50 yıllık direniş ruhuyla hazırlanıyoruz
09:33 Dr. Berwarî: Türkiye’nin Irak’ta artan trafiği Kürtlerin kazanımlarına karşıdır
09:27 Sanatçı Taşdoğan: Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?
09:26 Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor
09:25 ‘Özgürlük ve Demokrasi Mitingi’ne çağrı: Biz kazanacağız
09:23 Tilqebîn eşbaşkan adayları: Halkın sorunlarını halkla çözeceğiz
09:12 Av. Adıbelli: İmralı kapılarının açılmasıyla ülke refaha erecek
09:09 DEM Parti’nin Dihê adayları: Bizim olanı almaya geliyoruz
09:05 Yargıtay, Zafer’leri karıştırdı: Olmayan beyana dayanarak mahkumiyet verdi
09:01 Av. Kılıç: Her şüpheli ölümünün arkasında şiddet var
09:00 24 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde
09:22 Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor
09:19 Aryen Yayınları'ndan biri Kürtçe 4 yeni kitap
09:08 Maden Mühendisi Alpaslan: Madenler kamulaştırılmalı
09:04 Aydın: Kışanak’ın tutukluluğu seçme ve seçilme hakkının ihlalidir
09:03 Av. Demir: Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için koşullar sağlanmalı
09:01 Çalıştığı ve icraya verdiği belediyenin başkanlığına aday gösterildi
09:00 22 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret