TJA Êlih ve İzmir'de 8 Mart startını verdi: Rabe, dem dema azadîya jina ye

  • kadın
  • 15:08 24 Şubat 2024
  • |
img

ÊLIH/İZMİR - TJA, "Jin, jiyan, azadî ile 8 Mart'a doğru" şiarıyla Êlih ve İzmir'de yaptığı açıklamalar ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin startını verdi. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin startını "Jin, jiyan, azadî ile 8 Mart’a doğru” şiarıyla Elîh ve İzmir’de verdi. 
 
Elîh’te Gülistan Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, buradan slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde halaya durdu.  Bir süre sloganlarla halay çeken kadınlar, daha sonra oluşturdukları kortej ile Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.  Yürüyüş boyunca kadınlara sürücüler korna ile, balkon ve pencerelerdeki kadınlar ise zafer işaretleri ile destek verdi. Yolda bulunan birçok yurttaş da zılgıt ve zafer işaretleriyle yürüyüşü selamladı. 
 
“Jin, Jiyan Azadî ile 8 Mart’a doğru" pankartı arkasında yürüyen kadınlar Rojvelat Kızmaz, İpek Er, Nagihan Akarsel, Jina Êminî ve Deniz Poyraz’ın fotoğraflarını taşıdı.  Yürüyüş boyunca kadınlar, “Bijî berxwedana zîndanan”, “Jin jiyan azadî” sloganları attı.  Yürüyüşe, DEM Parti Milletvekilleri Adalet Kaya, Zeynep Oduncu, belediye eşbaşkan adayları,  Barış Anneleri ve çok sayıda kadın katıldı. 
 
'DİRENEN KADINLARA SELAM OLSUN' 
 
Gülistan Caddesi’nden DBP İl Örgütü’ne kadar yürüyen kitle, burada açıklama yaptı. Açıklama öncesi konuşan DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya, dünya kadınlarının şiddete karşı direnişlerini selamladığını belirterek şunları söyledi: “Bugün burada Kurdistan’dan, Êlih’ten TJA adına bütün dünya kadınlarına selam gönderiyoruz. Şiddete karşı direniş veren kadınların direnişlerini ayakta selamlıyorum. Hepsinin direnişi bizim direnişimizdir. Sevgili kadınlar, on yıllardır TJA adı altında mücadelemizi büyütüyoruz. Yerel yönetim mücadelemizi alanlara yansıtacağız. Bütün değerlerimize yönelik saldırılar isyanımızdır ve mücadele konumuzdur. Sayın Abdullah Öcalan için açlık grevi direnişini de selamlıyoruz. Bu direnişi büyüten annelere de selam olsun.” 
 
Kaya’nın konuşmasının ardından TJA aktivisti Ruken Zeryam Yıldız Işık, basın metnini okudu. 
 
KADIN ÖZGÜRLÜK YÜZYILI
 
Dünyada, Ortadoğu’da ve Kurdistan’da bir 8 Mart’ı daha savaşların, ekonomik krizlerin, kadın katliamlarının, ekolojik katliamların ve eşitsizliklerin gölgesinde, aynı zamanda kadınların ataerkil politikalara karşı yürüttükleri mücadele ve direnişle karşıladıklarını ifade eden Işık, cins mücadelesinin temel mücadele haline geldiği 21'nci yüzyılda kadınların, özgürlüklerine sahip çıktığını belirtti. 
 
Kadına yönelik şiddetin hız kazandığı, kadın katliamlarının kırım boyutuna vardığı, aynı zamanda birçok alanda elde ettikleri haklarının tırpanlanmaya çalışıldığı bu dönemde gelecek sürecin belirleyicisinin kadın direnişi olacağımı sözlerine ekleyen Işık, "Başta Rojava olmak üzere bütün Ortadoğu coğrafyasında çok yönlü yürütülen savaşlar, esasında kadının öz değerlerine ve öz yaratımlarına dönüktür. Kaynağını kadın düşmanlığından alan savaş, en çok da Kürt kadınları hedef almaktadır. Kadın özgürlük mücadelesinin öncülerinden Nagihan Akarsel’i Süleymaniye’de, Evîn Goyî’yi Paris’te, Firyal Silêman Xalid’i Kerkük’te katledenler bilmelidir ki kadınların özgürlük mücadelesi mutlaka başaracaktır" dedi. 
 
'TOPLUMU SAVUNACAĞIZ DİRENİŞİ BÜYÜTECEĞİZ'
 
Kurdistan’da devlet politikası olarak üretilen özel savaş politikalarıyla şiddet ve katliamların farklı ve ciddi bir boyut kazandığını söyleyen Işık, "Remziye Apaydın, Deniz Poyraz, Firdevs Babat, Sakine Kültür; devlet eliyle yürütülen özel savaş politikaları sonucu hayatını kaybeden onlarca kadından sadece birkaçı. Aynı politikalar üniformalılar eliyle genç Kürt kadınlara karşı; siyasal islamın dinci-gerici kurumları eliyle topluma karşı; kayyumlar eliyle kadın kurumlarına ve Kurdistan halklarının iradesine karşı da yürütülüyor. Aynı zamanda tüm kurumlarda ve toplumun bütün alanlarında erkeklik hortlatılıp, kadına kölelik dayatılıyor. Ajanlaştırma, uyuşturucu ve fuhuşun ideolojik savaş aygıtı olarak kullanılması ve tecavüz dahil çocukların her türlü istismarı bu politikaların bir diğer boyutudur. Kürt kadınların bedenini, dilini, kültürünü, kimliğini, özcesi varlığını; hedefi haline getiren bu militarist anlayışı kabul etmiyoruz" diye belirtti. 
 
Işık, iktidarın araçsallaştırdığı yargı mekanizmaları tarafından, kadınların her gün siyasi operasyonlarla tutuklandığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "TJA ise sistematik bir şekilde ve defalarca yargı şiddetine maruz bırakılıyor.  Hapishanelerdeki faşist ve cinsiyetçi uygulamalar, hasta tutsaklara yönelik insanlık dışı politikalar, infaz yakmalar da bu politikaların devamıdır. TJA olarak kimliğimize ve kazanımlarımıza sahip çıkacağımızı yeniden vurguluyoruz. Geride bıraktığımız yılda, erkek egemen devletçi sistemin rant ve talan politikalarının sonucunda bir yıkıma dönüşen 6 Şubat depreminde Kurdistan, Türkiye ve Suriye’de on binlerce kişi yaşamını yitirmiş, yaralanmış, evsiz kalmıştı. Deprem, toplumun tamamı için yıkıcı bir etki uyandırsa da kadınlar ve çocuklar için çok daha ağır bir tabloyu beraberinde getirmişti. Tüm bu yıkımın müsebbibi olan iktidar ise depremi dahi kendi iktidarının devamlılığı için fırsata dönüştürmüş, Kürtlerin, Alevilerin yurdunu yeniden işgal etmeye, demografik yapısını değiştirmeye, coğrafyamızı insansızlaştırmaya, ailesini kaybetmiş çocukları dinci tarikatların ve çetelerin istismarına maruz bırakarak yıkımı derinleştirmiş, doğa düşmanı politikalarını sürdürmüş, suyu, toprağı, ormanı, bütün yaşam alanlarını talan etmeye devam etmiştir. TJA olarak, suyumuzu, toprağımızı, ormanlarımızı, doğamızı, bütün yaşam alanlarımızı savunacağız."
 
KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ-DEMOKRATİK YEREL YÖNETİMLER
 
Kadın özgürlükçü kentlerin inşasında önemli bir dönüm noktası olan yerel seçimlerin hazırlığında olduklarını anımsatan Işık, "Adaylarımızı en geniş katılımlı ön seçim ve kent uzlaşısı ile belirleyerek yerel demokrasinin ancak toplumla örülebileceğini bir kez daha açığa çıkardık. Bütün toplumsal alanları tek elde toplayan, aşırı merkezileşmiş, yerel yönetimleri erkek egemen zihniyetlerin doğal alanları olmaktan çıkarmaya kararlıyız. Kadınların yerellerde değiştirici, dönüştürücü gücü ile demokratik siyaseti ve eşitlikçi yaşamı inşa edeceğiz. Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyetle, yaşamın bütün alanlarında kadın iradesini güçlendirmeye, demokratik yerel yönetim anlayışını toplumsallaştırmaya kararlıyız. Başardık kazandık. Şimdi başarımızı kazanımlarımızı yeniden büyütme zamanı. Rabe; Dem Dema Azadîya Jina Ye" ifadelerini kullandı. 
 
'ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLANMALIDIR'
 
Toplumun içine sürüklendiği çoklu krizin İmralı’da uygulanan tecrit rejiminin sonucu olduğunu ifade eden Işık, şunları söyledi: "Sayın Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen tecrit rejimi derinleştikçe başta kadınlar olmak üzere bütün toplum, aynı oranda baskı altına alınmaktadır. Bir 8 Mart’ta daha Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü başta olmak üzere bütün toplumsal sorunların esas muhatabının Sayın Öcalan olduğunu ve bir an önce kendisiyle görüşülmesi gerektiğini yeniden vurguluyoruz. İmha ve inkâr siyasetine karşı Sayın Öcalan’ın geliştirdiği 'demokratik ekolojik ve kadın özgürlükçü' toplum paradigması, barışçıl bir yaşama ve demokratik bir topluma giden yolun en önemli adımıdır. Bu paradigmanın yaşamsal kılınmasının biricik yolu da kendisinin koşulsuz fiziki özgürlüğünün sağlanmasıdır." 
 
Açıklama ardından kadınlar DBP binasında Adalet Nöbeti’ndeki tutsak yakınlarını ziyaret etti. 
 
İZMİR 
 
TJA’nın İzmir'de DEM Parti Çimentepe Temsilciği önünde verdiği startta, "Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru” ve “Jin, jiyan, azadî ile 8 Mart’a doğru" pankartı açılırken, "Bedenimden, ruhumdan, zihnimden elini çek", "Jin, jiyan, azadî ile kadın katliamlarını durduralım" dövizleri ve tutuklu bulunan kadın siyasetçiler ile katledilen kadınların fotoğrafları taşındı. 
 
Açıklamada sık sık "Jin jiyan azadî", "Tecride hayır barış hemen şimdi", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Kadın cinayetleri politiktir" sloganları atıldı. Açıklamadan önce kadınlar zılgıtlar eşliğinde halaylar çekerken, etkinliğe Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş ve çok sayıda kadın yöresel kıyafetleri ile katıldı.
TJA’nın ortak basın metninin okunmasının ardından konuşan DEM Parti Milletvekili Beritan Güneş "Kürt kadınları 100 yıldır erkek egemen sisteme baş eğmedi. Leyla Kasım'dan Viyanlara Kürt kadınları hep direndi. Annelerimizi adalet nöbetlerinde gençler ve halkımız sokakta 'Jin jiyan azadî' sloganını yükseltiyorlar" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından Deniz Poyraz Korosu'nun sahne almasıyla açıklama sona erdi. 

Diğer başlıklar

00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı