Halk iradesine dönük darbe protestolara yol açtı

img

HABER MERKEZİ - Wan Büyükşehir Belediyesini kazanan Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının mahkeme kararı ile geri alınmasıyla halk iradesine yönelik yapılan darbe, birçok kentte protestolara yol açtı. 

Wan Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının AKP iktidarının talimatıyla mahmemece geri alınması protestolara yol açtı. İradelerinin gasp edilmesine karşı sokaklara çıkan Wan halkı polis saldırılarına rağmen protestolarını sürdürüken, başka kentlerde de protestolar yaşandı. 
 
COLEMÊRG
 
Wan halkının iradesine yönelik darbe Colemerg ve ilçelerinde de protesto edildi. Kent merkezinde DEM Parti İl Örgütü’nün çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi yaptıkları açıklama ile irade gaspına itiraz etti. 
 
Colemêrg Barosu ile ÖHD üyesi avukatlar da adliye önünde yaptıkları açıklama ile yapılan hukuksuzluğa tepki gösterdi.
 
Gever (Yüksekova) ilçesinde ise, DEM Parti seçim bürosu önünde toplanan partililer, Wan halkının sandığı yansıttığı iradesinin gaspına karşı ses yükseltti. DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak da yer aldığı protesto eyleminde tepkiler atılan “Direne direne kazanacağız”, “Kurdistan faşizme mezar olacak” sloganları ile gösterildi.
 
DEM Parti İlçe Örgütü Eşbaşkanı Ercan Sevmez, yaptığı açıklamada, “Her türlü eşitsiz koşullar, baskılar ve kaçak seçmene rağmen partimiz Wan başta olmak üzere birçok merkezde zaferini ilan etmiştir. Bu güçlü irade aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevap olmuştur. Abdullah Zeydan, Wan halkının Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır” diyerek bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa davet etti. 
 
BEDLÎS
 
AKP iktidarının Wan halkının iradesine giriştiği darbe, Bedlîs’in Tetwan (Tatvan) ilçesinde de protesto edildi. DEM Parti İlçe Örgütü tarafından parti binasında yapılan açıklamaya Tetwan Belediye Eşbaşkanları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Mümin Erol da katıldı.
 
Açıklamada konuşan Mümin Erol, Wan'da tüm belediyeleri kazanmalarını hazmedemeyen AKP iktidarının bu yüzden hukuksuzluğa başvurduğunu söyledi. 
 
Erol, "Bu durumun kabul edilmesi demokratik hukuk düzeyinde mümkün değildir. Arkadaşımız, başkanımız Abdullah Zeydan daha önceden memnu haklarını almış olmasına rağmen mesai bitimine 5 dakika kala Adalet Bakanlığı tarafından haksız ve hukuksuz bir şekilde memnu haklarını geri alarak seçilmesine engel olur nitelikte bir kayyım girişimini başlatmış durumda. Wan Büyükşehir Belediyesine karşı başlatılan bu kayyım girişimine karşı kesinlikle hukuki olmayan bu uygulamanın derhal durdurulmasını ve yeni süreçte bugüne kadar hepimize kaybettiren kayyım siyasetinin bir an önce sonlandırılmasını ve tecelli etmiş halkın iradesine saygı duyulmasını istiyoruz. Şayet Wan ile başlatılan bu kayyım girişimi diğer belediyelerimize sirayet ederse, Türkiye’nin tamamen demokratik düzenden uzaklaşmış olması ve hukuk düzeninin tamamen ortadan kaldırılması ile sonuçlanır. Demokratik değerlere saygı, hukukun üstünlüğü ve evrensel ilkeler esas alınarak bu ülkenin daha huzurlu, barış içinde yaşanmasına fırsat verilmemesi durumunda hepimizin birlikte kaybedeceğini herkes bilsin" dedi.
 
‘HUKUKSUZLUĞU KİMSE KABUL ETMEMELİ’
 
Belkiza Beştaş Epözdemir da  "Wan’da sandığa yansıyan irade haksız, hukuksuz bir şekilde gasp edilmek isteniyor. Abdullah Zeydan, Wan’ın iradesidir. Bu yüzden bu hukuksuzluğu kimse kabul etmemeli. Abdullah Zeydan, Wan’ın eşbaşkanıdır" ifadelerini kullandı. 
 
MÛŞ  
 
Mûş’ta ise, DEM Partili İl Örgütü tarafından parti binası önünde yapılan açıklama ile Wan halkının iradesine dönük AKP darbesi protesto edildi.
 
Açıklamaya Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Mûş Belediye Eşbaşkanları olarak seçilen Sırrı Söylemez ve Tuba Sayılğan ile çok sayıda partili katıldı.
 
'WAN BELEDİYE EŞBAŞKANI ZEYDAN'DIR'
 
DEM Parti PM üyesi Hatice Şeker, yaptığı açıklamada Wan’da partilerine yönelik yeni hukuksuz girişimlerin devreye konulduğunu ifade etti.
Abdullah Zeydan’ın tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurduğunu, yapılan incelemeler sonucunda adaylığının kabul edildiğini söyleyen Şeker, “Abdullah Zeydan, Wan’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir. Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime ikin gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ye bildirimde bulunmuştur” dedi. 
 
'İKTİDAR HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYMALI'
 
“Belediye Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir” diyen Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan, Wan halkının Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz! Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz.”
 
BOZ: HALKIN İRADESİNİ GASP EDEMEZSİNİZ
 
Milletvekili Sümeyye Boz da tepkisini “Halkın iradesine bir gasptır. Bu gün Kürdistan da yapılanlar hukuksuzluktur. Kürtler iradesine her zaman olduğu gibi sahip çıkacaktır. Abdullah Zeydan halkın ve bizlerin iradesidir.  Bizler de Kürt halkı da iradesine sahip çıkacak. Halkın iradesini gasp edemezsiniz” sözleriyle gösterdi.
 
HALKA ÇAĞRI 
 
Mûş Belediye Eşbaşkanları Tuba Sayılğan ile Sırrı Söylemez ise Wan halkının iradesine dönük bu gaspa karşı herkesi ses çıkartmaya davet etti.
 
QERS 
 
DEM Parti Qers İl örgütü, il binasında “İktidarı Wan halkının iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” başlıklı açıklama yaptı. Açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA), Qers Belediye Eşbaşkan adayları Arzu Savaş Derman ve Kenan Karahancı, Qaxizman (Kağızman) Belediye Eşbaşkanı Güner Hatay, Dîgor (Digor) Belediye Eşbaşkanı Ülker Özatik, DEM Parti Meclis Üyeleri (PM), belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 
 
Açıklamada konuşan Karahancı, 2019 yerel seçimlerde Qers Belediye seçimlerini HDP’nin kazandığını ancak bir süre sonra belediye kayyım atandığını söyledi.  31 Mart seçimlerde ise benzeri bir uygulama devreye koyulduğunu belirten Karahancı, “Qers’e dışardan getirilen 4 bin taşımalı seçmenle farklı bir şekilde Qers halkının iradesine el konularak gasp edildi. Bu nedenle sandıktan çıkan kayyım sistemini Qers halkı asla ve asla kabul etmeyecektir. Oraya giden belediye başkanını kabul etmiyoruz. Bunu böyle bilin” diye konuştu.
 
‘WAN BELEDİYE EŞBAŞKANI ZEYDAN’DIR’ 
 
Karahancı, “Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’dır” diyerek,  “Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Wan halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
AMED 

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Peyas (Kayapınar) ilçesinde bulunan Roboskî Parkı'nda açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları, ilçe belediye eşbaşkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kurumları ve yüzlerce kişi katıldı. Açıklamada, “Halkın iradesi yok sayılamaz” pankartı taşınırken sık sık, “Kürt halkı uyuma iradene sahip çık, “Bijî berxwedana Wanê” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. 

 
‘SAYGI DUYMAK ZORUNDASINIZ’
 
Burada konuşan Eğitim-Sen Amed 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, “Kürt’ün sandık iradesine saygı duymak zorundasınız. Yüzyıldır uygulanan uygulamalara devam mı edeceksiniz? Yüzyıldır politikalarınız kazandırmadı kazandırmamaya da devam edecek. Seçim sürecince uygulanan seçmen taşımasına ve diğer tüm usulsüz uygulamalar dolayısıyla seçim yenilenmelerine gidilmeli Kars, Şırnak gibi kentlerde. Halka kayyım atanmasını kabul etmiyoruz” diye belirtti. 
 
Şirnex halkının kayyım politikası olan taşıma seçmenlere “konuş sen kimsin”diyerek tepkisini dile getirdiğini hatırlatan Zorlu, “Birçok ilimiz halka kayyım atama yoluyla gasp edilmeye çalışılıyor. Van ve Hilvan’da yapılanlar hukuksuzluktur. Bu asgari uygulamaya dahi saygı duymayacaksanız Anayasa’yı rafa kaldırın, seçim yapmıyoruz deyin herkes gerçek yüzünüzü görsün. Seçilen her arkadaşımızı halkın iradesi olarak tanıyoruz. Hiçbir atamayı meşru başkan olarak tanımayacağımızı söylüyoruz. Bu yeni bir oyun ise asla oynamasınlar. Hukuk yoluyla darbe yapma eğiliminden vazgeçsinler. Emek ve Demokrasi güçleri olarak basın açıklaması yapacağız” dedi. 
 
‘DARBEYİ KABUL ETMİYORUZ’
 
Ardından konuşan Amed Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Bawer Babur, seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini ifade etti. Babur, “Wan Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Abdullah Zeydan, Van halkının yerel seçimdeki demokratik tercihleri ve helal oylarıyla, oyların yüzde 56'sını alarak, seçilmiştir. Zeydan'ın memnu haklarına itiraz edip daha önce verdiği memnu haklarını AKP'nin yargıya talimat vermesi ile geri almıştır” şeklinde konuştu. Babur, Van İl Seçim Kurulu'nun mazbatayı AKP Belediye Başkan adayına vermesinin halk iradesi gaspının daha önceden planlandığını ve organize edildiğini net bir şekilde ortaya çıktığını aktaran Babur, “AKP'nin organı haline gelen yargıya sesleniyoruz. Seçme ve seçilme hakkına yönelik bu açık müdahale, halkın özgür iradesini gasp etmektir, açık bir şekilde halk iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Bu irade gaspı toplumun demokrasi inancını ortadan kaldırmaktır, bu toplumun bir arada yaşama umuduna darbe vurmaktır. Bir an önce bu hukuksuz ve düşmanca yaklaşıma son verin, başta Van halkı olmak üzere Kürt halkının sandığa yansıyan özgür iradesini tanıyın. Ülkeyi karanlığa sürüklemeyin. Tüm siyasi partileri ve demokratik kamuoyunu halk iradesini savunmaya çağırıyoruz. AKP-yargı-YSK darbesini kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
 
Açıklama yüzlerce kişinin oturma eylemi ile son buldu.
 
DÊRSIM 
 
Dêrsim Emek ve Demokrasi Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Van halkının iradesi gasp edilemez” yazılı pankartının açıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DEM Parti Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, Dêrsim Belediye Eşbaşkanları Birsen Orhan ve Cevdet Konak’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Sık sık, “Abdullah Zeydan irademizdir” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada ilk olarak DEM Parti Dêrsim İl Eş Başkanı Özcan Gürtaş konuştu. Van halkı İradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıttığını hatırlatan Gürtaş, “Halk bu kadar açık mesaj vermişken, Wan'da yeni hukuksuz girişimler devreye konulmaktadır. Abdullah Zeydan Wan halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Wan halkının İradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” dedi.
 
'KAYYIMCI ANLAYIŞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'
 
Sonrasında söz alan Ayten Kordu ise şöyle konuştu: “Kayyımla yapamadıklarını yargı eliyle yapmak isteyenlere sesleniyoruz. Bu halk kayyımlara boyun eğmedi, sizin gaspınıza da boyun eğmeyecek. Van halkının iradesi olan Abdullah Zeydan yoldaşımızın yanındayız. Nerede olursak olalım gaspçı AKP hükümetine ve faşizmine direnmeye devam edeceğiz. Abdullah Zeydan Wan halkının da Kürt halkının da Türkiye halklarının da onurudur. Kürt halkının başarısını hazmedemeyen hükümete sesleniyoruz. Kayyımcı anlayışa boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Faşizme karşı omuz omuza mücadelemizi devam ettireceğiz ve cevabımızı sokaklarda vereceğiz.”
 
Açıklama, sloganlarla son buldu.
 
ÊLIH 
 
Wan halkının iradesine yönelik darbe Êlih’te de protesto edildi. Êlih Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleşen protesto açıklaması Yılmaz Güney Parkı’nda yapıldı. DEM Parti Êlih Milletvekilli Zeynep Oduncu, Êlih Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, TJA, Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti, DBP İl Örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Demokrasi ve toplumsal barış için halkın iradesine dokunma” pankartının açıldığı açıklamada “Direne direne kazanacağız”, “Kayyımlar halka hesap verecek” ve “Hırsız kayyım” sloganları atıldı. 
 
Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL- SEN) Şube Başkanı Sedat Demirtaş kayyım atanmasının irade gaspı olduğun belirterek tepki gösterdi. 
 
Açıklama oturma eylemi ile son buldu.
 
MÊRDÎN
 
Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu’nun Karayolları Parkı’nda gerçekleştirdiği açıklamaya yüzlerce kişi katıldı. Sloganların atıldığı açıklamada “Van halkının iradesi gasp edilemez” ve “İrademe Dokunma” pankartları açıldı. Açıklama metnini Emek ve Demokrasi Platformu adına Mêrdîn Baro Başkanı İsmail Elik okudu. Elik,  şunları söyledi: “Faşist yönetim anlayışı; Kürdistan kentlerinde 2014 ve 2019 seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını ve iradesini kayyumlar eliyle gasp etmiş, her seçimde halkın büyük çoğunluğunun oyuyla kayyum yönetimi sandıklarda bertaraf edilmiştir. AKP- Mhp iktidarı taşıma seçmenlere, devlet imkanlarıyla yürütülen seçim çalışmalarına, demokratik muhalefete uygulanan baskılara, tüm antidemokratik ve hukuksuz uygulamalara rağmen kazanamadığı belediyeleri ise yargı hileleriyle eşine rastlanmamış yöntemlerle gasp etmeye çalışarak bir kere daha düşmanca politikalarını devreye sokmaktadır.  Kayyumlarınızı, seçim hilelerinizi, idaremizi gasp etmenizi kabul etmiyoruz. Halkın iradesine darbe vurulamaz. İktidarı, seçim sonuçlarına saygı duymaya çağırıyoruz.”
 
İZMİR 
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. "Van halkının iradesi gasp edilemez" pankartı açılan açıklamada sık sık “Biji serhıldan azadiya Kurdıstan”, "Kayyum darbedir darbeye hayır", "Kayyum mezara halk iktidara", "Zafer direnen halkın olacak" ve "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atıldı. Açıklamaya kentte bulunan siyasi parti ve kurumların yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. 
 
Açıklamada konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Zöhre Dalkılıç, “Abdullah Zeydan'ın belediye başkanlığı engellendiği gibi seçimleri öncesi bölgede birçok il ve ilçe merkezinde seçmen sayısı ve nüfus yoğunluğuyla orantılı olmayan asker veya polislerin seçmen olarak kaydedildiği, bu kayıtlara yapılan itirazların ise ilçe seçim kurullarınca reddedildiği basına yansımıştı. Tarafsız ve bağımsız yargının,  hukukun üstünlüğünün, demokratik hukuk devletinin ve kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince İl Seçim Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulunu seçmen iradesini tanımaya ve hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz" dedi. 
 
Konuşmanın ardından Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde yürümek isteyen kitleye, polis tarafından saldırı gerçekleşti. Polis saldırısında çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. 
 
MANİSA
 
Manisa Emek ve Demokrasi Güçleri, Manolya Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 
 
DEM Parti Manisa İl Örgütü’nün çağrısıyla merkez Şehzadeler ilçesine bağlı Nurlupınar Mahallesinde gerçekleşen yürüyüşe çok sayıda kişi katıldı. Manisa’nın farklı noktalarında da yaşanan hukuksuzlukları protesto etmek için ses çıkarma eylemi gerçekleşti. 
 
TORBALI
 
İzmir’in Torbalı ilçesinde de DEM Parti’li yöneticiler yaşanan hukuksuzluğu yaptıkları açıklama ile protesto etti. Burada konuşan DEM Parti Torbalı İlçe Eşbaşkanı Yavuz Aras, yaşanan irade gaspını kabul etmeyeceklerini söyledi. 
 
AYDIN
 
DEM Parti Aydın İl Örgütü’nün çağrısıyla Efeler ilçesi binası önünde bir araya DEM Partililer sık sık “Susmuyoruz korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Direne direne kazanacağız" sloganı attı. Basın açıklamasını okuyan DEM Parti Aydın İl Eşbaşkanı Neslihan Avşin, "Belediye Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan'ın memnun haklarının iadesi kabul kararını veren aynı mahkeme aldığı karar çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir bu girişim hak iradesini yok sayan bir anlayışun ürünüdür" dedi. 
 
MUĞLA 
 
DEM Parti Marmaris İlçe Örgütü, Wan’daki AKP gaspını Atatürk Anıtı önünde yaptığı açıklama ile protesto etti. Açıklamada, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İrademe dokunma”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atıldı. Açıklamada konuşan DEM Parti Muğla İl Örgütü yöneticisi Saadet Tarhan, Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkemenin kararını çiğnediğini ve hukuk güvenliği hakkının yok edildiğini belirtti. Bu girişimin halk iradesini yok sayma anlayışının ürünü olduğunu ifade eden Tarhan, bunu kabul etmeyeceklerini ifade etti. 
 
BODRUM
 
DEM Parti Bodrum İlçe Örgütü de yaşananları protesto etmek için Bodrum Meydanında bir araya gelerek yaşananları protesto etti. Protesto sırasında sık sık, “İrademe dokunma mazbatayı ver”, ”Zeydan halktır halk burada” sloganları atıldı. Burada konuşan Bodrum ilçe örgütü Eşbaşkanı Hülya Bayar, yaşananlara tepki gösterdi. 
 
DATÇA
 
DEM Parti Datça İlçe Örgütü, Berkin Elvan Anıtı önünde bir araya gelerek yaşananları protesto etti. Protesto eylemi sırasında sık sık, “Kayyumlara geçit vermeyeceğiz”, ”Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.
 
RIHA
 
DEM Parti Riha İl Örgütü, DBP Riha İl Örgütü, DEM Parti Riha Gençlik Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi, Tevgera Jinên Azad (TJA), KAD-DER ile demokratik kitle örgütleri, DEM Parti eşbaşkan adaylarının kazandığı Curnê Reş (Hilvan) ve Wan’da yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.
 
DEM Parti Riha İl Örgütü önünde gerçekleşen açıklamaya kurum temsilcilerinin yanı sıra DEM Parti Milletvekilleri Ali Bozan ile DEM P Dilan Kunt Ayan katıldı. Açıklamada sık sık “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Kürt halkı uyuma, iradene sahip çık”, “Bîjî îradeya gelê Kurd”, “Hırsız AKP” sloganları atıldı. 
 
SEYİT RIZA’NIN TORUNLARI İRADESİNE SAHİP ÇIKTI’
 
Açıklamada konuşan Bozan, “Bizler aylardır, yıllardır ‘Gün gelecek AKP halka hesap verecek diyorduk. AKP 31 Mart’ta hesap verdi. Ama anlaşılan o ki iyi anlayamamış. Hilvan’da halkın iradesi galip geldi ve DEM Parti kazandı. Wan’da, Şırnak’ta halkın iradesi kazandı. Bugün Şeyh Sait’in, Seyit Rıza’nın torunları iradesine sahip çıktı. Herhangi bir yerde halkın iradesine karşı gelenler 31 Mart’ta aldıkları yenilgiyle karşı karşıya gelmeye mahkumlar. Bunları akıllarının bir tarafına yazmalarını tavsiye ederiz” diye belirtti. 
 
Açıklamanın ardından kitle uzun süre ses çıkarma eylemiyle irade gasplarını protesto etti. 
 
WÊRANŞAR 
 
DEM Parti Viranşehir İlçe örgütü, ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Wêranşar Belediye Eşbaşkan adayları Serhat Dicle İnan, Bedriye Yorgun, HDP eski Rıha milletvekili Ayşe sürücü, ilçe yönetimi ve yüzlerce kişi katıldı. Açıklamada, "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.
 
PIRSÛS
 
DEM Parti Pirsûs ilçe örgütü, ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya DEM Parti Pirsûs Belediye Eşbaşkan adayları Ayten Kaya ve Müslüm Baran’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Açıklama, slogan ve alkışlar ile protesto edilirken, uzun süre ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. 
 
SEMSÛR
 
Semsûr Emek ve Demokrasi Platformu, Demokrasi Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni kurum temsilcileri ile birçok kişi katıldı. Açıklamada,  “Demokrasi ve Barış için; İrademe Dokunma”  pankartı açılırken, “Baskılar Bizi Yıldıramaz, İrademe Dokunan Eller Kırılsın” şeklinde sloganlar atıldı.    
 
Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı okuyan İnsan Hakları Derneği Şube Eşbaşkanı Dilan Güler, “Yargının araç olarak kullanılarak Abdullah Zeydan’a halkın iradesine ve Van Belediyesi’ne yeni bir kayyum atama şeklidir. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu konuda öncelikle ana muhalefet partisini ve tüm demokratik kamuoyunu tepki göstermeye davet ediyoruz” dedi.
 
Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. 
 
İSTANBUL 
 
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Wan’daki gaspa yayınladığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada,  “Van halkı Kürdistan ve Türkiye de örneği olmayan bir biçimde sandığa gitmiş ve Van’ın her 14 ilçesini de kazanarak adını tarihe yazdırmıştır. Bunu hazmedemeyen iktidar odakları yeni hukuk oyunlarıyla kayım atamak istemektedirler” denildi. Açıklamanın devamında, Abdullah Zeydan'ın Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilmesine rağmen mazbatanın AKP adayına verilmesinin siyasi darbe ve gasp olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Sayın Abdullah Zeydan 130 bin oy farkla halk tarafından seçilmiştir. Bunu görmeyen ve görmek istemeyen kim olursa olsun sert bir biçimde halkın iradesine çarpacaktır. Bunu için hükümet ve devlet ortaklığıyla geliştirilen kayım politikasından derhal dönün. Çünkü biz kültür ve sanat çalışanları olarak bu haksızlığı ve vicdansızlığı kabul etmiyoruz. Bu bir siyasi darbe ve gasptır. Bunun için diyoruz ki bugün değilse ne zaman? Yarın çok geçtir. Hemen şimdi herkesi Van halkının iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
 
ESKİŞEHİR 
 
Eskişehir- Eskişehir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararını basın açıklamasıyla protesto etti.
 
Eskişehir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Kanatlı AVM Önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DEM Parti Üyesi Zehra Mike,  “Wan halkının iradesi gasp edilemez” yazılı pankart açıldı. Mike, yıllardır halkın iradesine kayyum atayan AKP’nin 31 Mart yerel seçimleri sonrası seçimle kazanamadığı belediyeleri el çabukluğuyla gasp etmeye çalıştığını belirterek, “Abdullah Zeydan’ın hakkı iktidar tarafından gasp ediliyor. Bu demokrasiye ve halkın iradesine karşı yapılmış büyük bir darbedir. Kayyumlara karşı direnen Van halkının sesine Eskişehir’den sesimizi katıyoruz. Kararı kabul etmiyoruz.  Abdullah Zeydan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanıdır. Bu duruma hukuken hiçbir sakınca yoktur. Yapılan bu antidemokratik ve halkın iradesini hiçe sayan durumdan geri dönülmesini istiyoruz. Van Halkının sandıktaki seçimine ve iradesine saygı duyulmalıdır” diye konuştu.
 
 
 

Diğer başlıklar

00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı