AKP'nin seçim darbesine karşı halk ayakta

HABER MERKEZİ -  AKP’nin Wan’daki seçim darbesine karşı Kurdistan kentlerinde halk protesto eylemleri düzenledi.   

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi birçok kentte protesto ediliyor. Wan’da başlayan protestolar Kurdistan’ın birçok kentine yayıldı. Akşam saatlerinde Colemêrg merkez ve Gever (Yüksekova) ilçelerinde de binlerce kişi protesto eylemlerine başladı.  
 
Colemêrg merkezde protestoların adresi çarşı merkeziydi. Gençlerin yoğunlukta olduğu kitle, “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Ayrıca sık sık AKP İl Başkanı Zeydin Kaya aleyhine sloganlar attı. Kısa bir süre sonra protesto eylemi büyürken, Zeydin Kaya’nın ofisinin bulunduğu yerde AKP’liler havaya ateş açtı. Gençler taşlar ve havai fişeklerle karşılık verdi. Özel hareket polisleri şehir merkezine indi. Polisler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla kitleye saldırırken, kentteki olaylar devam ediyor.  
Gever’de ise Yeşildere, Dizê, Orman ve Cumhuriyet mahalleleri ile şehrin en işlek caddelerinde gençler protesto eylemi gerçekleştirdi. Sık sık “Bijî serok Apo” sloganları atan gençler, ateş yakarak yolları trafiğe kapattı.  Polisler, burada da gençlere gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı. Kentte olaylar devam ediyor.
 
Gaz bombası, ses bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla saldıran polislere halk, taş, havai fişek ve şişelerle karşılık verdi. Gever’de ara sokaklarda devam eden eyleme müdahale eden polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.
 
 
Colemêrg merkez ve mahallelerinde de sokağa çıkan halk ise , “AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’ya istifa ve “ Zeydin dışarı” sloganları atarak tepki gösterdi. O esnada AKP’li başkan Zeydin Kaya’nın kardeşleri ve akrabaları halka rastgele ateş etti. Polis plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Plastik merminin isabet ettiği ismi öğrenilemeyen iki kişi ise yaralandı. Colemêrg’de ara sokaklarda devam eden eyleme müdahale eden polis birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların ise nereye götürüldüğü bilgisi paylaşılmadı. Öte yandan askerlerin de şehre indiği görüldü.
 
SÊRT 
 
 
DEM Parti Sêrt İl Örgütü, AKP’nin Wan’daki seçim darbesini protesto etti.  DEM Parti Sêrt Belediye Eşbaşkan adayları Safiye Alağaş ve Mehmet Kaysi, DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti İl örgütleri, Özgür Kadın Hareketi’nin (Tevgera Jinên Azad) de aralarında olduğu çok sayıda kişi, il binası önünde bir araya geldi. Demokrasi Meydanı’na yürüyerek, açıklama yapmak isteyen kitleye polis izin vermedi. Bunun üzerine DEM Parti Sêrt Milletvekili Sebahat Sarıtaş Erdoğan, tek başına yürüyüşe geçti. Polisin saldırılarına aldırış etmeyen kitle Erdoğan’ın peşinden yürüyüşe geçti. Güres Caddesi boyunca, “Abdullah Zeydan yalnız değildir”, “Bijî  berxedana Wane”, “En büyük başkan, bizim başkan”, “Abdullah Başkan irademizdir” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyen kitleye, halk büyük destek verdi.
 
YÜZLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA YÜRÜYÜŞ
 
Erdoğan, yürüyüş boyunca halka seslenerek, Wan halkının iradesinin gasp edildiğini anlattı. Hiçbir hukuki sorun olmamasına rağmen Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmediğini söyleyen Erdoğan, hukuksuzluğa karşı Wan halkının yanında olduklarını kaydetti. Halkın kayyımlara cevap verdiğini belirten Erdoğan, “Kimse Kurdistan’ın iradesini gasp etmeyi aklından, hayalinden bile geçiremez” dedi. Yürüyüş sırasında binlerce yurttaş alkış ve zılgıtlarla destek verdi. Onlarca kişiyle başlayan yürüyüş Güres Caddesi’nde yüzlerce kişiyi buldu.
 
SALDIRIYA RAĞMEN DURMADILAR
 
Halkın yürüyüşe büyük desteği sonrası yurttaşları darp ederek durdurmaya çalışan polis, biber gazı sıktı. Kitle, polisin her türlü müdahalesine rağmen, slogan, alkış ve zılgıtlarla protesto yürüyüşüne devam etti. Güres Caddesi’ni bitiren kitle buradan Demokrasi Meydanı’na geçerek yürüyüşünü tamamladı.
Yürüyüş sonrası çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
ADANA 
 
Adana'nın Seyhan ve Ceyhan ilçelerinde halk, sokaklara çıktı. Halk, Seyhan ve Ceyhan ilçesine bağlı Barbaros, Hürriyet, Gülbahçe, Dağlıoğlu, Şakirpaşa ve Belediyeevleri ve Küçükdikili mahallelerinde bir araya  gelip, alkış, zılgıt, "Kürt halkı uyuma iradene sahip çık", "Direne direne kazanacağız", "Susma sustukça sıra sana gelecek" ve "Wan'da hırsız var" sloganlarını attı. Ayrıca halk, tencere ve tavalara vurup ses çıkardı. Halk, irade gaspına karşı tüm kesimleri ayağa kalkmaya çağırdı.
 
Öte yandan Gülbahçe Mahallesi'nde ise gençler ana yola lastik yakarak, protesto eylemi gerçekleştirdi.
 
AMED
 
Amed’in Bismil ilçesinde de halk Wan'daki darbe girişimine karşı yürüdü. İlçe binası önünden eski belediye binasına kadar yürüyen kitle açıklama yaptıktan sonra tekrar ilçe binasına yürüdü.  Yürüyüş ve açıklamada sık sık “Bijî Berxwedana Wan’ê”, “Bismil uyuma sıra sana gelecek”, “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganları atıldı. Burada açıklama yapan kitle yaşanan haksızlığa karşı her akşam yürüyeceklerini ifade ettiler.
 
‘KÜRT HALKI İRADESİNE SAHİP ÇIKACAK’
 
DEM Parti Bismil İlçe Eşbaşkanı Mustafa Kurt, Wan’da yaşananları irade gaspı olarak niteleyip buna karşı Kürt halkının direnmeye devam edeceğini söyledi. Kurt, “8 yıldır kayyım zihniyeti ile belediyelerimizi gasp ediyorlar. Bugün de ortaya çıkan başarıyı hazmedemeyip başta Wan, Cûrnê Reş (Hilvan), Bedlis, Şirnex’ e de bu halkın iradesine el koymak istiyorlar. Şunu iyi bilsinler ki son ana kadar Kürt halkı iradesine sahip çıkacak. Abdullah Zeydan bu halkın iradesidir. Bundan sonra her gün ve gece ayakta olacağız” şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmanın ardından halk sloganlar ve alkışlar eşliğinde tekrar ilçe binasına yürüdü.
 
FARQÎN
 
Farqîn halkı da Wan’da yaşanan irade gaspına karşı ışıklı ve sesli eylem yaptı. Farqîn’in bir çok mahallesinde düzenlenen eylemlerde halk yaşanan irade gaspına karşı tepki gösterdi.
 
İSTANBUL 
 
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF),  İstanbul’da çeşitli mahallelerde gerçekleştirdikleri meşaleli yürüyüşlerle protesto etti. “Wan için ayağa/Jibo Wanê rabe” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren gençler mahallelileri direnişe geçmeye çağırdı. Kayyum rejimine sokaklardan seslenen gençler, “Halkımızın iradesini gasp edenlere karşı sömürgeci kayyum rejimine karşı sokaklardan sesleniyoruz; Wan halkına, Kürt halkının iradesine darbe yapmaya çalışanlara şunu çok iyi bilsin ki, daha önce kayyumları def ettik, yine def edeceğiz. Tüm halkımızı, işçileri, emekçileri Kürt halkının iradesini savunmaya, Wan halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.
 
Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının AKP’nin “talimatıyla” geri alınması  İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinde de protesto edildi. Karayolları Mahalles'inde yapılan protestoya yüzlerce kişi katılırken sık sık, " "Hırsız Faşist  AKP", " Kürt halkı uyuma, iradene sahip çık" sloganı atıldı.
 
ÊLIH 
 
Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi Êlih’te binlerce kişinin katılımı ile protesto edildi. Diyarbakır Caddesi’ni kapatarak “Bijî berxwedana Wanê” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştiren gençlere polis, biber gazı, plastik mermi ve TOMA ile saldırdı. Gençler polisin saldırıların havai fişek ve taş ile karşılık verdi. 
 
Gençlerin ağırlıkta olduğu kitle uzun bir süre Cadde üzerinde polis ile çatıştı. Göstericiler sık sık, “Bijî serok Apo”, “Jin jiyan azadî”, “Bê serok jiyan nabe”, “Hırsız kayyım” sloganları attı. Kentin en işlek caddesi olan Diyarbakır Caddesi üzerinde uzun süren çatışma ara sokaklarda devam etti. Kentteki gerginlik halen devam ediyor.
 
MÊRDÎN
 
Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin), Qoser (Kızıltepe) ve Artuklu ilçelerinde açıklamalar ve ışık söndürme eylemleri ile protestolar gerçekleştirildi. 
 
Nisêbîn’de ilçe binasının önünde protesto eylemi yapılırken, Qoser’de Özgürlük Meydanı’nda açıklama yapıldı. Nisêbîn’de açıklamanın ardından ışık söndürme eylemi yapılırken, Qoser’de binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Artuklu ilçesinde ise il binası önünde açıklama yapıldı. İl binasının önündeki yolu trafiğe kapatan kitle, “İrademe dokunma”, “Kayyım gasptır” ve “Bijî berxwedana Wanê” dövizleri açarak, “Bimre koletî bijî azadî”, “Bijî irade ya gele Kurd”, “Berxwedan jiyanê” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. 
 
 
‘HIRSIZLARIN SONU GELMİŞTİR’
 
İlk olarak söz alan İl Eşbaşkanı Mihdi Tunç, iktidarın sandık demokrasisinden anladığının hak gaspları olduğunu ifade ederek, “Sandık demokrasisi diyorlar. Eğer sandık demokrasisine inanıyorsanız, Stewr (Savur) Belediye Başkanınızı alın, Yozgat’tan aday gösterin. Madem Tokat’tan Kerboran’a (Dargeçit) seçmen getireceksiniz o zaman Tokat’tan aday gösterin. Bu yapılanlar kabul edilemez” tepkisinde bulundu. İktidarın yolsuzluklara bulaştığını ifade eden Tunç, “Kürt halkı ne olursa olsun iradesini teslim etmez. Bu kabul edilemez. Bu hırsızlıkları kabul etmeyiz. Halkımız bilsin ki, hırsız evin içindedir. İktidar da iyi bilsin ki, hırsızlar artık ömürlerinin sonuna gelmiştir. Hırsızlar artık bu topraklarda yaşayamaz. Bedeli ne olursa olsun Kürt halkının iradesi, Kurdîstan halkının iradesi, sol sosyalistlerin iradesinin gasp edilmesini kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘KÛRDİSTAN’I BIRAKMAYACAĞIZ’
 
Ardından Milletvekili Beritan Güneş Altın da 31 Mart yerel seçimlerinde karşılarında rakip olarak siyasi partiler değil, devletin olduğunu dile getirerek, Kürt halkının tüm oyunlara ve sahtekarlıklara rağmen iradesini ortaya koyduğunu söyledi. Kürtlerin başarısı karşısında iktidarın aciziyetinin ortaya çıktığını ve yeniden oyunlara başvurulduğunu ifade eden Güneş, yeni kayyım atama yöntemleri ile Kürtlerin iradesinin ayaklar altına alınmak istendiğini dile getirdi. Kürtlerin direnişini tanımak isteyenlerin tarihe bakması gerektiğinin altını çizen Güneş, “Kürtler hiçbir zaman geri adım atmamıştır. Her dönem itiraz seslerini yükseltmiştir. Bilinmelidir ki; nasıl Dêrik’te 2009 yılında Selma Irmak’a karşı bir oyun oynandığında Dêrik halkı, Kurdîstan halkı bu duruşları ve mücadeleleri ile bu oyunu boşa çıkardı, Çağlar Demirel başkanını seçti ise, aynı şey bugün Wan için de geçerlidir. Biz Wan’ı bırakmayacağız. Şirnex’i bırakmayacağız, Kûrdîstan’ı bırakmayacağız, direneceğiz, belediyelerimizi geri alacağız. Sizler de kendi oyunlarınız ve hırsızlıklarınızla kalacaksınız. Wan halkı iyi bilsin ki, Kürt halkı, Kûrdîstan halkı, tüm Türkiye, Dünya halkları onların arkasındadır. Wan’ın direnişini kendi direnişleri yapmak istiyorlar. Wan’ın itirazları bizlerin itirazları, onların başkaldırısı bizlerin başkaldırımızdır. Birlikte direneceğiz, birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı