İşçilerden EYT düzenlemesine itiraz

img
İZMİR - Çiğli Belediyesi önünde bir araya gelen işçiler, EYT düzenlemesinde adaletsizliğin  devam ettiğine işaret  ederek, “Emeklikte adalet istiyoruz. Mezarda emekli olmak istemiyoruz" dedi. 
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin yetersiz olduğunu belirten işçiler, düzenlemeye dair İzmir Çiğli Belediyesi önünde açıklama yaptı. “Kıyak emeklilik de mezarda emeklilik de istemiyoruz. Emeklilikte adalet istiyoruz” yazılı pankart açılan açıklamaya, kentte bulunan siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 
 
'DERDİMİZ İNSANCA YAŞAM'
 
Deriteks Sendikası Akar Tekstil işyeri Temsilcisi Erkan Helvacı, uzun yıllardır verilen mücadele sonucu EYT sorunun Meclis’e geldiğini söyledi. Helvacı, EYT düzenlemesinde adaletsizliğin devam ettiğine işaret ederek, “Yaş sınırlandırması olmayacak denildi, şimdi de prim sayısı getirdiler. Yeni bir mağduriyet yaratıldı, yetmedi bunu bilmeyen biz işçiler aralık ayında bankalara borçlanarak doğum ve askerlik ödemelerini yaptık ama görürdük ki bu da yetmedi. 08.09.1999 tarihini bir gün ile kaçıran işçi 17 sene daha emekli olmayı bekleyecek. Bu akla mantığa vicdana sığar mı? Birçok işçi arkadaşımız prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş sınırlandırması yüzünden emekli olamıyor. Zaten fabrikalarda gece gündüz çalışıp yıpranma tayız birde 65 yaşına kadar beklemek ya da çalışmak mümkün mü?” diye sordu. “Tek derdimiz insanca bir yaşamdır” diyen Helvacı, “Emeklikte adalet istiyoruz. Mezarda emekli olmak istemiyoruz" dedi.