Demirtaş: Erdoğan’ın adaylığına karşı YSK'ya itiraz dilekçesi sunacağım

img

ANKARA- HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığının gayri meşru olduğunu söyleyerek, YSK'ya itiraz dilekçesi sunacağını belirtti.

AKP-MHP iktidarının seçim tarihini açıklamasının ardından mevcut AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olması tartışmaları gündeme geldi. Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın 3'ncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasının gayrimeşru olduğunu belirtti.

‘YSK’YA İTİRAZ DİLEKÇESİ SUNACAĞIM’

Erdoğan’ın yasadışı ve gayrı meşru bir şekilde aday olmasının sağlanabileceğini belirten Demirtaş, şunları kaydetti: “Erdoğan’ın adaylığına karşı Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz dilekçesi sunacağım. Erdoğan kral mı ki yasalar onu bağlamıyor? Kusura bakmayın ben kralı tanımam.  Erdoğan’ın hem diploması olmadığı için hem de olsa bile üçüncü kez cumhurbaşkanı olamayacağından adaylığı yasaya aykırı ve gayrimeşrudur. YSK’nın adaylığı kabul etmesi bu gerçeği değiştirmez. Sadece YSK bir suça daha ortak olur.”