KBG Ege buluşması: Kazanmak için hazırız

img
İZMİR - KBG Ege Buluşması’nda bir araya gelen kadınlar erkek egemenliği ve kapitalizim karşısında kazanmaya hazır olduklarını ifade etti. 
 
Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Ege Bölgesi Kadın Buluşması’nı Kültürpark içerisinde bulunan Gençlik Tiyatrosu'nda gerçekleştirdi. Tiyatro salonuna "Kadınlar birlikte güçlü" ve "Kadın mücadelesi her yerde" pankartları asılırken buluşmaya İzmir'in yanı sıra Aydın, Manisa, Muğla ve Denizli’den çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar sık sık "Jin, jiyan, azadi", "Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz", "Susma haykır eşcinseller vardır", "Deniz Poyraz isyanımızdır" ve "Katillerden hesabı kadınlar soracak" sloganlarını attı.
 
Açılış konuşmasını KBG adına Didar Gül ve Mehtap Alişan okudu. AKP-MHP iktidarının kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik saldırılarını yükselterek seçim sürecini başlattığı vurgulanan açıklamada, teslim olmama iradesi kuşanan, hakları, hayatları, bedeni, kimliği ve kazanımları için direnen kadınların salonu doldurduğu belirtildi. İktidarın özgür basın emekçisi kadınları tutukladığı, inkar ve imha politikalarına boyun eğmeyen Kürt kadın hareketine saldırdığı aktarılan açıklamada, "Dur durak bilmeden bedenimize, kimliğimize, haklarımıza, kazanımlarımıza saldırarak dizginleyebileceklerini düşünüyorlar. Peki, bizim cevabımız ne mi oluyor? Bizim cevabımız bu salondan da görüldüğü gibi net; Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" denildi. 
 
'YASAKLARI TANIMIYORUZ'
 
Meydanları erkek egemenliğine dar ederek yasakları tanımadıkları kaydedilen açıklamada, "Bu gücü Rosalardan, Arin Mirkan’lardan, Nagehan Akarsel’lerden, Kader Ortakkaya’lardan, Deniz Poyraz’lardan alıyoruz. Kadınların örgütlendikçe kazanacağının, örgütlendikçe büyüyeceğinin bilinci ile Kadınlar Birlikte Güçlü ile yolu açıyoruz. Sürdürdüğümüz mücadele bizi farklı farklı yerlerden ortak mücadelemiz için birleştirdi. Hiçbir hiyerarşi gözetmeden her bir bileşenin sözünün belirleyici ve önemli olduğu bir yapıyı güçlendirmek kadın özgürlük mücadelemiz için bir sorumluluk yükledi omuzlarımıza. Böyle bir yapı böyle bir çoğulculuk hali ile bu günü örgütlemek hepimiz için heyecan verici oldu" ifadeleri yer aldı. 
 
FEHİME POYRAZ: KADINLAR HER YERDE 
 
Ardından kadın mücadelesine dair hazırlanan sinevizyonun gösterimi yapıldı. Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz, kadınlar olmadan hiçbir mücadelenin kazanılamayacağını ifade etti. Kadın mücadelesini hiçbir erkeğin engelleyemeyeceğini vurgulayan Poyraz, "Abdullah Öcalan kadınların hakkını vermiş ve kadınların kendi değerlerini anlaması gerektiğini, erkekleri yola getirmesini söylemiştir. Kadınlar her daim güçlüdür. Kadınlar cezaevlerindedir, zindandaki yollardadır, çocuklarının yanındadır,  yürekleri yanıyor ve her yerdedir. Kadınlar kendi değerlerini de bilmeli, yakınlarını da bilmeli, arkadaşlarını da bilmeli. Kadınlar zindanlarda yaşlandı, sakat kaldı yine mücadele ediyorlar ve düşmanın karşısında baş eğmiyorlar" diye konuştu. 
 
'SEVİNÇ VE SEVGİMİZİ ALMAK İSTİYORLAR'
 
İranlı kadınlar adına yapılan konuşmada, "İran'da Jîna Emînî'nin ardından bir milletin devrimi yaşandı. Emînî’nin ölümünden sonra onlar bizden yaşamayı, sevmeyi ve sevinci almak istediler. Onlar haklarımızı almak için bizden ağlamamızı ve yalvarmamızı istiyorlar. Biz aşk, sevinç ve düşüncelerimizle ayakta kalabiliriz" ifadeleri kullanıldı. 
 
Buluşmada söz alan kadınlar, işçi, göçmen, üniversiteli kadınlar, LGBTİ+, kadına yönelik şiddet ve aile yapısı üzerine konuşmalar yaptı. 
 
SONUÇ METNİ AÇIKLANDI
 
Son olarak buluşmanın sonuç metni okundu. Metni okuyan KBG üyesi Didar Gül, kadın mücadelesini büyütme kararlılığı ile politik sözü söyleme, saldırılara sokakta cevap vermek amacıyla buluştuklarını söyledi. Buluşmada kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik saldırılara dair tartışmalar yürüttüklerini belirten Gül, "Patriyarkal Aile Kıskacında Özgürlük Arayışı başlığında yaptığımız tartışmalarda; İktidarın aile politikaları, kadını aileye hapseden saldırıları ve aile içerisinde kadının görünmeyen emeği üzerine konuştuk. Aile kurumu ile çocuk istismarının örgütlenmesin teşhirine değindik. Aileyi koruma adı altında yürütülen nefret politikalarına karşı mücadele vurgusu yaptık" dedi. 
 
'KAZANMAK İÇİN HAZIRIZ'
 
Anayasa değişikliğinin sonuçlarını ve iktidarın aile politikalarına karşı mücadelenin önemini konuştuklarını aktaran Gül, "İstanbul Sözleşmesi’ni kazanma mücadelemizin devam edeceğini tekrarladık. Kadınların görünmeyen emeğini, ücretli emek içerisinde yer alan kadınların eşit ücret talebini, emek hareketi içerisinde kadınların pozisyonu ve bilinçlenme düzeyini ve taleplerini konuştuk. Üniversitelerdeki yoksulluğa, cinsiyetçi eğitime, erkek şiddetinin buralardaki yansımalarına ve mücadele dinamiklerine değindik. 
Bu salondan aldığımız güç ve motivasyonla illerde 'Kadınlar Birlikle Güçlü' sloganını büyütmek, mücadelemizi genişletmek, erkek egemenliğinin ve kapitalizmin karşısına dikilmek ve kazanmak için biz hazırız" diye konuştu. 
 
Buluşma kadın müzik grubu Susika'nın sahne almasıyla son buldu.