DEM coşkusu kent kent yayılıyor

img

HABER MERKEZİ – DEM Parti’nin kent kent, sokak sokak açtığı seçim bürolarına halkın yoğun ilgisi yer yer mitinglere dönüşüyor. Kent merkezinde düzenlenen yürüyüşlere binlerce kişi katılırken, halk belediyeciliğin önemi vurgulandı. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) il ve ilçelerde açtığı seçim büroları, yer yer mitinglere dönüştü. Dêrsim’de yapılan büro açılışına kent milletvekili Ayten Kordu ve Dersim belediyesi eş başkan adayları Birsen Orhan ile Cevdet Konak katıldı. Kitle, Turişmek Mahallesi’nden büro açılışının gerçekleştiği Çarşı’ya doğru araç konvoyu ile hareket etti. DEM Parti bayrakları ve “DEM Dema me ye” sloganlarının yükseldiği konvoy büyük bir coşkuyla kent merkezine ulaştı. Daha sonrasında ise seçim bürosuna doğru yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sırasında, “Jin jiyan azadî” ve “Biji berxwedana gelê Kurd” sloganları atıldı.
 
 
“Wurza Dem ame” şiarıyla açılışı gerçekleşen seçim bürosu önünde halk, Kirmançki kilamlar ile halaya durdu. Açılış etkinliğinde Dêrsim İttifakı bileşenleri ve belediye başkan adayları kısa konuşmalar gerçekleştirdi. Tüm Dêrsimlileri, Dêrsim İttifakı etrafında buluşmaya davet eden DEM Parti İl eşbaşkanları “Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi.
 
KORDU: KENTİMİZİ YÖNETECEĞİZ
 
DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, “Bütün Dêrsim halkımın vekili olarak çalışmaya devam ediyoruz. Önemli bir süreçteyiz. Faşizm her tarafı sarmış durumda. Her tarafta uyuşturucu yaygınlaştırıldı. Sömürge madenciliği var. Buna izin vermeyeceğiz. Yerel yönetimlerde demokratik ekolojik, kadın özgürlükçü belediyelerle kentlerimizi yöneteceğiz” dedi. “Hep birlikte belediyemizi alacağız, hep birlikte kazanacağız” diyen Kordu, “Dêrsim’de bulunan her arkadaşımızın bu süreçte alanda, mahallede, köyde çalışmaya çağırıyoruz. Kentimizi demokratik ekolojik kadın özgürlükçü paradigmamızla yöneteceğiz” diye belirtti. 
 
Kordu’nun konuşması sık sık “Dersim faşizme mezar olacak” sloganları ile kesildi. 
 
‘YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA KADAR’
 
Belediye eşbaşkan adayı Birsen Orhan, Şair Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiirini okudu. Orhan, “Denizlerin,  Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların yoldaşları merhaba. Sakinelerin, Aysellerin, Edibelerin, Nurhayatların, kadın yoldaşları merhaba. 90 gündür açlık grevinde olan hak ve irade gaspına karşı direnen tüm tutsaklara selam” diyerek, sözlerine başladı.
 
‘HIZIR YARDIMCIMIZ OLSUN’
 
Seçim bürosunun kapılarının “özgürlüğe ve kardeşliğe” açılması temennisinde bulunan Orhan, “Dêrsim hem dört dağ içinde hem de çok dert içinde. Bizler bu yaraları sarmak için buradayız. Kadın iradesiyle yerel demokrasiyle kentimizi yöneteceğiz. Dêrsim için DEM vakti. Bizler Dêrsimi devrimci yurtsever ahlakla ve akılla yöneteceğiz. Hızır yardımcımız olsun. Yolumuz açık olsun” dedi.
 
‘ALEVİ KENT HAFIZASINI AÇIĞA ÇIKARMAK İSTİYORUZ’
 
Sonrasında konuşan eşbaşkan adayı Cevdet Konak ise, DEM Parti’nin yerel yönetim deneyimine dikkati çekti. Kentteki güncel sorunlara vurgu yapan Konak, "Her mahallemizin sorunlarını komisyonlarımızda tartışarak, kısa, orta ve uzun vadede çözeceğiz. Dêrsim belediyesinin bütçesi halka açık olacaktır. Birlikte çözeceğiz. Burası en büyük Kızılbaş Kürt kentidir. Alevi kent hafızasını açığa çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından seçim bürosu, Barış Anneleri’nin kestiği kurdele ile açıldı. Zılgıtlarla büroya giriş yapan partililer, yeniden halaylara durdu.
 
ÇEWLÎG
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cewlîg İnönü caddesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il eşbaşkanları, eski milletvekili Erdal Aydemir, kent milletvekili Ömer Faruk Hülakü ve Cewlîg Belediyesi Eşbaşkan adayları Aydın Bürçün ile Çiçek Ariç’in yanı sıra birçok yurttaş katıldı. Açılışta sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları atıldı.
 
Açılışta konuşan milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Kürt özgürlük mücadelesinin yerelden başladığını dile getirdi. Çewlîg’i halkla birlikte yönetmeye geldiklerinin altını çizen Hülakü, “Çewlîg deprem bölgesi ve biz Ankara’dan talimat alıp yaşamak istemiyoruz, kendi kendimizi yönetmek için buradayız” dedi. 
 
‘GENÇLER KENDİ TOPRAKLARINDA YAŞAYACAK’
 
Belediye Eşbaşkan adayı Çiçek Ariç ise, Çewlîg Belediyesinin kapılarını halka açacaklarını söyledi. Ariç, “O dört duvar sadece gidip fatura ödeyeceğiniz bir yer değil, bütün Çewlîg halkına açık olacak. Biz size şunu diyoruz; Çewlîg’in yüzünü ve rengini değiştireceğiz. Çewlîg ekolojik bir kent olacak.  Gençlerimiz kendi topraklarında kendi dilleri, kültürleri ile yaşayacak. Biz bunun sözünü veriyoruz” dedi. 
 
‘UMUTLARIMIZ ÇALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
 
Eşbaşkan Aydın Bürçün da, konuşmasına cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkati çekerek, başladı. 31 Mart seçimlerini Çewlîg halkının dört gözle beklediğini dile getiren Bürçün, şöyle devam etti: “Halkımıza sözümüz olacak geçmiş dönemlerde iktidar partisinin yaptığı talan, rant ve bütün yolsuzluklarının fotoğraflarını çekip halkımızın görebileceği şekilde Belediyeye asacağız. DEM Parti olarak halkın ve umudun partisiyiz. Aldığımız bütün kararlarda halkımızın düşüncesini alıp hayata geçireceğiz. Bizim umutlarımızı bir daha çalmalarına asla izin vermeyeceğiz.” 
 
Konuşmaların ardından büro açılışı zılgıtlarla gerçekleştirildi. 
 
RIHA
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Riha İl Örgütü, belediye eşbaşkan adaylarıyla kentte bulunan basın emekçileriyle bir araya geldi. Yapılan basın toplantısına DEM Parti Riha İl Eşbaşkanları, il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ve kentte bulunan sivil toplum örgütleri ile insan hakları savunucuları katıldı. 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, “Tüm kazanımlarımız ve projelerimizle burada olmaya devam edeceğiz. Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz” dedi. Ardından konuşan DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, “Halkın malını halka geri vereceğimiz bir belediyecilik yapacağız” diye konuştu. 
 
HALKÇI BELEDİYECİLİK
 
Yerelde kurumsallaştırılmaya çalışılan tek devlet, tek kişi siyasetine karşı çoğulcu bir belediyecilik yapacaklarını dile getiren Riha Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülşen Özer, iktidar partinin imar ve kent politikalarını eleştirerek, betonlaşmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Özer, “Urfa’da bir meydan yok, betondan bir kente dönüşmüş durumda. İl ve ilçe belediye eşbaşkanlarımızla bu şehri nasıl güzel ve yaşanılır bir hale getireceğimizi konuşacağız. Urfa’yı bir su ve tarım kenti projelerimizi de bunun üzerine kuracağız. Halkçı bir belediyecilikle halkımızı da içerisine katarak bu şehri bir cennete çevireceğiz. Başkan adaylarımızın hepsiyle aynı yolu paylaşarak yürüyeceğiz” diye belirtti. 
 
ERKMEN: HALKLA BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ
 
Mevcut belediyecilik anlayışlarını eleştiren Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Celaledin Erkmen, bu anlayışlarla belediyelerin yerelden koparılarak merkezden yönetilmeye çalışıldığını hatırlattı. “Arkadaşlarımızla birlikte bizi destekleyen bizi başkan olarak görmek isteyen halkımızın taleplerine cevap olmaya çalışacağız” diyen Erken, yapacakları belediyeciliği şöyle tanımladı: “Bizi yöneten otoriter, tekçi anlayışın sağlığa, ekonomiye, eğitime, sosyal yaşama bakış açısı neyse yerel yönetimlere de bakış açısı farklı değil. Merkezi otoriteye bağlı kişinin 2 dudağı arasından çıkanı esas alan yerel yönetim şekli. Bizim bakış açımız ise adem-i merkeziyetçiliğin güçlendirilmesi, yerelden yönetimin güçlendirilmesidir. Bunu sadece belediye başkanları ile değil orada bulunan tüm sivil toplum örgütleriyle ortaklaşarak, ortak karara dönüştürerek hizmete dönüştürülmesidir. Dolayısıyla muhtarlar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri bu memleketin yönetiminde birinci dereceden söz sahibi olacak. Biz bu görevi halkımızla birlikte yürüteceğiz. Kendimizi asla duvarların arkasına, kapıların arkasına gizlemeyeceğiz. Seçim döneminde neredeysek seçim sonrası da orada olacağız. Kendini bu halktan saklayan anlayış bu halkı yönetmeye talip olmamalıdır. Biz açık ve net tüm kaynaklarımızla bu halkın yararına en güzel şekilde kullanma sözü veriyoruz. Biz buradaki rantı birilerine peşkeş çekmeyeceğiz. Birilerinin şirketini zengin etmek için kullanmayacağız. Bu muslukları biz halka akıtacağız.” 
 
Toplantı, soru cevaplar ardından sona erdi. 
 
MÛŞ 
 
DEM Parti Mûş’ta ilk seçim bürosunun açılışı ve adaylar için karşılama programı düzenledi. Mûş’un Kop (Bulanık)  ilçe çıkışında bulunan üç yolda yüzlerce yurttaş bir araya geldi.  Burada şarkılar eşliğinde halaya duran halk, eşbaşkan adaylarını karşıladı.  Konvoy şeklinde büronun açılacağı İstasyon Caddesi’ne doğru yola koyulan kitle, yol boyunca korna çalarak, coşkularını yükseltti. Yol boyunca çevredeki yurttaşların yoğun ilgisi ve coşkusu dikkat çekti. 
 
Konuşmalar öncesi kitle büyük bir coşku, zılgıt, alkış ve sloganlarla büro önünde halay çekti. Yediden yetmişe her kesimden yurttaşların katılım sağladığı aday tanıtımı ve büro açılışı Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. İl ve ilçe eşbaşkan adayları tek tek tanıtıldı. Ardından ilk olarak DEM Parti Mûş belediye eşbaşkan adayı Tuba Sayılgan konuştu.
 
‘HALKIMIZIN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ’
 
Sayılgan, “31 Mart’ta hep birlikte başaracağız. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere hep birlikte birbirimize sahip çıkacağız. Büyük bir mücadele ile başaracağız” dedi. 
 
Mûş Belediye Eşbaşkan adayı Sırrı Söylemez de “Özgür bir yaşam için bir araya geldik. Tek bir amacımız var halkımıza ilaç olmak. Halkımızın verdiği güveni asla boşa çıkarmayacağız. Bu göreve layık olmaya çalışacağız. Mûş’u daha güzel bir şehir haline getirmek için çalışacağız.  Bu yolda bize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Bu yolda sizlerle yürümek bizim için büyük bir onurdur” diye belirtti. 
 
DEM Parti bayraklarıyla donatılan büro, kadınların zılgıtları eşliğinde açıldı. 
 
ANKARA
 
DEM Parti Mamak Belediyesi Eşbaşkanları aday tanıtım etkinliği düzenlendi. DEM Parti Mamak İlçe Örgütü binası önünde yapılan etkinlikte, seçim startı verildi. Etkinliğe DEM Parti İl ve ilçe örgütü yöneticileri ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
 
Açılış konuşmasını yapan DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Mustafa Kartal, Ankara, seçimlerin kendileri açısındaki önemine dikkati çekerek, tutsak bulunan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak’ı selamladı. Ardından Mamak Belediyesi Eşbaşkan adayları Elif Kaya ile Mustafa Uğur Akkaya ise seçimlerin önemine dair birer kısa konuşma gerçekleştirdi. 
Etkinlik halaylar eşliğinde devam etti. 

AGİRÎ

DEM Parti Agirî belediye Eşbaşkan Adayları Hazal Aras, Mehmet Akkuş ile beraberindeki heyet seçim çalışmaları kapsamında kentte bir dizi ziyaretleri gerçekleştirdi. Agirî’deki bugün gerçekleşen ehliyet sınavı direksiyon sınavına giren adayları ziyaret eden eşbaşkanlar daha sonra, DEM Parti seçim bürosunda düzenlenen dengbêj etikliğine katıldı. Eşbaşkanlar daha sonra Fırat Mahallesinde bulunan esnafları ziyaret etti. Eşbaşkanların  son durağı ise, kent meydanında kurulan Cumartesi Pazarı esnaf ziyareti oldu.

Büyük bir ilgi ile karşılanan eşbaşkan adayları halkın sorunların dileyerek not etti. Eşbaşkanlar, Agirî’nin yaşanabilir bir kent olması için ellerinden geleceklerini yapacaklarını altını çizerek, birlikte kazanacaklarının mesajını verdi. 

COLEMÊRG

DEM Parti Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Düzenlenen coşkulu etkinliğe, DEM Parti Colemêrg milletvekilleri Öznur Bartın, Onur Düşünmez, DEM Parti ve DBP Colemêrg il, ilçe örgütleri, belediye eşbaşkanları ve Barış Annelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. İlçenin Biyardir (Narlı) köyünde yüzlerce kişi adaylarını halaylar ve coşkuyla saatler öncesinden bekleyişe koyuldu. Burada karşılanan Çelê Belediye Eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Arafat Çetinkaya onlarca araçlık konvoyla ilçe merkezine doğru yola çıktı.

Konvoy içerisinde bulunan yüzlerce kişi ilçe belediyesi Eşbaşkanları ve partili heyetle seçim bürosunun bulunduğu noktaya kadar, “Bijî berxwedana zindanan”, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana Çelê” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüdü. 

‘ZAFER ŞİMDİDEN BİZİMDİR’

Çelê’nin, “Burası Kurdistan’dır” diyenlerin yeri ve yaşam alanı olduğunu belirten DEM Parti’li Onur Düşünmez, Çelê’nin, Kürtçeyi konuşamayanların, hırsızlık ve talancı zihniyetlerin yeri olmadığını vurguladı. Düşünme, “31 Mart’ta kimseye baş eğmediğimiz göstereceğiz. Nasıl ki,  Seyit Rıza, Şêx Said, Abdullah Öcalan ve Selahattin Demirtaş baş eğmedi, bizler de her zaman burada olarak duruşumuzu göstereceğiz. Burası Askerlerin değil halkın yeridir. Halk gelip, belediyelerini de alarak iradelerini temsil edecek. Çelê halkı bu duruşuyla gerekli cevabı vermiştir ve zafer bizimdir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Barış Anneleri öncülüğünde barışın temsili olan beyaz renkteki kurdele kesilerek seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılış çekilen, “Şêxanî” halaylarıyla son buldu.

ELIH

DEM Parti Êlih İl Örgütü tarafından merkezi seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Gap Mahallesinde bulunan seçim bürosu büyük bir coşku ve yoğun katılım ile açılışı gerçekleşti. Açılışa DEM Parti Milletvekilleri Ömer Öcalan, Zeynep Oduncu, TJA, Barış Anneleri Meclisi, belediye eşbaşkan adayları Gülistan Sönük ile Mehdi Öztüzün ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan büro açılışında ilk olarak eşbaşkan adayı Gülistan Sönük konuştu.

Kürt halkının basık ve zulüm ile karşı karşıya kaldığını belirten Sönük, “Kürt gençleri apolize edip gerçeklerinden uzaklaştırmak istiyorlar. Fuhuş ve uyuşturucu ile gençleri partiden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.  Bu halkı tecrit altında tutup ölüm ile karşı karşıya bırakmak istiyorlar. Kadını köle gören bir devlet aklı var. Kürt kadını şahsından Kürt halkını boğmak istiyorlar. Buna karşın kentimizi de kendimizi de koruyacağız ve tüm kirli politikalarını boşa çıkaracağız” dedi.

BİRLİK ÇAĞRISI

Diğer eşbaşkan adayı Mehdi Öztüzün ise barış ikliminin sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu barış ikliminde halklar kazanacak.  Bizler seçim partisi değiliz dediğimizde ağırlaştırılmış tecritten konuşmak istiyoruz. Ortadoğu da birilerin planı var. İmralı Adası’nda bu işi çözebilecek güç var. Tecridin derhal sona ermesi gerekiyor. Birlik olmamız lazım. Gülistan yoldaşın öncülüğünde beraber tekrar bu halkı bu psikolojiden kurtarıp coşkulu bir hale getirmek için işe koyulma sözü veriyoruz. Biz başaramadığımızda halkımız bizden hesabı soracak. Birlik için çalışma yürüteceğiz” diye konuştu.

ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

Êlih Milletvekili Zeynep Oduncu, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm” şiarıyla 1 Şubat’ta başlatılan Özgürlük Yürüyüşü’ne dikkat çekti. Oduncu,  “Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için şehir şehir, ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle yürüdük. Biliyorsunuz ki Abdullah Öcalan ile 2015 yılında bir görüşme sağlandı. O dönemde ne insan kanı döküldü ne de savaş oldu. Şimdi de yeniden bir görüşme sağlanmalı. Kürt halk Önderinin üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve bir an önce özgürlüğüne kavuşmalı. Özgürlük yolundaki mücadelemiz çözüme ulaşana kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

Riha Milletvekilli Ömer Öcalan ise AKP-MHP-HÜDA-PAR ortaklığına değinerek, “Bu kentte Kürt halkını katledenler  gelip bu halktan oy istiyor. Bugün Gazeteci Cengiz Altun’un ölüm yıl dönümü. Bu kentte insanlar sokak ortasında öldürüldü. Gazeteciler katledildi.  Milletvekilli katledildi. Siyasetçi katledildi. Bu halkın çocukları katledildi. Bunu yapanlar şimdi gelip, dil, din siyaseti yapıyorlar. Bu halkın bunlara vereceği cevap nettir. Biz sizi tanıyoruz. Sizin kim olduğunuzu biliyoruz” dedi.

Konuşmalar ardından büro açılışı yapıldı. Büro açılışı ardından Êlih halkı “Bê serok jiyan nabe” , “Bijî serok Apo” ,”Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana zîndanan” sloganları eşliğinde halaya durdu.

AMED

Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesinde de DEM Parti Rezan Belediye eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Selahattin Eyyubi Caddesi üzerinde dükkan dükkan gezen eşbaşkan adayları, halkın sorunlarını dinledi. Mahallede büyük bir coşku ile karşılanan belediye eşbaşkan adayları, semt pazarında da seçim çalışmalarını sürdürdü. Kayyımlara karşı tepkisini dile getiren yurttaşlara, DEM Partili belediye eşbaşkan adayları, kayyımların yarattığı talanın önüne geçerek, halkla birlikte 31 Mart’tan sonra belediyelerini yöneteceklerinin sözünü verdi. 

Diğer başlıklar

00:32 Pasûr’da uzman çavuş, park nedeniyle tartıştığı genci tehdit etti
23/04/2024
23:08 Özgür Basına yönelik saldırılar Avrupa'da protesto edildi
21:39 Siyaset Bilimci Oğuz: Türkiye'de sendikalaşma oranı yüzde 10
21:05 Soykırımda yakınlarını kaybetti: Ermeni halkı ölüm yolculuğuna çıkarılıyordu
20:19 Tunus açıklarında 19 mültecinin cenazesine ulaşıldı
20:13 Amed Tiyatro Festivali 6'ncı gününde
19:04 Aykol: Özgür Basına yönelik saldırı daha büyük bir operasyonun habercisi
18:50 30 yılın ardından özgürlüğüne kavuşan Bakay’a kitlesel ziyaret
18:44 TJA ve DEM Parti'den Makbule Özer için tahliye çağrısı
18:31 ABD’den 86 sayfalık Türkiye raporu: Kürtler tehdit ve şiddete maruz kalıyor
18:01 Fırat Nehri kıyısında onlarca martı ölü bulundu: Nedeni siyanür mü?
17:54 Makbule Özer’in ailesine ziyaret
17:32 AP Üyesi Villumsen: Erdoğan zulmünün AB'de yeri yok
16:58 DEM Parti ve HDK: Özgür Basın diz çökmeyecek
16:51 Şenyaşar: Bana dava açan Erdoğan failleri neden tutuklamadı?
16:45 Gazetecilerin gözaltına alınmasına itiraz
15:58 AYM kararına rağmen çocuğuyla birlikte cezaevine konuldu
15:41 KNK: Erdoğan’ın yeni savaşı tüm Ortadoğu için bir tehdit
15:29 Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor
14:47 Gazeteciler: Kürt medyası hiçbir zaman susmadı
14:45 Hatimoğulları'ndan 'Demokratik Anayasa' çağrısı
14:44 DİSK’in Taksim başvurusu reddedildi
14:21 Amed’de Makbule Özer protestosu
13:34 Gözaltındaki gazetecilere avukat kısıtlılığı
13:27 HDK, DBP ve DEM Parti: Özgür Basın’ın yanındayız
13:15 Saldırılara karşı Özgür Basın etrafında kenetlenme çağrısı
12:37 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:22 Farqîn Belediyesi kayyımın taşınmaz devir kararlarını iptal etti
12:21 Amed’de 5 yılda 200’den fazla petrol arama-çıkarma sahası açıldı
12:20 Gözaltına alınan gazeteci sayısı arttı
11:50 Kadıköy'de yapılacak Ermeni Soykırımı anması yasaklandı
11:46 Özgür Basın'a dönük gözaltılara tepki yağdı
11:33 Stêrk ve Medya Haber: Halkımızın sesi soluğu olmayı sürdüreceğiz
11:21 Gazeteci Arslan: TV’lere saldırı savaş politikalarından bağımsız değildir
10:44 DFG ve MKG: Saldırılar Özgür Basını yıldıramaz
10:23 Gazeteci Özdemir: Savaş biraz daha uzar ama sonuç değişmez
10:09 Emine Şenyaşar'a ‘Erdoğan'a hakaretten’ dava
10:01 Kazaların eksik olmadığı yol onarılmıyor
09:32 Malezya'da askeri helikopterler çarpıştı: 10 ölü
09:27 Eylemdeki tutsağın annesi: Çözüm İmralı kapılarının açılmasıdır
09:10 Gazeteci Ahmet’ten 182 gündür haber yok
09:06 4 saatlik baskında teknik malzemelere el konuldu
09:04 Tutuklanan zihinsel engelli Gezer’in avukatı: Cezai ehliyeti yok
09:03 AKP'li vekillerin uçak biletleri kayyımdan
09:00 Tutsaklar ‘özgürlük’ eyleminde
09:00 Ermeni Soykırımı 109’uncu yılında
09:00 1 Mayıs’a çağrı: Özgürlük için Taksim Meydanı’na
09:00 Dağlarda bahar rüzgarı esiyor
09:00 23 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:41 Özgür Basın çalışanları gözaltına alındı
06:11 Stüdyoları basılan Stêrk ve Medya Haber TV'den çağrı
06:00 Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına polis baskını
22/04/2024
23:41 İsviçre’de Metîna’ya yönelik saldırılar kınandı
22:48 TAJÊ’den Irak devletine: Türkiye’nin ortağı olma
22:23 Gever’de tutuklanan 12 kişi tahliye edildi
21:24 İSİG: Çocuk işçiliğe karşı 1 Mayıs’a
20:42 Şirnex’te 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı
19:48 İzmir’den kadınlar: Özel savaş politikalarına dayanışmayla cevap vereceğiz
18:50 Parti ve derneklerden Şenyaşar’a destek
18:20 Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı
18:03 Öğretmen Sendikası’ndan Milli Eğitim Bakanlığına 15 bin imza
17:13 Serêkanîyê Belediyesi tebrik çiçeklerinin gelirini SMA hastasına verdi
17:03 Kayyımdan alınan Tûşba Belediyesinin borcu 237 milyon 374 bin 774 TL
16:35 Hazine 31.6 milyar lira borçlandı
15:06 Bagok’ta yasak sonrası bombardıman ve silah sesleri
14:38 Êlih’te kayyım 3 milyar 53 milyon 977 bin TL borç bıraktı
14:25 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı
14:24 DEM Parti PM sonuç bildirgesi: Alacakaranlığa karşı ilk ışık yakılmıştır
14:06 İki dönem kayyımla yönetilen Kop Belediyesi’nin borcu açıklandı
13:16 Bakırhan’dan JINNEWS ve MA’ya ziyaret
13:05 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Yeni dönem yol haritamız Üçüncü Yol siyasetiyle örülecek
12:49 DEM Parti Kürt gazetecilere yönelik baskıyı Meclis’e taşıdı
12:18 Bagok’taki 5 alanda ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilanı
11:23 Kargon var denilerek çağrılan genç gözaltına alındı
11:19 Dersim’de 5 gözaltı
11:03 KDP Erdoğan ziyareti öncesi Hewlêr caddelerine Türk bayrakları astı
11:02 Gever kayyımı milyonları emniyet, kutlama ve kadayıfa harcamış
10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı