Gazeteci Aktan: 'Etki ajanlığı' düzenlemesindeki amaç susturmak

img
İSTANBUL - “Etki ajanlığı” düzenlemesiyle gazeteci ve muhalefetin susturulmak istendiğini belirten gazeteci İrfan Aktan, "Şimdiye kadar bu fiilen yapılıyordu, artık hukuk eliyle de yapılmak isteniyor” dedi. 
 
Meclis’e sunulması beklenen 9’uncu Yargı Paketi taslağında yer alan “etki ajanlığı” düzenlemesine dair tartışmalar devam ediyor. Düzenlemeye göre, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda Türk vatandaşları veya kurum ve kuruluşları ya da Türkiye’de bulunan yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıranlar hapis cezası ile cezalandırılacak.” Düzenlemenin yasalaşması halinde ise, eleştirel haber yapan gazeteciler ve hükümetin politikalarını araştıran sivil toplum örgütleri "etki ajanı" ilan edilip yargısal sürece tabi tutulabilecek.
 
İktidarın düzenlemeye neden ihtiyaç duyduğu, muhalefetin neden karşı çıktığı ve düzenlemenin nasıl bir tehlike barındırdığını gazeteci İrfan Aktan ile konuştuk.
 
Gazeteci İrfan Aktan
 
AMAÇ SUSTURMAK 
 
İktidarın düzenlemeyle gazetecilerin ellerinde kalan tüm haklarını almaya çalıştığını belirten Aktan, gerek bu düzenleme gerekse de “sansür yasası” ile iktidarın gazetecileri ve toplumu susturmayı amaçladığına dikkati çekti. Gazetecilik mesleğinin iktidar tarafından “suç” haline getirilmek istendiğinin altını çizen Aktan, düzenlemenin gazeteciliğin sonunu getireceğini söyledi. Aktan, “Meslektaşlarımız gözaltına alındığında ve tutuklandığında, ‘gazetecilik suç değildir’ diyoruz. Çünkü yasada böyle bir suç yok. Gazetecilik dünyanın hiçbir yerinde de kriminalize edilemez. Ama iktidar, gazetecilik faaliyetini açık bir biçimde suç haline getirecek bir düzenlemeye meyil ediyor. Çünkü yaptığımız bir haberin, aldığımız bir demecin, uzun süre takip ettiğimiz bir araştırmanın kamuoyu yaratması ya da etki yaratması halinde ve iktidarı rahatsız etme olasılığı çok yüksek olduğuna göre her an ‘etki ajanlığı’ yaftasıyla kendimizi yargıcın karşısında bulabiliriz” diye belirtti.  
 
'ULUSLARARASI ALANI DA ETKİLEYECEK'
 
Bu düzenlemeden uluslararası alanda yürütülen mesleki faaliyetlerin dahi etkileneceğini belirten Aktan, “İktidar, medya alanını tamamen satın aldığı ve domine ettiği için iş çevreleri ve girişimciler, alternatif medyaya yatırım yapamıyorlar ya da bu alana girmeye korktukları için alternatif medya organları bağışlarla Avrupa Birliği'nden (AB) veya çeşitli vakıflardan gelen fonlarla faaliyet yürütüyor. Gerçi bunun da çok azaldığını duyuyoruz. AB’den destek alarak faaliyet yürüten bir gazete ya da web sitesi pekala bu yasa kapsamında kriminalize edilebilecek ve yargı konusu yapılabilecek” ifadelerini kullandı. 
 
SANAL MEDYA KULLANICILARI HEDEFTE
 
Düzenlemenin sadece gazetecileri ilgilendirmediğine işaret eden Aktan, sanal medya kullanıcılarının da bundan etkileyeceğini dile getirdi. Aktan, “Diyelim ki bir polis şiddetine maruz kaldınız ve bunu gösterdiniz, buna karşı bir kamuoyu yaratmaya çalıştınız. Yahut bir hak ihlaline karşı sosyal medyada bir hashtag açtınız ve bu gündem oldu; bu da kapsama alınacaktır.  Devletin yararına ya da devletin üstün yararına aykırı kamuoyu yaratmaktan kendinizi içeride bulabilirsiniz” dedi.
 
‘GAZETECİLİK SUÇ KILIFINA SOKULUYOR’
 
İktidarın sınır ötesi operasyonları gündeme getirdiği bir süreçte düzenlemenin gündeme getirilmesini “manidar” bulan Aktan, olası sınır dışı operasyonlarda  yapılacak haberlerin  “suç” sayılacağına dikkati çekti. Aktan, “Gazeteciler olarak iktidarın bir skandalı ya da eleştirilebilir herhangi bir faaliyeti konusunda muhalif görüş ve demeç alma bizim açımızdan suça dönüştürülebileceği için muhalif seslere mikrofon uzatamayacak hale geleceğiz. Dolayısıyla muhalif sesler de sesini duyurabilecek mecra bulamayacak. Bu tam anlamıyla böyle olacak demiyorum ama iktidarın arzuladığı, hedeflediği ve varmak istediği nihayet bu. Örneğin; Afrin'e benzer bir harekat düzenlendiğinde bunu yazan gazeteciler, eleştirel ifade edenler yargılanmıştı. Ama şimdi artık bu konuda haber de yapılamayacak hale gelinecek. Dolayısıyla iktidar, gazeteciliği tamamen ya da büyük ölçüde kriminalize eden, suç kılıfına sokan bir düzenleme yapıyor. Şimdiye kadar bu fiilen yapılıyordu, artık hukuk eliyle de yapılmak isteniyor” diye belirtti. 
 
‘KAMUOYU TEPKİSİ MİNİMİZE EDİLECEK’
 
Türkiye’de gazeteciliğe dönük baskıların yeni olmadığının altını çizen Aktan, “Ancak ‘etki ajanlığı’ kavramı burada çok kritik. Şimdi birini gazeteci olarak içeri atmanızla, birini ajan olarak içeri atmanız arasında bir fark var. Ajan diyerek içeri attığınızda, kamuoyu ilgisini minimize etmiş veya içeri attığınız kişiyi daha rahat kriminalize etmiş olursunuz.  Zaten bilinmeyeni nakleden bir iş yapıyoruz, mesleğimiz bu. Ya da bilinen bilgileri yorumluyoruz. Gazetecilik budur. Ama şimdi ona ‘etki ajanlığı’ yaftası yapıştırdığınız zaman tamamen bu faaliyeti yasa dışı hale getiriyorsunuz” dedi.
 
‘BEDELİNİ HERKES ÇEKER’
 
Bu düzenlemenin yasallaşması halinde bedelini sadece gazetecilerin değil tüm toplumun çekeceğini söyleyen Aktan, şunları belirtti: “Yasaklarla gazetecilik çökertilebilir. Evet, gazeteciliği çökerten, gazeteciliği imkansız hale getiren ülkeler de var. Ama gazeteciliğin çökmesi sadece bir mesleğin çökmesi değil, bir bütün olarak o ülkede bilginin aktarımına dair ahlaki kaidelerin de çökertilmesi anlamına gelir. O zaman buyrun bakalım nasıl baş edeceksiniz? Eğer bir iktidar, hiçbir faaliyetinin eleştirilemeyeceği bir sistem kurmaya çalışırsa, o zaman her türlü manipülasyonla da karşı karşıya kalabilir. Savaş politikalarını, ekonomi politikalarını eleştirmeyeceksiniz. Polisin hak ihlallerinden bahsetmeyeceksiniz. Kadın cinayetlerinin kaynağından söz etmeyeceksiniz. Kürtlere yapılan zulmün z'sini bile ağzına almayacaksınız. Çok basit bir örnek ama Diyarbakır Hapishanesi’nde Esat Oktay Yıldıran'ın yaptığı baskılarda buydu. ‘Buradan benim istediğim robot olarak çıkacaksınız’ dedi. Sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Bu ülkede Diyarbakır Hapishanesi’nde Kürtlere uygulanan işkencenin, zulmün yarattığı toplumsal siyasal sonuçları biliyoruz, bedellerini görüyoruz. Gazeteciliği yasaklamanın da bedelini sadece biz çekmeyeceğiz.”
 
‘SORUMLULUK MUHALEFETE DÜŞÜYOR’
 
Araştırmacı gazeteciliğin çok daha zorlanacağını söyleyen Aktan, “Gazeteciliğin tıkıldığı tabuta son çivi çakılacaktır. Gazeteciliği zorlaştırabilirler ama bitiremezler. Hedefleri bitirmek bu çok açık.  Ama sürgüne gitmiş çok sayıda gazeteci var. Onlar yapar. Daha anonim bir biçimde insanlar, isim vermeden, haber kaynağını aktarmadan da bilgileri öyle veya böyle yayacaklardır. Bence muvaffak olamayacaklar. Etkin bir muhalefet olursa bu tasarı kanuna dönüşmeyebilir. Asıl sorumluluk parlamentoya düşüyor. Biz gazeteciler, başımıza konmak istenen demoklesin kılıcına karşı ne yapabiliriz? Ancak bu tür programlarla gazeteciliği ne hale sokmaya çalıştıklarını anlatabiliriz. Ama burada esas vazife tabii ki yasayı yapan, parlamentoda yasayı kabul eden veya reddedenlere düşüyor. Muhalefete ciddi bir görev düşüyor. Mesele parlamentoda el kaldırıp bir yasanın geçmesini onaylamamakla değil, aynı zamanda toplumsal muhalefeti de örgütlemek ve bir bütün olarak bu gidişata dur demek gerekiyor. Biz susarsak herkes susar” ifadelerini kullandı. 
 
‘HAKİKATİ AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Her koşulda hakikati aktarmaya devam edeceklerini belirten Aktan, son olarak “Hakikati aktarmanın bin bir yolu vardır. Yeni yollar bulacağız. Yasayı bir şekilde geçecek, delecek yeni bir dil, yeni bir kelime, kelimeler icat edeceğiz mecburen” dedi.
 
MA / Ferdi Bayram

Diğer başlıklar

20:51 HDK davasında tanık hakkında zorla getirilme kararı
20:47 Hastanede bekletilen Dağ'ın cenazesi alındı
20:26 Madımak Katliamı açıklaması: Devletin Alevi’si olmayacağız
20:21 Amed Barosu’ndan Bahçeli’ye yanıt: Dilimiz, hukuk ve adaletin dilidir
20:00 Hüda Kaya hakkında tahliye kararı
19:52 Hilal Kar katledildiği yerde anıldı: Katil hala yakalanmadı
19:43 AKP’li Ensarioğlu DEM Parti'li Beştaş’a hakaret etti, üzerine yürüdü
18:51 Tecridi inkar eden Bakan Tunç’a raporlar sunuldu
17:54 Colemêrg’te nöbet eylemi başlıyor: Sonuç alana dek sürecek
17:22 Xarpêt’te kadın katliamı
17:20 Ekolojistler yangın bölgesinde: Ekolojik mücadele hayatidir
16:51 Cinsel saldırı davası: Yeni savcı ceza istedi
16:37 12'nci yılına giren 'Özgürlük Nöbeti'nde 7 temel talep
16:19 Kazım Koyuncu anıldı: Kardeşçe yaşamı sahiplenmemizi istedi
15:57 Taziyede bakan yardımcısı ve AKP'lilere 'devlet yoktu' tepkisi
15:53 Wan’da Haziran ayında karla mücadele
15:52 Gazze’de 200’den fazla insani yardım çalışanı öldürüldü
15:30 DEM Parti ‘kayyıma karşı’ mitinge çağrı bildirisi dağıttı
15:29 Amed Büyükşehir Belediyesi: Yangın elektrik tellerinden kaynaklı!
15:27 Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü
15:21 Kadın katliamlarına tepki: Sorumlusu AKP-MHP iktidarı
15:17 Özel: Raporlar DEDAŞ’ın yangına davetiye çıkardığını gösteriyor
15:16 İşçileri taşıyan araç kaza yaptı: 3’ü ağır 8 yaralı
15:07 Çocuğun istismarıyla suçlanan muhtarın tutuklanma talebine ret
14:52 Kercews’te yaşamını yitiren Dağ’ın cenazesi hastanede bekletiliyor
14:40 İHD’den mülteci hakları için acil çözüm önerileri
14:03 Gazeteci Sezgin Kartal beraat etti
13:51 Suluca ve Alanya cezaevlerinde ihlaller
13:37 DBB itfaiyesinde seferberlik hali: İzinler iptal edildi
13:19 CPT eski Başkanı Palma: Öcalan için harekete geçilmeli
12:53 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı başvurusu
12:42 Bakırhan: Yangın felaketinin baş sorumlusu DEDAŞ'tır
12:29 Bahçeli Meclis’te rahatsızlandı
12:17 Gazeteci Kaya'nın duruşması ertelendi
12:04 Oturarak konuşan Bahçeli, Amed Barosu'nu hedef aldı
12:01 İkinci Kobanê Davası başladı: Tek başımıza kalsak da yalana sarılmayız
11:55 DBB Eşbaşkanı Bucak: Kayyım 8 yılda itfaiyeye hiçbir yatırım yapmamış
11:46 Yaralı hayvanların tedavileri sürüyor
11:34 DTSO’dan Vali Su'ya 'Helal etmiyoruz' yanıtı
10:41 Şehmus’a ağıt
10:40 Galata Kulesi'nde 'Kayyum defol' pankartı
10:12 Hatimoğulları: AKP, Kürtlere diz çöktüremediği için bu davayı tezgahladı
10:09 ‘Konuş, sen nerelisin’e dava: Seçmenin oy kullanması engellenmiş!
09:38 Tutsakların özgürlük eylemi 212’nci gününe girdi
09:27 ATM'lerde para çekme limitleri artırıldı
09:24 Gazetecilere verilen cezaların gerekçesi: Haberle moral verdiler!
09:18 DTSO Başkanı Kaya: Saldırıların üzerine gidilmeli
09:17 Aydınlardan kayyım tepkisi: Kürtlerin varlığı hedefleniyor
09:16 İmralı'da mutlak tecrit 40’ıncı ayında
09:15 Gazeteci Oremar: İran'da Kürtler sandığa gitmeyecek
09:09 Sendika temsilcilerinden 'kayyıma geçit yok' mitingi çağrısı
09:07 Gabar'da 'petrol güvenliği' gerekçesiyle kalekollar yapılıyor
09:05 Cezaevi direnişi: Mücadelemiz hem fiziki hem düşünsel özgürlüktür
09:03 Colemêrg’in seçilmişleri 5 yıllık hizmette kararlı
09:00 25 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:36 Türkiye’den Amêdiye’ye askeri sevkiyat
08:20 Manisa’da 5.0 büyüklüğünde deprem
24/06/2024
23:36 Starbucks ve Burger King'e saldıran 16 kişi serbest
23:29 Meletî’de art arda iki deprem
22:23 Karabük’te erkek şiddeti
22:10 DİK'ten Hüda Kaya için duyarlılık çağrısı
21:57 İstanbul’da nöbetteler: Kayyım politikaları ekolojik saldırılardan bağımsız değil
21:29 Veterinerler: Yaşatmak için yemin ettik, korumak için birlik oluyoruz
20:58 Amed Barosu, yangını soruşturan savcılarla görüştü
20:32 CHP Sözcüsü: Ülkede yangın çıkıyor, AKP’liler üzerine alınmıyor
20:15 Halk kararlı: Sadece kayyım değil bu iktidar da gidecek
18:59 CHP'li heyeten Amed Büyükşehir Belediyesine ziyaret
18:54 Amed Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları için harekete geçti
18:09 Gazze’de 20 binden fazla çocuk kayıp
16:58 CHP'li Başarır: Yangın alanı afet bölgesi ilan edilsin
16:33 Karatepe: İktidarın anlayışında bir değişim iradesi görmedik
16:24 397 Êzidî Şengal’e geri döndü
16:20 Kayyımın daire başkanı İŞKUR İl Müdürlüğü’ne atandı
16:10 Cezaevleri önünden seslendiler: Tecrit barışa giden yolun önündeki tek engeldir
16:04 DEM Parti'den Amed-Mêrdîn yangını için 'afet bölgesi' teklifi
15:54 Madımak Katliamı'nın 31’inci yıldönümü: Unutmadık unutturmayacağız
15:53 Cinsel saldırı davasında yarın karar bekleniyor
15:49 İzmir’de belediye çalışanları TİS için eylemde
15:13 Adana’da 12 tutsak Suluca Y Tipi Cezaevi'ne sevk edildi
14:43 Burger King ve Starbucks saldırısında 16 gözaltı
14:21 'Hayata Dönüş Operasyonu' kararı alan 3 isim hakkında suç duyurusu
14:18 Mahkeme kararı olmadan belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı
13:49 Kazım Koyuncu isyanı ve müziğiyle yaşamaya devam ediyor
13:43 Cenazeler günlerdir hastanede bekletiliyor
13:37 Koçyiğit’ten iktidara: DEDAŞ’la nasıl bir ilişki ve iltisakınız var?
13:36 Slovenya’da ‘Abdullah Öcalan ile Diyalog Günleri’
13:30 Mawa’dan 2 cenaze hastaneye getirildi
13:29 ‘Adli süreç başlatılsın’
13:17 CHP heyeti yangın bölgesinde: Savcılar göreve çağrıldı
13:11 Diyarbakır Kampüs cezaevinde 32 tutsak gıdadan zehirlendi!
13:10 Colemêrg Belediyesi'ne giden meclis üyeleri muhatap bulamadı
13:00 Wan Gölü’nde kaybolan genç 5 gündür bulunamadı
12:35 Abdullah Öcalan için CPT önünde açıklama yapılacak
12:34 İkinci Kobanê Davası yarın başlıyor
12:30 Emelianova davasındaki beraatın gerekçkesi: Yeterli delil yok
11:58 Riha'da şüpheli kadın ölümü
11:40 Erkek şiddetinin 3 günlük bilançosu: 9 kadın katledildi
11:22 Bedlîs ve Sêrt’te bombalama, Elkê’de operasyon
11:06 Tiryaki: Bakanlık çok sayıda eşbaşkan hakkında yurt dışı yasağı getirdi
11:02 Rusya’da sinagog ve kiliseye saldırı: 15 polis öldü
10:36 İki kardeş yangını söndürmek isterken yaşamını yitirdi
10:11 Saldırı anını anlattı: Müdür linç edilmek istendi
09:51 Kayyıma karşı mitinge çağrı: Sesimizi yükseltmeliyiz
09:49 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:48 Aryen ve Sîn yayınlarından 4 yeni kitap
09:46 Kayıp kadının cenazesi Zap’ta bulundu
09:28 Elektrik hattının neden olduğu yangın kameraya yansıdı
09:21 HÜDA-PAR'lılar saldırıyor emniyet izliyor!
09:09 Doç. Dr. Yılmaz: Siyasetin normalleşmesi Kürt sorununun çözümünden geçiyor
09:05 Xwebûn ‘Rêgeha me azadî ye’ manşetiyle çıktı
09:02 Altın madenlerine karşı kampanya hazırlığı
09:00 24 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:42 Yangın bilançosu: 924 hayvan öldü, 14 bin 900 dekar alan yandı
23/06/2024
23:57 CHP heyeti, yangın bölgesinde incelemelerde bulunacak
23:43 Mawa’ya girişleri engellenen heyetten duyarlılık çağrısı
22:39 Bahçede çıkan yangın hasat edilmiş araziye sıçradı
22:01 Aydeniz’den vali ve AKP’lilere: Biz halklayız, onlar koruma ordularıyla gezsin
20:44 Hayvanlar için eylem 31'inci gününde
20:24 Qerejdax'da yangın
20:17 İşçi sempozyumunda ‘toplumsal mücadele’ vurgusu
20:07 Meteorolojiden 6 kent için ‘yangın’ uyarısı
19:58 TMMOB İKK: DEDAŞ’ın onarım girişimi delilleri karartmaya yönelik
19:49 Colemêrg’te trafo patlaması sonrası yangın
18:56 Riha'da sağanak yağış
18:53 DTSO’dan Starbucks ve Burger King açıklaması
18:49 Hezex ve Silopiya’da yangın
18:40 Savcılık ön raporu: Amed-Mêrdîn yangını elektrik kaynaklı
18:31 Wan Gölünde kaybolan genci arama çalışmaları sürüyor
18:24 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
18:19 Operasyon bölgesinde yangına müdahale engelleniyor
17:13 SGDF 11’inci Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi
17:05 Amed’de bir kadın katledildi
16:40 Tutsak Kaydu tahliye oldu
16:12 Amed Barosu: Yetkilileri göreve çağırıyoruz
15:29 ‘Özgürlüğe ses ver’ eyleminde tecride karşı mücadele kararlılığı
14:57 İran’da bir Kürt genci gözaltına alındı
14:48 Taziye evinde yurttaşlardan vali ve AKP'lilere tepki
14:43 TJA’dan yangının yaşandığı köylere ziyaret: Özel savaş politikalarının sonucu
14:15 Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi
14:14 Şemrex’te yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:15 Deprem ve yangınlarda yaşamını yitirenler için adalet istendi
12:44 Yangın yeri için 'Afet Bölgesi' talebi
12:38 Xîzan köylerinde askeri operasyon
12:36 Hezex’te yangın kontrol altına alındı
12:10 Mawa’daki askeri operasyon genişletildi
12:08 Elektrik Mühendisleri Odası: Anız yok, önlem alınmadı
12:00 Korucuları taşıyan araç kaza yaptı: 1 ölü
11:26 Kürt'e de coğrafyasına da çifte standart yaklaşım
11:24 Bayram bilançosu: 8 günde 68 ölü
10:36 Starbucks ve Burger King şubelerine saldırı