Bakırhan Curnê Reş'te: Hile yapanlara sandıkta ders vereceğiz

RIHA - Seçimlerin yenileneceği Curnê Reş'te binlere hitap eden DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Curnê Reş halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır. Hile yapanlara iyi ders vereceğiz” dedi. 

 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçimlerin yenileneceği Riha'nın Curnê Reş ilçesinde (Hilvan) partisinin halk buluşmasına katıldı. Bakırhan'ı ilçe girişinde aralarında DEM Parti milletvekilleri Ömer Öcalan, Pervin Buldan, Dilan Kunt Ayan, Sinan Çiftyürek, Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil'in de olduğu kalabalık bir kitle karşıladı.
 
Kitle, ilçe merkezinde insan akışının en fazla olduğu Riha Caddesi ve İzollu Bozan Bey Caddesi'nde araç konvoyu eşliğinde girdi. Çevrede bulunan yurttaşlar zafer işareti ve zılgıtlar ile destek verdi. Konvoy ilçe seçim bürosu önünde son buldu. Ardından Bakırhan ve beraberindeki heyet ilçe merkezi Çimdinli Mahallesi'nde bulunan pamuk tarlasında çalışan mevsimlik tarım emekçilerini ziyaret etti. Emekçilerin yaşadığı sorunları dinleyen heyet, notlar aldı. Ziyarette DEM Parti'nin emekçilere dönük projeleri anlatılarak 2 Haziran'da destek talebinde bulunuldu. AKP İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu'nun bir televizyon programına mevsimlik tarım işçileri için sarf ettiği "Tatile gidiyorlar" sözlerini hatırlatan DEM Parti Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayı Serhan Paydaş, "Onları 2 Haziran'da tatile göndereceğiz" dedi. Bakırhan ise emekçilerin maruz kaldığı sorunları bildiklerini, çözümün de güçlü DEM Parti yerel yönetimlerinde olduğunu kaydetti. 
 
‘2 HAZİRAN’DA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ’
 
Ardından heyet halk buluşmasının yapıldığı seçim bürosu önümdeki alana geçti. Buluşmaya DEM Parti Serêkanîye, Xelfetî, Wêranşar, Pirsûs, Hewag belediye eşbaşkanları, Riha Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Buluşmanın yapıldığı alana "Sonu gelmemiş bir roman. Bilge İnsan" yazılı pankart asıldı. Buluşma DEM Parti Curnê Reş ilçe ve Riha il eşbaşkanlarının halkı selamlaması ile başladı. Curnê Reş Belediye Eşbaşkan Adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil ise 31 Mart’ta DEM Parti’nin kazandığını, 2 Haziran’da bir kez daha kazanacakları mesajı verdi. 
 
KOBANÊ DAVASINA TEPKİ
 
Ardından konuşan  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Hilvan halkı 2 Haziran’da en büyük cevabı vererek Kürt halkının nerede durduğunu bir kez daha kanıtlayacaktır.  Sizlere buraya gelmeden önce eş başkanımızla birlikte ziyaret ettiğimiz Kandıra ve Edirne cezaevinden Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın selamlarını getirdim. Yine Kobanî Kumpas Davasında ceza alan 13 yoldaşımızın büyük selamlarını sizlere getirdim. Cezaevinde ne diyorlardı biliyor musunuz? İnanın aldıkları haksız cezanın yerine Hilvan’ı kazanacak mısınız diye soruyorlardı ben de size soruyorum. Hilvan’ı kazanacak mıyız tekrardan. Her bijî mala we ava” diye konuştu. 
 
 
‘BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN 79 BELEDİYE ALDIK’
 
Rihalı Kürt siyasetçiler İbrahim Ayhan, Feridun Yazar ve Muhsin Melik’i anan Bakırhan, “Muhsin Melik kalleş bir saldırıda katledilirken bu günler için yaşamını verdi. İbrahim Ayhan sizin seçtiğiniz bir vekildi, bir gün rahat bırakmadılar. Sürgün yollarında yaşamını yitirdi. Feridun Yazar 30 yıl boyunca bir gün Kürt halkının demokratik haklarına kavuşması için bütün ömrünü feda etti. Yaşamını yitiren Kürtlerin dili kimliği onurlu ve eşit bir yaşama ulaşması için emek veren ama bugün aramızda olmayan bütün yoldaşlarımıza üç arkadaşımız şahsında saygı ve minnetlerimizi gönderiyor onlara sözümüzü bir kez daha bu alanda yeniliyoruz. Hiç bir bedel hiçbir emek boşuna verilmedi. Kürt halkı bütün emeklere bütün bedellere sahip çıkarak Kürdistan’da bütün baskılara rağmen 79 belediye aldı. Siz var olun. Hûn her bijîn” ifadelerini kullandı. 
 
‘SEÇİMLERİN YENİLENMESİ ZATEN HAKSIZLIK’
 
“Emin olun rahat olun Hilvan halkı 2 Haziran’da kendisinden çalınan belediyeyi tekrar güçlü bir şekilde alacaktır” diyen Bakırhan, “Sanki yıllardır Hilvan’da iyi bir hizmet yürütmemişler gibi reklamları da gerçek belediyecilik. Sizin gerçek belediyeciliğiniz yolsuzluktur, usulsüzlüktür, adaletsizliktir. Sizin gerçek belediyecilik dediğiniz belediyelerde rantçılığın alası yapılıyor, hırsızlığın, yolsuzluğun alası yapılıyor. Sizin gerçek belediye dediğiniz yerlerde yol yok, kaldırım yok, su yok, hizmet yok. Bizim kayyımlardan aldığımız belediyeler 100 yıl dahi ödesek kapanmayacak bir borç batağına batırılmış. Bizim onlardan aldığımız belediyeler ne kadın ve ne hizmet var ne yoksul emekçi halk var. Hile yapanlar sandıkta iyi bir ders vereceğiz. Seçimlerin yenilenmesi zaten haksızlık” şeklinde konuştu. 
 
‘NEDEN ŞİMDİ İŞE KOYUYORSUNUZ?’
 
Seçime az bir süre kala İŞ-KUR üzerinden ilçede işe alımların yapılmak istendiğini değinen Bakırhan, “Utanmadan ne diyorlar? Diyorlar ki bize oylarınızı verin İŞ-KUR aracılığı ile çocuklarınızı işe koyacağız. E be yalancılar 22 yıldır iktidardaydınız niye şimdiye kadar koymadınız da seçime 3 gün kala çocuklarımızı işe koyuyorsunuz? Be hırsızlar adaletsizler be hak yiyenler. Sanıyorlar ki Hilvan’ın gençleri emekçileri bu yalana kanacak. Bunlara adalet kalkınma diyorlar ama yalan ve haramın dışında bir şey bilmiyorlar. İŞ-KUR AKP’nin ilçe binası haline getirmişler İŞKUR bir partinin değil devletin kurumudur. Demek ki İŞ-KUR sizin emrinizdedir. İŞKUR aracılığıyla işe alacağız dediğiniz insanları işe alacaksınız girişini yapacaksınız 3 gün sonra kapının önüne koyacaksınız. Öyle mi değil mi? Bugüne kadar AKP verdiği hangi sözü yerine getirmiştir. İktidar geldiklerinde ne demişlerdi ‘adaletli davranacağız demişlerdi’ 22 yıldır Türkiye’nin Kürt illerinin yaşadığı kadar büyük bir adaletsizliği acaba Cumhuriyet tarihinde bu topraklarda yapıldı mı?” diye sordu. 
 
‘SANDIKTA BÜYÜK BİR DERS VERDİK’
 
“Biz bunlara yerel seçimde büyük ders verdik” diyen Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “DEM Parti olarak Türkiye yönetimine ortak olacağımız günler uzak değil. Emin olun kimse 31 Mart’ta AKP’nin böyle büyük kaybedeceğini bekliyor muydu? Ama biz ne yaptık onurlu Kürt halkı onurlu Türkiye halkları onurlu kadınlar ve gençler bu usulsüzlük, yolsuzluk yapanlar sandıkta büyük bir ders verdik. Türkiye’nin her yerinde, Kürdistan’ın birçok yerinde seçim kaybetmişler şimdi Hilvan’ı alacağız diyorlar. Halk kimliğini reddeden yaşadığı her yere terörist diyen bu anlayışlara sandıkta gerekli olan cevabı verecek. Hilvan sen onurlusun, sen yiğitsin, sen güçlüsün, sen 40 yıldır zulme, faşizme, baskıya, zindana, yokluğa ve yoksulluğa boyun eğmedin, bundan sonra da yalanlara eğmeyeceksin. Şimdi kadın arkadaşlar bakın Hilvan belediyesi Hilvan’da kadınların gideceği sosyalleşeceği ya da ürettikleri mal ve hizmetlerin pazara sunulacağı kültür ve sanatla uğraşacağı tek bir mekan var mı? Gençlerimize kadın yoldaşlarıma iş olanakları yaratacağız. Onlar ailelerine, ceplerine çalışıyor biz söz veriyoruz Hilvan halkına çalışacağız.” 
 
‘AKP TÜRKİYE’NİN HUZURUNU KAÇIRDI’
 
AKP’nin Türkiye’nin huzurunu kaçırdığını dile getiren Bakırhan, “’DEM gelirse huzur kaçacak diyorlar’. Yalancılar bu ülkenin huzurunu siz kaçırdınız siz. Cezaevlerini Kürtlerle doldurdunuz, Kürt konser veremiyor dilini kullanamıyor. Kürdün olduğu her yere operasyon yapıyorsunuz savaş çığırtkanlığı yapıyorsunuz. Kürt neredeyse onu düşman görüyorsunuz. Sizler bu ülkenin en büyük huzursuzluk kaynağısınız. Akşama kadar kürsüde elinizde mikrofon Kürtlere parmak sallıyorsunuz. Emin olun sizin kadar huzursuzluk yaratan sizin kadar bu halkları rahatsız eden sizin kadar Türkiye halkının bıktığı başka bir parti yoktur. Biz huzurun adaletin insanca yaşamın teminatıyız. Bizim belediyelerimizde huzur var. Bizim belediyelerimizde adalet var. Emin olun arkadaşlarımız 2 Haziranda seçildiklerinde oy vermiş vermemiş diye ayrım yapmayacak. Belediyenin kapısını Hilvan’da yaşayan herkese açık olacak. Kim hizmet istiyorsa kimin hizmete ihtiyacı varsa önceliği ona verecek. Belediye eşbaşkalarımız burada, bir eksikliklerini görürseniz 24 saat vekillerimiz bizlerin telefonlarımız açıktır. Emin olun zerreyi mıskal kadar bir haksızlık hukuksuzluk gördüğümüz zaman en başta biz onların yakasına yapışırız. Ama Hilvan belediyesinin yaptığı bütün hukuksuzluklara yolsuzluklara göz yuman bir iktidarla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. 
 
Buluşma Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

20:51 HDK davasında tanık hakkında zorla getirilme kararı
20:47 Hastanede bekletilen Dağ'ın cenazesi alındı
20:26 Madımak Katliamı açıklaması: Devletin Alevi’si olmayacağız
20:21 Amed Barosu’ndan Bahçeli’ye yanıt: Dilimiz, hukuk ve adaletin dilidir
20:00 Hüda Kaya hakkında tahliye kararı
19:52 Hilal Kar katledildiği yerde anıldı: Katil hala yakalanmadı
19:43 AKP’li Ensarioğlu DEM Parti'li Beştaş’a hakaret etti, üzerine yürüdü
18:51 Tecridi inkar eden Bakan Tunç’a raporlar sunuldu
17:54 Colemêrg’te nöbet eylemi başlıyor: Sonuç alana dek sürecek
17:22 Xarpêt’te kadın katliamı
17:20 Ekolojistler yangın bölgesinde: Ekolojik mücadele hayatidir
16:51 Cinsel saldırı davası: Yeni savcı ceza istedi
16:37 12'nci yılına giren 'Özgürlük Nöbeti'nde 7 temel talep
16:19 Kazım Koyuncu anıldı: Kardeşçe yaşamı sahiplenmemizi istedi
15:57 Taziyede bakan yardımcısı ve AKP'lilere 'devlet yoktu' tepkisi
15:53 Wan’da Haziran ayında karla mücadele
15:52 Gazze’de 200’den fazla insani yardım çalışanı öldürüldü
15:30 DEM Parti ‘kayyıma karşı’ mitinge çağrı bildirisi dağıttı
15:29 Amed Büyükşehir Belediyesi: Yangın elektrik tellerinden kaynaklı!
15:27 Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü
15:21 Kadın katliamlarına tepki: Sorumlusu AKP-MHP iktidarı
15:17 Özel: Raporlar DEDAŞ’ın yangına davetiye çıkardığını gösteriyor
15:16 İşçileri taşıyan araç kaza yaptı: 3’ü ağır 8 yaralı
15:07 Çocuğun istismarıyla suçlanan muhtarın tutuklanma talebine ret
14:52 Kercews’te yaşamını yitiren Dağ’ın cenazesi hastanede bekletiliyor
14:40 İHD’den mülteci hakları için acil çözüm önerileri
14:03 Gazeteci Sezgin Kartal beraat etti
13:51 Suluca ve Alanya cezaevlerinde ihlaller
13:37 DBB itfaiyesinde seferberlik hali: İzinler iptal edildi
13:19 CPT eski Başkanı Palma: Öcalan için harekete geçilmeli
12:53 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı başvurusu
12:42 Bakırhan: Yangın felaketinin baş sorumlusu DEDAŞ'tır
12:29 Bahçeli Meclis’te rahatsızlandı
12:17 Gazeteci Kaya'nın duruşması ertelendi
12:04 Oturarak konuşan Bahçeli, Amed Barosu'nu hedef aldı
12:01 İkinci Kobanê Davası başladı: Tek başımıza kalsak da yalana sarılmayız
11:55 DBB Eşbaşkanı Bucak: Kayyım 8 yılda itfaiyeye hiçbir yatırım yapmamış
11:46 Yaralı hayvanların tedavileri sürüyor
11:34 DTSO’dan Vali Su'ya 'Helal etmiyoruz' yanıtı
10:41 Şehmus’a ağıt
10:40 Galata Kulesi'nde 'Kayyum defol' pankartı
10:12 Hatimoğulları: AKP, Kürtlere diz çöktüremediği için bu davayı tezgahladı
10:09 ‘Konuş, sen nerelisin’e dava: Seçmenin oy kullanması engellenmiş!
09:38 Tutsakların özgürlük eylemi 212’nci gününe girdi
09:27 ATM'lerde para çekme limitleri artırıldı
09:24 Gazetecilere verilen cezaların gerekçesi: Haberle moral verdiler!
09:18 DTSO Başkanı Kaya: Saldırıların üzerine gidilmeli
09:17 Aydınlardan kayyım tepkisi: Kürtlerin varlığı hedefleniyor
09:16 İmralı'da mutlak tecrit 40’ıncı ayında
09:15 Gazeteci Oremar: İran'da Kürtler sandığa gitmeyecek
09:09 Sendika temsilcilerinden 'kayyıma geçit yok' mitingi çağrısı
09:07 Gabar'da 'petrol güvenliği' gerekçesiyle kalekollar yapılıyor
09:05 Cezaevi direnişi: Mücadelemiz hem fiziki hem düşünsel özgürlüktür
09:03 Colemêrg’in seçilmişleri 5 yıllık hizmette kararlı
09:00 25 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:36 Türkiye’den Amêdiye’ye askeri sevkiyat
08:20 Manisa’da 5.0 büyüklüğünde deprem
24/06/2024
23:36 Starbucks ve Burger King'e saldıran 16 kişi serbest
23:29 Meletî’de art arda iki deprem
22:23 Karabük’te erkek şiddeti
22:10 DİK'ten Hüda Kaya için duyarlılık çağrısı
21:57 İstanbul’da nöbetteler: Kayyım politikaları ekolojik saldırılardan bağımsız değil
21:29 Veterinerler: Yaşatmak için yemin ettik, korumak için birlik oluyoruz
20:58 Amed Barosu, yangını soruşturan savcılarla görüştü
20:32 CHP Sözcüsü: Ülkede yangın çıkıyor, AKP’liler üzerine alınmıyor
20:15 Halk kararlı: Sadece kayyım değil bu iktidar da gidecek
18:59 CHP'li heyeten Amed Büyükşehir Belediyesine ziyaret
18:54 Amed Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları için harekete geçti
18:09 Gazze’de 20 binden fazla çocuk kayıp
16:58 CHP'li Başarır: Yangın alanı afet bölgesi ilan edilsin
16:33 Karatepe: İktidarın anlayışında bir değişim iradesi görmedik
16:24 397 Êzidî Şengal’e geri döndü
16:20 Kayyımın daire başkanı İŞKUR İl Müdürlüğü’ne atandı
16:10 Cezaevleri önünden seslendiler: Tecrit barışa giden yolun önündeki tek engeldir
16:04 DEM Parti'den Amed-Mêrdîn yangını için 'afet bölgesi' teklifi
15:54 Madımak Katliamı'nın 31’inci yıldönümü: Unutmadık unutturmayacağız
15:53 Cinsel saldırı davasında yarın karar bekleniyor
15:49 İzmir’de belediye çalışanları TİS için eylemde
15:13 Adana’da 12 tutsak Suluca Y Tipi Cezaevi'ne sevk edildi
14:43 Burger King ve Starbucks saldırısında 16 gözaltı
14:21 'Hayata Dönüş Operasyonu' kararı alan 3 isim hakkında suç duyurusu
14:18 Mahkeme kararı olmadan belediye eşbaşkanlarına yurt dışı yasağı
13:49 Kazım Koyuncu isyanı ve müziğiyle yaşamaya devam ediyor
13:43 Cenazeler günlerdir hastanede bekletiliyor
13:37 Koçyiğit’ten iktidara: DEDAŞ’la nasıl bir ilişki ve iltisakınız var?
13:36 Slovenya’da ‘Abdullah Öcalan ile Diyalog Günleri’
13:30 Mawa’dan 2 cenaze hastaneye getirildi
13:29 ‘Adli süreç başlatılsın’
13:17 CHP heyeti yangın bölgesinde: Savcılar göreve çağrıldı
13:11 Diyarbakır Kampüs cezaevinde 32 tutsak gıdadan zehirlendi!
13:10 Colemêrg Belediyesi'ne giden meclis üyeleri muhatap bulamadı
13:00 Wan Gölü’nde kaybolan genç 5 gündür bulunamadı
12:35 Abdullah Öcalan için CPT önünde açıklama yapılacak
12:34 İkinci Kobanê Davası yarın başlıyor
12:30 Emelianova davasındaki beraatın gerekçkesi: Yeterli delil yok
11:58 Riha'da şüpheli kadın ölümü
11:40 Erkek şiddetinin 3 günlük bilançosu: 9 kadın katledildi
11:22 Bedlîs ve Sêrt’te bombalama, Elkê’de operasyon
11:06 Tiryaki: Bakanlık çok sayıda eşbaşkan hakkında yurt dışı yasağı getirdi
11:02 Rusya’da sinagog ve kiliseye saldırı: 15 polis öldü
10:36 İki kardeş yangını söndürmek isterken yaşamını yitirdi
10:11 Saldırı anını anlattı: Müdür linç edilmek istendi
09:51 Kayyıma karşı mitinge çağrı: Sesimizi yükseltmeliyiz
09:49 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:48 Aryen ve Sîn yayınlarından 4 yeni kitap
09:46 Kayıp kadının cenazesi Zap’ta bulundu
09:28 Elektrik hattının neden olduğu yangın kameraya yansıdı
09:21 HÜDA-PAR'lılar saldırıyor emniyet izliyor!
09:09 Doç. Dr. Yılmaz: Siyasetin normalleşmesi Kürt sorununun çözümünden geçiyor
09:05 Xwebûn ‘Rêgeha me azadî ye’ manşetiyle çıktı
09:02 Altın madenlerine karşı kampanya hazırlığı
09:00 24 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:42 Yangın bilançosu: 924 hayvan öldü, 14 bin 900 dekar alan yandı
23/06/2024
23:57 CHP heyeti, yangın bölgesinde incelemelerde bulunacak
23:43 Mawa’ya girişleri engellenen heyetten duyarlılık çağrısı
22:39 Bahçede çıkan yangın hasat edilmiş araziye sıçradı
22:01 Aydeniz’den vali ve AKP’lilere: Biz halklayız, onlar koruma ordularıyla gezsin
20:44 Hayvanlar için eylem 31'inci gününde
20:24 Qerejdax'da yangın
20:17 İşçi sempozyumunda ‘toplumsal mücadele’ vurgusu
20:07 Meteorolojiden 6 kent için ‘yangın’ uyarısı
19:58 TMMOB İKK: DEDAŞ’ın onarım girişimi delilleri karartmaya yönelik
19:49 Colemêrg’te trafo patlaması sonrası yangın
18:56 Riha'da sağanak yağış
18:53 DTSO’dan Starbucks ve Burger King açıklaması
18:49 Hezex ve Silopiya’da yangın
18:40 Savcılık ön raporu: Amed-Mêrdîn yangını elektrik kaynaklı
18:31 Wan Gölünde kaybolan genci arama çalışmaları sürüyor
18:24 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
18:19 Operasyon bölgesinde yangına müdahale engelleniyor
17:13 SGDF 11’inci Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi
17:05 Amed’de bir kadın katledildi
16:40 Tutsak Kaydu tahliye oldu
16:12 Amed Barosu: Yetkilileri göreve çağırıyoruz
15:29 ‘Özgürlüğe ses ver’ eyleminde tecride karşı mücadele kararlılığı
14:57 İran’da bir Kürt genci gözaltına alındı
14:48 Taziye evinde yurttaşlardan vali ve AKP'lilere tepki
14:43 TJA’dan yangının yaşandığı köylere ziyaret: Özel savaş politikalarının sonucu
14:15 Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi
14:14 Şemrex’te yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:15 Deprem ve yangınlarda yaşamını yitirenler için adalet istendi
12:44 Yangın yeri için 'Afet Bölgesi' talebi
12:38 Xîzan köylerinde askeri operasyon
12:36 Hezex’te yangın kontrol altına alındı
12:10 Mawa’daki askeri operasyon genişletildi
12:08 Elektrik Mühendisleri Odası: Anız yok, önlem alınmadı
12:00 Korucuları taşıyan araç kaza yaptı: 1 ölü
11:26 Kürt'e de coğrafyasına da çifte standart yaklaşım
11:24 Bayram bilançosu: 8 günde 68 ölü
10:36 Starbucks ve Burger King şubelerine saldırı